Mercedes’ten bir ilk; 3D Yazıcı ile metal parça üretimi

3D Printer yani 3 boyutlu yazıcı ile parça üretimi bir süredir çeşitli sektörlerde devam ediyor ve oldukça da hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Zaman ve işçilik tasarrufu sağlayan bu yeni sistem sayesinde çok karmaşık parçalar bile pratik bir şekilde hem de az sayıda üretilebilecek. 

Diğer taraftan kullanılan ham madde genellikle 3D yazıcılara uygun bir plastik malzeme ve bu da özellikle otomotiv sektöründeki bazı parçaların üretilmesinde önemli bir engel olarak yer alıyor. Hem sağlamlık hem de ısıya dayanıklılık açısından çeşitli alaşımlardan imal edilecek olan parçalar bu açıdan büyük önem arz ediyor. 

Mercedes ise sektörde bir ilki gerçekleştirerek 3D Yazıcı ile metal ham maddeden seri olarak parça üreten ilk marka oldu. Bu doğrultuda alüminyum alaşımdan üretilen ham madde kütükleri, 3D yazıcılar ile işlenerek üretilmesi zor ve çok ender talep gören parçalara dönüştürülüyor. Mercedes kamyon ve Unimog grubu araçlar için üretilen bu parçalar sayesinde bazı önemli ve hassas parçaların hızlı bir şekilde temin edilmesi sağlanacak. 
Ayrıca düşük adetlerle parça üretimi de kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşeceği için bu tip özel parçaların fiyatlarında ucuzlama gerçekleşeceği belirtiliyor. Ayrıca sadece geçmiş dönemde ve halen üretilmekte olan modeller için değil, çok eski dönemlerde üretilmiş araçlarda ihtiyaç duyulan bazı önemli parçaların da düşük adetlerle hatta tek olarak üretiminin bu sayede önü açılmış durumda. 
Solda üretimin orta evresi, sağda alüminyum alaşım kütükten elde edilmiş 7 parça
Kısacası Mercedes, otomotiv sektörü için çok önemli bir seri üretime geçmiş durumda ve zamanla da sadece kamyon ve Unimog değil, diğer araçlar için de bu tip parça üretiminin yolunu açmış bulunuyor. Mercedes’in önünü açtığı 3D Yazıcı ile metal parça üretiminin otomotiv sektörüne çok kısa bir zamanda yayılacağını tahmin ve umut ediyoruz. 

Facebook Comments