Ön koltuk arası cisim tutucu nasıl çalışıyor?

Bir otomobilde başınıza gelebilecek zararsız ancak en sinir edici durumlardan bir tanesi de şüphesiz ön koltuklar ile ortada yer alan bölmeler arasında yer alan sıkışık kısma düşen çeşitli cisimlerdir diyebiliriz. Kimi zaman bozuk para, kimi zaman yiyecek bir şeyler ve birçok zaman da genelde en sıkışık anlarda telefonların buraya düşmesi oldukça sinirleri zorlayıcı bir durum olarak karşımıza çıkar. 


Öyle ki sinirden titreyen elimizi buraya sokarak düşen cisimleri almak için sarf ettiğimiz çaba sonucunda bazı zamanlar sıyrıklar hatta küçük kesikler bile oluşabilmektedir. Tabii bir de temizlik sırasında ince uçlu süpürgenin bile buraya girememesi sonucu temizlik aklımızda maalesef hep eksik kalmaktadır. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için üreticiler oldukça nazlı davransalar da, pratik yardımcı eşyalar üreten bazı tasarımcılar parmakların ve ince uçlu süpürge uçlarının bile girmeye zorlandığı bu sıkışık yerleri doldurabilmek için çeşitli plastik aparatları zaten üretiyorlar. Kimi zaman eşya cebi kimi zaman da dolgulu sert sünger şeklindeki bu aparatlardan ikisi aşağıdaki resimde görülebilir. (Yazı görsel altından devam ediyor)
Diğer taraftan Japon Toyota markası bu sorunun artık bir şekilde otomobil üreticileri tarafından çözülmesi gerektiğini düşünmüş olacak ki, Amerikan Patent Kurumuna bu yönde bir başvuru da bulunmuş. Aşağıdaki patent çizimlerinden anladığımız kadarıyla; ön koltuklar altında bir mekanizma yer alıyor ve bu mekanizma sayesinde koltuklar arasındaki sıkışık yere düşen cisimler alt kısımda gerilmiş olan kumaş veya benzeri bir örtünün üzerine düşüyor. Örtünün belli bir eğimli yapısı var ve bu sayede de düşen cisim olduğu yerde kalmayarak aşağıya doğru kayma eğiliminde oluyor. Ayrıca anladığımız kadarıyla basit bir kol veya çekmeli ip sayesinde, mekanizma miktar gerdiriliyor ve düşen cismin koltuğu önüne, yani paspasa doğru düşmesi sağlanıyor.

Açıkçası oldukça başarılı bir fikir gibi görünse de, maliyeti yükseltme potansiyeli de bulunuyor. Bize göre sonradan eklenen dolgulu sünger tarzındaki çıkarılabilir aparatlar oldukça pratik ve görevini de iyi bir şekilde yapıyor gibi görünüyor. Bu nedenle keşke otomobil üreticileri bu şekilde bir önlem alsalar ve araçlarını da bu şekilde satsalar diye iç geçirmedik değil. 

Facebook Comments