Sekizsilindir gözüyle; Tam Gaz – Baby Driver

Ülkemizde geçtiğimiz haftalarda “Tam Gaz” adında bir sinema filmi vizyona girdi ve biz de daha film ülkemize gelmeden bu filme büyük umutlar bağlayarak kendimizce analiz etmeye çalışmıştık. Analizimizi okuyan bazı takipçilerimiz de sosyal medya hesaplarımızda bize filmin reklamını yapmaya çalıştığımızı ve tabir-i caiz ise kendilerine iteleme gayretinde olduğumuzu ifade etmişlerdi. 


Diğer taraftan oldukça fazla merak ettiğimiz “Tam Gaz” filmine gitme fırsatını ancak 2-3 gün önce bulabildik ve bu doğrultuda da bir kritik yapma gereği duyduk;

Her şeyden önce şunu açıkça belirtmemiz gerekir ki;
“Baby Driver” yani “Bebek Sürücü”adındaki bir filmden “Tam Gaz” adını çıkartmak her halde ancak ülkemizde rastlanacak ilginçlikte bir davranış diyebiliriz. Bu tercümenin neden böyle yapıldığına dair düşüncemizi daha sonra açık bir şekilde belirteceğiz. 
Filmin konusu ise temel olarak şu şekilde; 
“Baby” lakaplı bebek yüzlü sürücümüz; ki bu karakteri canlandıran Ansel Elgort adındaki aktör 23 yaşında; çocukluğunda ailesi ile beraber geçirdiği bir trafik kazası sonucu kulaklarındaki sorun ile hayatını devam ettirmektedir. Bu sorunu ise kendince çözmüş ve kulaklıkla müzik dinleyerek bastırmaktadır. Çocukluğundan beri otomobil hastası olduğu fragmandaki 1-2 sahneden net anlaşılan “Baby” lakaplı sürücümüz, otomobil sevdasını üst düzeyde geliştirmiş ve kirli işlerin aranan kaçış sürücüsü haline gelmiştir. Öyle ki kimse, onun bu bebek yüzlü görünüşünü ve tarzını yaptığı işe yakıştıramamaktır. Hayatını bu şekilde devam ettiren Baby’nin kaderi ise tanıştığı şirin garson kız Deborah ile tamamen değişecektir. Yaşadığı ilişki nedeniyle hayatına yeni bir yön vermeye karar veren ve bunu da çalıştığı kişilere belirten Baby, son ve kaymaklı bir işi kabul eder ancak işler planlandığı gibi gitmeyecektir. 
Diğer taraftan; 2017 Mayıs ayında filmin fragmanı üzerinden yaptığımız analizde, “Baby Driver” filminin günden güne zırvalamaya başlayan otomobil temalı filmlere farklı konusu ve otomobil dolu sahneleri ile güzel bir alternatif olabileceğini, tabir-i caiz ise aranan kan olabileceğinden bahsetmiştik. Açıkçası fragmandaki sahneler ve oyuncu kalitesi de dikkate alındığı zaman bu tip bir film ile karşılaşacağımızı düşünerek perdenin karşısına geçtik. 
Ancak lafı hiç uzatmadan şunu açık bir şekilde söyleyelim;
2-3 aydır yayınlanan farklı fragmanlar birleştirildiği zaman, filmde yer alan otomobil sahneleri hemen hemen tamamlanmış oluyor. Yani en fazla aksiyonun bulunduğu sahneler zaten fragmanda fazlasıyla yer alıyor. Öyle ki kırmızı Subaru Impreza WRX’in olduğu tüm sahneler neredeyse fragmanların içinde aynen var ve filmin girişi haricinde Subaru bir daha görünmüyor. Bunların haricinde her filmde olduğu kadar otomobil sahnesi ile karşılaşıyorsunuz. (Filmdeki Subaru Impreza WRX’in arkadan çekişli olduğunu ve arka aksın da kaynakla birleştirilmiş olduğunu yani kitlendiğini belirtmeden geçmeyelim.)
Sağ olsun filmi Türkiye’ye getiren firma da bunu iyi tespit etmiş olacak ki; Pek de olmayan hız ve otomobil algısını daha da arttırabilmek için “Tam Gaz” gibi kel alaka bir adı bu filme uygun bulmuşlar. Açıkçası biz bu adı görünce, “Filmin yapımcıları mütevazi davranıp sadece sürücüye odaklanmış ve Baby Driver demişler, bizimkiler de ne var ne yoksa baştan ortaya saçmışlar” diye olumlu bir şekilde düşünmeden edemedik. 

Otomobil sahnelerini bir kenara bırakırsak film nasıldı?
Otomobil sahneleri ile bize göre hayal kırklığı yaratan film için, genel anlamda akıcı ve güzeldi diyebiliriz. Gerçi genç sürücümüz ile kız arkadaşı arasında geçen konuşmalar bazen gına getirse de Kevin Spacey, John Hamm ve Jamie Foxx gibi usta oyuncuların filme kattığı çok şey var. Tabi Mad Man’den tanıdığımız John Hamm’in sevgilisi rolündeki “Latin Bomba” Eiza González’i de unutmamak gerek. 
Açıkçası bu filme otomobil sahnelerinin bol olduğu bir film gibi değil de içinde otomobillerin de içinde olduğu bir aksiyon filmi gibi gitseydik otomobil sahnelerinden daha güzel bir şekilde bahsedebilirdik. Ancak anlaşılan o ki, hem filmin yapımcılarının fragmanları otomobillere boğması, hem de filmi ülkemize getiren firmanın daha da abartarak “Tam Gaz” diye isim vermesi, esas amacın filmi beğendirmek değil de, mümkün olan en fazla izleyiciyi çekmek olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle içinde doyurucu ve mükemmel çekilmiş otomobil sahneleri olan, ancak aslında bir otomobil filmi olmayan 1988 yapımı “Ronin” filmini “Baby Dirveré’dan 10 kat daha fazla “Tam Gaz” olarak adlandırmak daha doğru olurdu diye düşünüyoruz. 
Tüm fragmanları aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Facebook Comments