Türkiye’de de üretilmiş modellerin 15 sportif versiyonu (3.Bölüm)

“Türkiye’de de üretilmiş modellerin 15 sportif versiyonu” liste yazı dizimizin 3. bölümünde 80’li yılları gweride bırakıp 90’lı yıllara geçerek Fiat ve Opel’lerden oluşan 4 farklı modeli kısaca anlatıyoruz. 80’li ve 90’lı yılların başını kapsayan bir önceki bölüme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

60’lı ve 70’li yılların modelleri için;
Fiat Tempra Turbo 

Ülkemizde 1990-1999 yılları arasında Tofaş tarafından üretilen Tempra, Fiat grubunun diğer markalarından Alfa Romeo’nun 155 modeli ve Lancia’nın Dedra modeli ile aynı platformu paylaşıyordu. Köşeli ancak modern tasarımı ve dijital gösterge paneli sayesinde oldukça ilgi uyandırmıştı. Kara Şimşek (Kitt) dizisindeki Pontiac Firebird’de bulunan göstergelere benzeyen ve bulunduğu dönemin ötesindeki bu özellik sayesinde bazı kullanıcıların tercihlerinden vazgeçerek Tempra’ya yöneldiğini iyi biliyoruz. Ayrıca fiyatı da sunduğu özelliklere ve donanımına göre oldukça iyiydi ve bu çok iyi şatış rakamları yakalamasını sağladı.

Başlangıçta 1.6 litre karbüratörlü motor ile satışa sunulan modele daha sonraları 1.6 enjeksiyonlu ve 2.0 litre enjeksiyonlu 16 supaplı motorlar da eklendi. 2.0lt, çok noktadan enjeksiyonlu DOHC-16V motor oldukça yüksek performansa sahipti ve Fiat Grubu bünyesinde bulunan diğer markaların performanslı modellerinde de kullanılıyordu. Bu motor 148ps güce ve 186nm torka sahipti. Tempra’yı 100km/saat hıza 8.6saniyede çıkarıyordu ve maksimum 210km/saat hıza ulaştırabiliyordu.

Diğer taraftan Tempra’nın sadece Brezilya’da üretilmiş çok özel versiyonları bulunuyordu. 1994-1995 yılları arasında satılan 2 kapılı Coupe tasarıma sahip olan Tempra Turbo ve 1996-1997 yılları arasında satılan aynı turbo motora sahip 4 kapılı Sedan model Tempra Stile Turbo oldukça başarılı performans değerlerine sahipti. 2.0lt çok noktadan enjeksiyonlu, üstten çift eksantrikli, 8 supablı turbo benzin motor 165ps güce ve 260nm torka sahipti. Bu motor ile Tempra 0-100km/saat hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlarken 213km/saat maksimum hıza çıkabiliyordu.

Fiat empra Turbo
Fiat Tipo Sedicivalvole

1988-1995 yılları arasında üretilen Fiat Tipo modeli, Alfa Romeo 145, 146, Spider ve GTV, Fiat Coupe ve Lancia Delta ile aynı Type 2 platformuna sahipti. Dikkat edilirse listede bulunan tüm araçlar sportif özellikleri ile öne çıkan modellerdi ve bu da Tipo’nun normal modellerinde bile bir miktar sportif hisse sahip olmasına katkıda bulunuyordu. Diğer taraftan Tipo’nun en özel versiyonu Sedicivalvole, bu sportifliği sahip olduğu güçlü motor ve diğer özellikleri sayesinde çok daha fazla hissettiriyordu. Bu arada İtalyanca Sedicivalvole adının Türkçe’de “16 Supap” anlamına geldiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Modelde 2.0lt üstten çift eksantrikli (DOHC) 16 supablı 148ps güç ve 173nm tork üreten bir atmosferik-benzin motor bulunuyordu. Ülkemizde de üretilmiş olan modellerde katalitik konvertör bulunmuyordu ve bu nedenle çıkış gücü daha fazlaydı ve 150ps’in üzerindeydi. Bu güç ve tork ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyordu. 0-100km hızlanmasını 8.4 saniyede tamamlayan araç, maksimum 210km/saat hıza ulaşabiliyordu. Ayrıca bir de 138ps gücünde ve 167nm tork üreten 1.8lt hacminde versiyonu bulunuyordu. Sedicivalvole’nin içinde, dışarıdaki sade tasarım devam etse de sportif dokunuş yine de hissedilebiliyordu. Oldukça yüksek yan desteklere ve özel desene sahip spor koltuklar, analog göstergeler (Tipo modelleri genelde dijitaldi) ve daha farklı direksiyon simidi, spor özelliklere sahip bir Tipo modeline binildiğini hemen hissettiriyordu.

Fiat Tipo Sedicivalvole
Opel Vectra Turbo 
Alman Opel markası ülkemize 80’li yılların sonunda sürpriz bir şekilde İzmir’de fabrika kurarak atağa geçti. Markanın ödüllü ve Avrupa’da oldukça sevilen modeli olan Vectra artık Türkiye’de üretilecekti. Üretim o kadar başarılı oldu ki Avrupa’da üretilen tüm Vectra’lar içerisinde kalite açısından hep övgüler aldı. Başlangıçta 1.8 litre karbüratörlü ve 2.0 litre enjeksiyonlu 8 supablı motorlara sahip modeller üretiliyordu. Ayrıca GL ve GLS olarak iki farklı donanım seçeneği sunuluyordu. Daha sonraları ise lüks CD ve sportif GT modellerine sıra geldi. Bu versiyonların arasında efsane GT modelinin yeri apayrıydı. Başlarda Almanya’dan ithal edilen model sonraları Ecotec motor ile ülkemizde üretilmeye başlandı. 2.0 litre enjeksiyonlu üstten çift eksantrikli 16 supaba sahip olan motor 150ps güç üretiyordu ve 0-100km hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlıyordu. 
Diğer taraftan Vectra’nın Almanya’da üretilen daha güçlü ve hızlı bir versiyonu daha bulunuyordu. Vectra GT’de bulunan motora turbo uygulanmış bir motora sahip olan Vectra Turbo, 204ps güce ve 280nm torka sahip C20LET kodundaki Calibra Turbo’da da kullanılan motorun aynısına sahipti.  Bu güç ve tork 6 ileri şanzımandan geçerek 4×4 sistemi ile yere aktarılıyordu. 0-100km/saat hızlanmasını 6.8saniyede tamamlayan Vectra Turbo, 240km/saat maksimum hıza da çıkabiliyordu ve döneminin en hızlı Sedan araçlarından bir tanesiydi. Ülkemizde de birkaç tane Vectra Turbo modeline rastlamak mümkün.

Opel Vectra Turbo
Opel Astra GSi

1991-1998 Yılları arasında üretilen Opel Astra F, tüm dünyada ve ülkemizde oldukça fazla sevilmişti. 1998-2002 tarihleri arasında ise Astra Classic adıyla Tüekiye’de de üretildi. Genellikle 1.4lt ve 1.6lt motorlarıyla bilinen model, 3 kapı HB, 5 kapı HB, 4 kapı Sedan, 5 kapı SW ve hatta Cabriolet versiyonlarına bile sahipti. 1991 yılında ilk üretilmeye başlandığında ise özel bir gövde kitine sahip GSi modeli hem dünyada hem de ülkemizde oldukça fazla ilgi çekmişti. 
GSi yani Grand Sport injection kısaltmasının yaratıcısı Opel, 1987 yılında 2.0lt I4 silindir, üstten çift eksantrik (DOHC), 16 supap, çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) atmosferik-benzin 150ps güce ve 196nm torka sahip C20XE kodlu motoru piyasaya sürdü. Bu motor oldukça performanslı ve dayanıklı bir motordu ve Opel’in 90’lı yıllarda fırtına gibi estiği başta Astra GSi olmak üzere Vectra GT ve Calibra modellerinde de kullanıldı. Cosworth tarafından elden geçirilen bu motor esas olarak yarış modelleri için tasarlandı ve modifikasyona yatkınlığı ile nam saldı. Sahip olduğu Forged yani dövme pistonlar bile ne kadar yüksek potansiyele sahip olduğunu gösteriyordu. Motorun ürettiği güç ve tork ise ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyordu.
Opel Astra GSi
Diğer taraftan performansı zaten oldukça yüksek olan bu motorun bir de turbo versiyonu vardı ve sadece Güney Afrika’da Kadett 200TS adıyla satılmıştı. Opel Vectra Turbo ve Calibra Turbo modelinde kullanılan C20LET kodlu motor, 204ps güce ve 280nm torka sahipti. Kadett 200TSi 0’dan 100km/saat hıza 7.6 saniyede çıkarırken 235km/saat maksimum hıza ulaşabiliyordu. 6 ileri manuel şanzımana sahip aracın hızlanma değeri aslında 7 saniyenin altında olması gerekiyordu ancak önden çekişli yapı buna pek de izin vermiyordu.

Opel Kadett 200TS (Opel Astra Turbo)
– 3.Bölümün Sonu –  (4.ve son bölüm yarın yayınlanacaktır)
Facebook Comments