VW Arteon- VW Passat Karşılaştırması

Kendi aracımızın periyodik bakım işlemleri devam ederken VW Arteon’u inceleme fırsatı bulmuş, VW Passat ile olan farklarına ve benzerliklerine de dün bir inceleme yazısı ile dikkat çekmiştik. Yine aynı gün aracımızı beklerken Arteon ile Passat’ı, hem de aynı renk olacak şekilde yan yana fotoğraflama şansını yakaladık ve bu doğrultuda bir de basit karşılaştırma yazısı yazalım dedik.


Diğer taraftan yan yana yakaladığımız araçlardan VW Passat’ta R-Line adındaki spor donanım paketi mevcuttu. Daha farklı tamponlara ve sportif bir gövde kitine sahip bu model VW Arteon’un Elegance donanım paketi ile güzel bir karşılaştırma olanağı sunuyor. Her ne kadar Arteon’da da R-Line donanım paketi olsa da Elegance paketi de sahip olduğu detaylar ile sportif bir görünüme sahip.
VW Passat – VW Arteon – Kokpit ve Arka koltuk
 
Dün de belirttiğimiz gibi her 2 aracın içi de bire bir aynı ancak detaylarda fark bulunuyor. Aşağıda yer alan karşılaştırmalı görsellerde altta VW Passat yer alıyor ve Highline donanım araca ait. (Dış görüntüler R-Line). Her 2 aracın koltuk detayları, renk kombinasyonu ve trim detayları farklı. Yani VW aynı kokpiti kullanmış ama renk, trim ve koltuk deseni konularında fark yaratmaya çalışmış olsa da oturduğunuz anca bir Passat’a bindiğinizi düşünebilirsiniz.

 

Kokpit- Üstte VW Arteon altta VW Passat
Her iki aracın arka koltuk sırası ise oldukça ferah ve rahat ancak Arteon’un arka diz mesafesi Passat’tan daha fazla. Her 2 araçta da ön koltuğu 1.78mt boya göre ayarladığımız zaman Passat’ta neredeyse E Segmenti düzeyinde, Arteon’da da E Segmentini kıskandıracak düzeyde diz mesafesi elde ettik. Bu da her 2 aracın da başarılı bir yaşam alanına sahip olduğunu gösteriyor.
Arka diz mesafesi – Üstte VW Arteon altta VW Passat
Bagaj kısmına geçtiğimizde ise; VW Passat’ın 586lt ve Arteon’un da 563lt bagaj kapasitesine sahip olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan Arteon’un liftback kasa formu Passat’ın Sedan formuna göre avantaj ve aradaki kapak alındığı zaman hacmi daha da genişleyebilir ve Passat’tan daha geniş bir hacme sahip olabilir. Ancak genel olarak her 2 aracın da devasa bagajlara sahip olduğunu söylemek mümkün.
Bagaj – Üstte VW Arteon altta VW Passat
Fiyat
Passat’ta Highline ve Arteon’da da Elegance donanımlar birbirlerine oldukça yakın özelliklere sahip ancak 2.0lt turbo-dziel 150ps motor seçeneği için Arteon’un fiyatı 285.800TL’yken Passat Highline’ın fiyatı 222.600TL. Yani 2 araç arasındaki fiyat farkı tam olarak 63.200TL. İç tasarımları ve yaşam alanları hemen hemen aynı olan, ancak tasarımlarında önemli fark olan 2 araç arasında bu kadar yüksek bir fark olmaması gerekiyor. Ancak esas şimdi sıkı durun. Ülkemizde %28.4 oranında fiyat farkı olan bu 2 aracın Almanya fiyatları aşağıdaki şekilde yer alıyor.
  • VW Passat 2.0lt turbo-dizel 150ps – Highline: 39.500Euro
  • VW Arteon 2.0lt turbo-dizel 150ps – Elegance: 42.650Euro
    • İki araç arasındaki fark: %8
Görüleceği gibi ülkemizde Passat’tan %28.4 daha pahalı satılan Arteon, Almanya’da sadece %8 fark ile satılıyor. Yani Passat-CC farkı aynen korunmuş. Burada donanım paketleri aynı olsa da bazı farklar mutlaka olacaktır ancak genel olarak Almanya paketlerinin de Türkiye’de satılan Highline ve Elegance paketlerle hemen hemen aynı olduğunu belirtelim. Kıssadan hisse bize göre Arteon’un fiyatı 240.000TL-250.000TL olması gerekirken 285.800TL’ye satılıyor. Bakalım yıl sonu satışa çıkması beklenen 1.5lt turbo-benzin 150ps motorda da bu fark bu kadar abartılacak mı?
VW Passat – VW Arteon dış görünümler

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments