Yeni Volvo XC60 tanıtıldı

Volvo’nun 2008 yılından beri üretilen D Segmenti Crossover modeli XC60 aradan geçen 9 yılın ardından baştan aşağı yenilendi. Şu anda dünyanın en sağlam otomobili unvanına sahip bir üst segmentte yer alan abisi XC90 ile hemen hemen aynı tasarım detaylarına sahip modelin bu tasarımı gayet güzel ancak özellikle Alman Premium modellerin acımasızca uygulandığı Rus Matruşka bebek modasının Volvo’ya da bulaştığını açık bir şekilde gösteriyor. (Çarpışma testi videoları ve fotoğraflar konunun sonundadır)


Volvo S90 mı, Mercedes E Serisi mi daha güvenli?

Dış görünüm itibariyle abilerine tıpatıp benzeyen XC60’ın kokpiti de hemen hemen aynı. Açıkçası artık birçok model bu şekilde tasarlanıyor ve bu sayede ortak parça kullanımı daha rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu da hem fiyatlarda düşme, hem daha hızlı bir üretim prosedürü hem de üreticinin daha fazla kar etmesi anlamına geliyor diyebiliriz. 
Bu arada Volvo’nun bir önceki XC60 modeli oldukça başarılıydı ve özellikle Avrupa’da kendi sınıfında en çok satan araç unvanına sahipti. XC90’ın başarısı ve bu modele benzerliği de düşünülürse yeni XC60’ın çok daha başarılı olma ihtimali var diye düşünüyoruz. Her ne kadar sınıfında yer alan premium rakipleri Audi Q5, BMW X3, Mercedes GLC ve Jaguar F-Pace modelleri çok çetin rakipler olsa da XC60 onları daha önce de geçmeyi başardı ve daha fazla aksesuarı daha ucuz fiyata sunmasının da bunda büyük katkısı var. Ayrıca güvenlik ve sağlamlık olarak da Volvo’nun güçlü bir adı var.
Volvo’nun gelecek planlarının günümüzdeki bir başlangıcı olarak nitelenen yeni XC60 için Volvo yetkilileri, gelmiş geçmiş en güvenli otomobillerden birisi olduğunu belirtiyorlar. Şehir Güvenlik Sistemi paketi altında sunulacak olan ve yeni tasarlanan direksiyon yardımcısı özellikle karşıdan gelen araçlarla kafa kafa çarpışmayı önleyebilmek için tasarlanmış. Ayrıca kör nokta tespit sistemi de direksiyon yardımcısına bazı zamanlarda ihtiyaç duyarak şerit değiştirme sırasında karşılaşılabilecek çarpışmaları önlüyor. Ayrıca bahsettiğimiz bu sistemlerle beraber çalışan ve yarı otonom sürüşe imkan kılan Pilot Assist Sistemi, direksiyon, fren ve gazı kontrol ederek 130km/saat hıza kadar sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. 
Yeni Volvo XC90 modelinde kullanılacak motorlar ise bir üst segmentte yer alan abileri S90 ve XC90 modelleri ile aynı. Başlangıç seviyesinde 2.0lt turbo-dizel 190ps güce sahip D4 motor yer alırken, bir üst seviyede D5 olarak adlandırılan 235ps güce sahip 2.0lt turbo-dizel motor yer alıyor. Benzin motor seçenekleri ise yine 2.0lt ve turbo beslemeye sahipken T5 olarak adlandırılan versiyon 254hp ve T6 olarak adlandırılan versiyon da 320hp güce sahip. Serinin en güçlüsü T8 adına sahipken, 2.0lt turbo-benzin 320hp motor ile elektrik motorlarını kombine eden bir hybrid sistem ve 407hp güce sahip olmasıyla öne çıkıyor. XC60 T8, 0-100km/saat hızlanmasını sadece 5.3 saniyede tamamlayarak ne kadar hızlı bir Crossover olduğunu da gözler önüne seriyor. Bu arada tüm motor seçeneklerinde 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanın sunulduğunu belirtmeden geçmeyelim. 
2017 yılı son çeyreğinde veya 2018 yılı başında ülkemizde satılmasını beklediğimiz modelin umarız ülkemiz vergi dilimlerine uygun motor hacimleri de seçenekler arasında bulunur. Halen Volvo S60 modelinde sunulan 1.5lt turbo-benzin 152ps motor ve 6 ileri otomatik şanzıman belki yüksek performans sunmayabilir ancak ulaşılabilir bir Volvo XC60 modelini karşımıza çıkarabilir diye düşünüyoruz. Bir diğer seçenek ise bu motorun ilerleyen zamanlarda hybrid sistem içinde kullanılması ve 200ps üzerinde bir güç ile karşımıza gelmesi ile gerçekleşebilir. Böyle bir durumda modelin fiyatı, ÖTV avantajı sayesinde 2.0lt dizel seçeneklerden daha ucuz olacağı için ülkemizde de sınıfının lider aracı olabilir diye düşünüyoruz. 

Porsche destekli uçan tank; Volvo 850R

Volvo XC60 Çarpışma Testleri
Takla Testi

Önden sabit bir bariyere çarpma testiSol önden kısmı çarpma (Small Overlap-testlerin en acımasızı)

Yeni Volvo XC60 Fotoğrafları

Facebook Comments