VW Arteon İncelemesi

Dün tarafımıza ait olan VW aracı periyodik bakıma götürdük. Birçok kişinin merak ettiği D Segmenti Sportif Sedan sınıfında yer alan Arteon adındaki yeni VW modeli de galeride ki yerini almıştı. Hem serviste işlem gören aracımızı beklerken sıkılmamak hem de bu yeni aracı genel anlamda sizlere tanıtmak için zamanımızı değerlendirdik ve VW Arteon’u kapsamlı bir şekilde inceledik.

Fiyatlar
VW Arteon Ağustos 2017 fiyat listesi
Bizim galeride inceleme fırsatı bulduğumuz araçların her ikisinde de 2.0lt turbo-dizel 150ps gücünde motor vardı vardı ve ayrıca Elegance donanıma sahiptiler. Bir tanesinin dışı Atlantik mavisi ve koltukları da açık gri alcantara-siyah deri kombinasyonuna sahipken diğeri lansman rengi olan metalik Turmerik sarısı renkte ve gri-siyah çift renk deri koltuklu olarak yer alıyordu. Mavi olan geri görüş kamerası ve panoramik cam tavan ile 295.885TL liste fiyatına sahipti ve diğer seçenek de yaklaşık 315.000TL etikete sahipti. Kısacası her 2 şekilde de karşımızda en az 300.000TL değerinde araçlar duruyordu. VW satış yetkilileri ile yaptığımız görüşme sonunda ise Arteon için %2-%4 aralığında indirim yaptıklarını öğrendik.
Aracın fiyatından bahsetmişken benzer yapıdaki rakiplere de göz atmakta fayda var. Arteon’un rakibi konumundaki aynı hacme ve güce sahip BMW 418d Gran Coupe modeli baz donanımda 273.000TL’den başlarken en üst donanımda 341.500TL fiyata kadar çıkabiliyor. Ancak Elegance ile benzer donanıma sahip olan Sport Plus donanım 299.000TL fiyat etiketine sahip. 190ps gücünde daha güçlü bir motora sahip Audi A5 Sportback ise yine benzer donanımda yaklaşık 315.000TL fiyata sahip. Kısacası VW Arteon’un fiyatı  Audi ve BMW gibi premium markaların modelleri ile benzer bir düzeyde denilebilir. Ancak Audi ve BMW’nin şu anda düşük hacimli benzin motorları sunduğu ve bu sayede çok daha düşük fiyatlara sahip olduğu unutulmamalı. 
Dış Tasarım
Her 2 araç da renkleri ne olursa olsun gösterişli tasarımlarını başarılı bir şekilde sergiliyorlardı. Tabi bunda sahip oldukları 19 inch jantların da etkisi oldukça büyük diyebiliriz. Elegance olarak adlandırılan bu donanım paketi bile gerekli sportifliği araca fazlasıyla veriyor ve R-Line’ı pek de aratacağını düşünmüyoruz. Paketlerin fiyatları da zaten aynı. VW yetkililerinin Arteon’un rakibi olarak BMW 4 Serisi GranCoupe’yi gördüğü düşünüldüğü zaman, genel anlamda 4 Serisi’nden bize göre daha heybetli ve iri göründüğünü söylemek mümkün görünüyor. Ancak 4 Serisi’nin ömrünü yarıladığını ve makyaj operasyonu gördüğünü bir kenara yazmakta fayda var. Bu nedenle yaklaşık 2-3 yıl sonra Arteon’un karşısına yeni ve daha iri bir 4 Serisi gelecek. 
Diğer taraftan Arteon’un bir diğer rakibi de VW Grubu içinde yer alan Audi’nin yeni A5 Sportback modeli. Bu aracı da daha önceden inceleme fırsatı bulmuştuk ve Arteon daha heybetli görünüyor diyebiliriz. VW Arteon’un 4862mm uzunluk ve 1871mm genişlik ölçüleri de düşünüldüğü zaman BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin 4638mm uzunluk ve 1825mm genişlik ölçülerinden hissedilir oranda daha büyük olduğunu söylenebilir. Benzer bir şekilde 4733mm uzunluk ve 1843mm genişliğe sahip yeni Audi A5 Sportback de Arteon’dan gözle anlaşılabilecek şekilde daha küçük olmasıyla dikkat çekiyor. 
Burada garipsediğimiz durum ise görüşme yaptığımız VW yetkilisinin aracı E Segmenti olarak tanıtlması oldu. Ölçüleri itibariyle rakiplerinden büyük olsa da, hatta aynı segmentte bulunan kardeşi Passat’tan bile büyük olsa da Arteon E Segmenti bir araç değil, D Segmenti Sportif bir Sedan araç. Yani satış temsilcisinin burada bize yanlışlıkla bilgi vermiş olduğunu var sayıp Doğuş Oto’nun bu E Segmenti mevzusunu bir politika haline getirmemiş olduğunu umut ediyoruz. 
İç tasarım
Arteon’un iç tasarımında, kardeşi VW Passat’a göre koltukların şekli, trim ve renk kombinasyonları hariç farklılık bulunmuyor. Kokpit ve malzeme kalitesi bire bir aynı. Yeni kullanılmaya başlanan parlak ekranlı bilgi-eğlence sistemi ise orta konsola fazlasıyla yakışmış ama parmak izleri hiç de güzel görünmüyor. Birçok kişi bu ekranı sürekli silme ihtiyacı duyacaktır. İşçilik ve malzeme kalitesi sınıfı için ideal ve başarılı olsa da Doğuş Oto satış yetkilisinin iddia ettiği E Segmenti kalitesi yok ve sınıfı standartlarında olan tipik bir D Segmenti kalitesi görüyoruz. 
Aracın iç genişliği ise özellikle arkada E Segmenti rakiplerini bile kıskandıracak düzeyde iyi.  Arka diz mesafesi bizi fazlasıyla şaşırtırken, 1.78mt’lik boya göre ve yüksekliği en alt seviyede olacak şekilde sürüş pozisyonu belirlediğimiz ön koltuktan arka tarafa geçtiğimizde devasa bir diz mesafesine tanıklık ettik. Ayrıca panoramik cam tavana rağmen baş mesafesi de 1.78mt boy için gayet başarılı. Bu arada fotoğraflardan da görüleceği gibi ön koltuk arkalarının tasarımı, bu fiyatta ve segmentte yer alan bir araca yakışmayacak derecede özensiz bir tasarıma sahip ve hiç mi hiç hoşumuza gitmedi. 
VW Arteon arka diz mesafesi
Aracın en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de şüphesiz Liftback tasarım ortaya çıkardığı devasa bagaj. Tabi bunda aracın rakiplerine göre daha uzun olmasının da etkisi büyük. 563lt kapasiteye sahip bagajın en büyük sorunu ise yükleme eşiğinin biraz yüksekte olması diyebiliriz. Ancak genel anlamda bagaj için oldukça olumlu düşüncelere sahip olduk.
VW Arteon bagaj
Motorlar
VW Arteon ülkemizde şimdilik sadece 2.0lt turbo-dizel 150ps ve 240ps seçenekler ile satılacak ancak yeni nesil 1.5lt turbo-benzin 150ps gücündeki motorun 2017 yılı sonunda satılmaya başlanması planlanıyor. Bu da 300.000TL’ye yakın fiyatların ciddi anlamda düşmesi anlamına gelecek. Hem %110 ÖTV’nin %60 civarına düşmesi, hem de 1.5lt motorun daha düşük fiyata sahip olacak olması Arteon fiyatının en az 100.000TL azalmasını sağlayabilir. Ayrıca gerek araç satışlarının düşmesi, gerek de Arteon’un 2.0lt motorlar ile 300.000TL mertebesinde bir fiyata sahip olması satışların da yavaş gitmesine neden oluyor. Normalde birçok VW modeli için sıra verilirken Arteon modeli bayilerin elinde bulunuyor ve bu araca 300.000TL vermeyi göze alan kişiler aracı hemen teslim alabilir. 
SONUÇ
VW, Arteon modeli görünüm olarak rakiplerini aratmıyor ve onlardan da daha geniş bir iç hacme sahip. Diğer taraftan fiyatları için de rakiplerinden geri kalmıyor yakıştırmasını yapmak gayet mümkün. Bize göre VW Passat platformu üzerine kurulu olan ve kokpiti de Passat ile birebir aynı olan bir modelin aynı motora ve benzer donanıma sahip bir VW Passat’tan yaklaşık 63.000TL yani %27-%30 daha pahalı olması kabul edilebilir bir durum değil. Sonuçta araya bir VW Polo sığdırmak bile mümkün. Bize göre şu anda bir nevi yem olarak piyasaya sürülmüş olan Arteon’un fiyatları 1.5lt turbo-benzin 150ps motorun yıl sonuna doğru satılmaya başlanmasıyla düşecektir. Aracı görünüm ve iç hacim olarak beğenmiş olsak da bu fiyatı hak ettiğini düşünmüyoruz.

VW Arteon fotoğrafları

Facebook Comments