Brabus 700; Mercedes AMG E63S ile yetinemeyenlere

Fabrika onaylı modifiye konusunda belki de işini en iyi yapan firmalardan bir tanesi şüphesiz Alman Brabus markası diyebiliriz. 1977 yılında kurulan firma, günümüze kadar neredeyse tüm Mercedes modellerini modifiye etti ve buna Smart modelleri de dahil. 

Brabus’un en son modifiyeli modeli ise Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak tanıtıldı. Mercedes AMG E63S modelini baz alan Brabus 700, oldukça sportif bir dış görünüme ve hissedilir oranda daha güçlü bir motora sahip. E63S modelinde yer alan 4.0lt V8 bi-turbo benzin motora el atan Brabus, aracın 612ps gücünü 700ps’e ve 850nm olan torkunu da 900nm’ye yükseltmiş. Aslında bu güç ve tork artışı öyle kapsamlı bir motor modifikasyonu sonucu da gerçekleşmemiş. Brabus tarafından tasarlanan Plug-and-Play yani Tak-Çalıştır tipindeki kontrol ünitesi (ECU) ile sağlanmış. Güç artışı sonucunda ise 0-100km/saat hızlanma değeri sadece 0.1 sn iyileşirken 3.3sn’den 3.2sn’ye düşmüş. Bu konuda detaylı bir açıklama yer almasa da ara hızlanmalarda daha hissedilir bir artışın olduğunu tahmin ediyoruz. Son hız ise 300km/saat olarak açıklanıyor ancak hız sınırlayıcı mevcut. Bu sınırlayıcının iptali ile hız 320km/saat sınırına kadar çıkabilir diye düşünüyoruz.
Aracın dış ve iç tasarımı ise oldukça başarılı bir şekilde elden geçirilmiş ve 21inch çapındaki jantların da etkisi ile daha hızlı bir görünüm elde edildiğini söylemek oldukça mümkün. Aracın dışında en ufak bir krom detay bile bulunmazken, siyah renk her noktaya hakim. Hatta ön panjur bile gri renkli Brabus logosu hariç tamamen parlak siyah bir şekilde tasarlanmış. Ancak aracın yanında Bi-siyah turbo yazısı altında yer ve motor gücünü vurgulayan kırmızı renkli 700 sayısı, bu kadar siyah bir kasada, kendine dikkatleri ustaca çekebilir. Ayrıca bu kırmızı renk motor muhafaza plastiğinde de devam ediyor. İç kısma geçildiğinde ise siyah renk hakimiyeti kendini yine belli etse de, kırmızı renk devreye giriyor ve havayı birden bire değiştiriyor. Kapitoneli koltuk döşemeleri ise bir Brabus geleneği ancak her zevke hitap etmeyebilir. 
Brabus 700, istenildiği takdirde Mercedes’ten ayrı bir şekilde Brabus galerilerinden anahtar teslimi olarak satın alınabildiği gibi, Mercedes’ten satın alınan E63S modelinin teslim edilmesiyle de Brabus 700’e dönüştürülebiliyor. Fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi yok ancak Brabus işlemlerinin aracın yarısına yaklaştığını ve bazen bir araç fiyatını bile geçebildiğini belirtmeden geçemeyelim.