Ünlü spor otomobil üreticisi TVR, yeni Griffith ile geri döndü

1947 yılında kurulan ve şanlı bir yarış geçmişine sahip ünlü İngiliz spor otomobil üreticisi TVR, bazı dönemler mali sorunlar yaşamış ve 2000’li yılların ortalarına kadar düşe kalka da olsa üretimine devam edebilmişti. Aradan geçen 11 yılın ardından nihayet geri döndü. 2013 yılında el değiştiren ve bu doğrultuda çalışmaları hızlanan markanın geri dönüş modeli de Griffith modeli ile gerçekleşti.


TVR’ın ilk ürettiği Griffith modeli 1963-1967 yılları arasında gerçekleşirken, 1991-2002 yılları arasında da tekrar karşımıza çıkmıştı. Şüphesiz TVR’nin en uzun süre üretilen modeli olan ve bu nedenle de en popüler adı olduğunu düşündüğümüz Griffith adının yeni modelde de tercih edilmiş olması bize göre sıradan bir seçim değil ve marka bu popüler adı bu nedenle tekrar tercih etmiş olabilir diye düşünüyoruz.
4,314mm uzunluk ve 1,850mm genişlik ölçüleri ile Porsche 911’den kısa ancak daha geniş olan TVR Griffith, Jaguar F-Type modelinden ise hem daha kısa hem de daha dar. Kısacası rakipleri arasında daha kompakt boyutlara sahip olduğunu söylemek oldukça mümkün. Ayrıca gövdede kullanılan karbon kompozit malzemeler ağırlığa da fayda sağlamış. Hem gövdenin daha derli toplu olması hem de hafif malzemeler sayesinde aracın toplam ağırlığı 1250kg’da tutulabilmiş ve bu da oldukça iyi bir değer denilebilir ve ağırlık dağılımı da 50:50 olarak açıklanıyor. 
Yeni TVR Griffith modelinde kullanılan motor ise günümüzde oldukça fazla popüler olan turbo motorların aksine bir atmosferik motor ve markanın geçmişte birçok modelinde yaptığı gibi Ford’tan temin edilmiş. Halen Ford Mustang GT 5.0 modelinde de kullanılan 5.0lt V8 silindir atmosferik-benzin motor, bir diğer ünlü İngiliz efsanesi Cosworth’ün ellerine teslim edilmiş ve optimizasyon sonucunda güç 500hp’ye yükselmiş. Tork değeri ise yaklaşık 600nm olarak tahmin edilebilir. Bu güç ve tork aracın arka tekerleklerine 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. 
V8 motorun ürettiği güç ve tork değerleri atmosferik bir motor için iyi sayılsa da günümüz güç savaşlarında çok abartı değil ancak ağırlığın 1.250kg’da tutuluş olması zaten daha fazla güce pek de gerek bırakmıyor. Güç/ağırlık oranının 400hp/ton olması sayesinde ise aracın 0-100km/saat hızlanmasını 4 saniyenin altında gerçekleştirdiği ve maksimum hızının da 320km/saat civarında olduğu belirtiliyor. Tabi özellikle son hızın oldukça yüksek olmasında aerodinamik yapının da büyük önemi var ve aracın alt kısmı tamamen düz bir şekilde tasarlanmış.

İlk aşamada 500 adet “Lansman Özel” modeli üretilecek olan TVR Griffith’in büyük bir bölümü şimdiden satılmış. İngiltere fiyatı ise 90.000Sterlin olarak açıklanıyor. Bu fiyat 5.0lt V8 Superchargerlı 550ps güce sahip Jaguar F-Type ile hemen hemen aynı ve Jaguar sadece 860Sterlin daha pahalı. Bu arada Jaguar F-Type ülkemizde de satılıyor ve bahsettiğimiz motora sahip versiyonun fiyatı 1.250.000TL civarında. Bu fiyattan yola çıkılacak olursa yeni TVR Griffith fiyatının da oldukça benzer olacağını düşünüyoruz. Bu fiyatların Porsche karşılığı ise 911 Carrera 4S modeline denk geliyor.