Müşteri memnuniyeti ve arıza konularında en iyi ve en kötü markalar hangileri?

A.B.D’de faaliyet gösteren ve birçok farklı tüketici ürününü müşteri memnuniyeti ve yapılan test sonuçlarına göre inceleyerek en iyi markaları tespit eden consumerreports.org sitesi, 2016 yılı verilerine göre hangi otomobil markalarının bu konularda en iyi olduğunu belirten detaylı bir rapor yayınladı. Ayrıca geçtiğimiz hafta J.D. Power kuruluşu da araç sahipleri ile doğrudan yaptığı görüşmeler sonucu elde ettiği markaların arıza çıkarma miktarlarını yayınlamıştı. A.B.D kökenli olması nedeniyle Renault, Skoda, Seat ve PSA markalarının bulunmadığı çalışmalar oldukça önemli ve objektif sonuçları ile birçok kişiye fikir verebilir diye düşünüyoruz. 

Biz de bu doğrultuda elimizdeki verileri yorumlayarak analiz edeceğiz. Ancak şunu da tekrar belirtelim her iki sonuç da Amerikan tüketicilerinin verdiği bilgilere dayanılarak elde edilmiş. Bu durum bizim de dahil olduğumuz Avrupa tüketicisinde farklılık gösterebilir.

İlk olarak J.D.Power’ın elde edilen hangi markanın ne kadar arıza çıkardığı sonuçlara göz atalım;

Aşağıdaki sıralamanın tam ortasında yer alan “Sektör ortalaması” sayısı, tüm markaların arıza sayısının ortalaması alınarak tespit edilmiş ve bu doğrultuda her 100 aracın çıkardığı ortalama arıza miktarı 156 olarak belirtiliyor. Yani 1 araç yaklaşık 1.56 adet arıza çıkarma miktarına sahip. Bu değerler; 2014 model ve farklı marka araçlara sahip 35.186 kişiye son 12 ayda ne kadar arıza ile karşılaştıkları sorularak elde edilmiş. Yani her bir markanın yaklaşık 1130 aracı bu liste için katılımcı olmuş. Bu da böyle bir istatistiği elde edebilmek için oldukça iyi bir yöntem denilebilir. Üstelik yetkili servisler yerine araç sahipleri ile doğrudan temas kurulmuş olması sonuçların doğruluğunu daha da önemli kılıyor diye düşünüyoruz. 
J.D.Power’ın sonuçları doğrultusunda en az arıza çıkaran ilk 5 model Lexus, Porsche, Toyota, Buick, Mercedes olmasıyla öne çıkıyor. Bu arada Buick markası ülkemizde satılmasa da birçok modelinin Opel ile aynı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani bu veriler kısmi olarak Opel için de kullanılabilir. İlk 5’i takip eden diğer markalar ise Hyundai, BMW, Chevrolet, Honda ve Jaguar markaları. Audi ve Volvo markaları ise sektör ortalamasının hemen üstünde yer alıyor. (Değerlendirme görsel altından devam ediyor)

Listenin sonunda yer alan Fiat markası ise her 100 araçta 298 arıza tespiti ile açık ara en fazla sorun çıkaran araç olmasıyla fazlasıyla göze batıyor. Onu Jeep, Infiniti, Dodge ve Ram markaları izliyor. Bu arada Fiat’ın da bulunduğu FCA Grubu içinde listenin son 5 sırasında bulunan Jeep, Dodge ve Ram markalarının da yer aldığını belirtelim. Ancak grubunu bir diğer markası Chrsyler sektör ortalamasının hemen altında yer alıyor. Kısacası genel anlamda FCA (Fiat-Chrsyler) modellerinin arıza çıkarma oranı diğer markalara göre oldukça yüksek denilebilir. 
Sektör ortalamasının hemen üstünde ve hemen altında gezinen markaların ise VW ve Audi olmasıyla öne çıkıyor. Seat ve Skoda markaları listede yok ancak VW ve Audi ile benzer altyapı, motor ve şanzımanları kullandıkları düşünülürse VW Grubu markalarının Porsche hariç sektör ortalamasında arıza çıkardığı söylenebilir. Ayrıca Subaru, Mazda, Mitsubishi ve Nissan ve Infiniti gibi Japon üreticilerin sektör ortalaması altına düşmüş olması da oldukça ilginç. Bu konuda Toyota ve onun premium markası Lexus’un ilk 3’de yer alması diğer Japon markaların düşünmesi gereken bir durum olarak öne çıkıyor. Honda’nın premium markası olan Acura da sektör ortalamasının altında ancak Honda’nın listenin yukarılarında yer alması markayı toparlıyor. JLR Grubu dahilinde bulunan Land Rover (Range Rover ile) ise ortalamanın altında ancak bir diğer marka Jaguar yukarıya yakın.
Bu arada Kia ve özellikle de Hyundai markalarının sektör ortalamasının üzerinde olması oldukça önemli ve bu konuda Toyota ve Honda’nın ensesinde olan 2 Güney koreli marka takdiri hak ediyor diye düşünüyoruz.  
Şimdi ise consumerreports.org sitesinin değerlendirmesini inceleyelim;
Consumerreports.org sitesinin yaptığı araştırma J.D. Power’ın yaptığına göre farklı kriterlere sahip olmasıyla öne çıkıyor. J.D. Power, araç sahipleri ile arıza konularında bilgi toplarken consumerreports.org, site üzerinden yapılan puanlama, araç testi sonuçları ve öngörülen güvenilirlik üzerine değerlendirme gerçekleştiriyor. 
Bu doğrultuda Audi, Porsche, BMW, Lexus ve Subaru ilk 5 sırada yer alırken Volvo ve Toyota orta sıralarda yer alıyor. Mercedes ise orta alt sıralarda konumlanıyor diyebiliriz. Listenin sonunda ise aynen J.D. Power listesinde olduğu gibi Fiat, Jeep, Land Rover, Mitsubishi ve Dodge yer alıyor. VW ise bu 5 markaya oldukça yakın bir seviyeye sahip ve alt sıralarda yer alıyor. 

Sitenin En’leri ise şu şekilde yer alıyor;
  • Genel anlamda en beğenilen marka : Audi
  • En güvenilir marka: Toyota-Lexus
  • En iyi yol testi markası: Chrysler-Tesla
  • En kötü yol tesit: Mitsubishi
  • Genel anlamda en kötü marka : Fiat

(Sonuç kısmı görsel altından devam ediyor)

SONUÇ
Yaptığımız analiz doğrultusunda Audi, BMW, Hyundai, Kia, Lexus, Toyota, Honda ve Buick (kısmen Opel) markalarının her 2 araştırmada düşük arıza ve müşteri memnuniyeti konularında  üst sıralarında yer aldığını söylemek gayet mümkün görünüyor. Diğer taraftan Infiniti, Mercedes, Jaguar, Subaru, Mini ve Chevrolet gibi markalar bir araştırmada üstte diğerinde altta yer alıyor. Her iki araştırmada da altta yer alan markaların başında ise Fiat markası ve dahil olduğu FCA Grubu’nun diğer markaları Jeep ve Dodge yer alıyor. Bu arada Ford, Nissan ve Land Rover markaları da FCA Grubu üyelerinden sonra gelen bir marka olarak göze batıyor. 
Facebook Comments