Volvo XC40 tanıtıldı


Geçtiğimiz gün basına sızdırılan fotoğrafları ile karşımıza çıkan Volvo’nun C Segmenti Crossover modeli XC40 resmi olarak tanıtıldı. Abileri XC90 ve XC60 ile birçok ortak noktaya sahip olsa da özellikle C sütunu tasarımının Volvo’nun tasarım anlayışının biraz dışına çıkması farklılık yaratmış gibi görünüyor.

Bu farklılığa neden olan detay ise şüphesiz C sütununda yer alan ve Volvo’da görmeye alışık olmadığımız şekilde ilginç kelebek camı tasarımı diyebiliriz. Küçük ve üçgen yapıdaki kelebek cam bizim zevkimize pek de hitap etmedi. Kelebek camın eğimli alt kısmından C sütununa bir çizgi ile bağlantı yapılması ve tavanı da kapsayacak şekilde farklı bir renge sahip olması bu detayı daha da belirginleştirmiş. Zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bize göre araca hareket katayım derken sanki markanın ağırlığı biraz bozulmuş gibi görünüyor.

Bu arada aracın CMA koduna sahip platformunun Volvo’nun sahibi Çinli Geely ile beraber tasarlandığını belirtmeden geçmeyelim. Geçtiğimiz aylarda konsept modeli ile tanıtılan Geely Lynk&Co C Segmenti Crossover modeli ile XC40 aynı platforma sahipler ve bu platform tam elektrikli sistemlerin de kullanılabileceği şekilde tasarlandı. 

Aracın iç tasarımı ise, sınırlı görsellerden anlaşıldığı kadarıyla abilerine fazlasıyla benziyor. Dikine duran dev bilgi eğlence ekranı hemen dikkat çekerken, ne kadar az sayıda tuş kullanılmış olması da gözlerden kaçmıyor. Kokpitin sade ve modern anlayışa sahip olması güzel ancak sadece bilgi-eğlence ekranı üzerinden tüm havalandırma fonksiyonlarının idare edilebiliyor olması klasik tuşlara alışmış kişileri zorlayabilir. 
Sunulan motor seçeneklerinde ise daha önce tahmin ettiğimiz gibi 1.5lt turbo-benzin motora yer verilmiş. Bu motora sahip T3 modeli 156ps güce sahipken, 2.0lt hacmindeki turbo-benzin motorlar 190ps (T4) ve 247ps (T5) güçlere sahipler. Dizel seçenekler de 2.0lt motor hacmine, 150ps (D3) ve 190ps (D4) olmak üzere 2 farklı güç seçeneğine sahip. 1.5lt turbo-benzin ve elektrik motorun birlikteliğindeki hybrid sistemin de bir süre sonra satışa çıkacağı tahmin ediliyor. 
Volvo XC40 fiyatları ise şimdiden açıklandı. Giriş seviyesi 1.5lt turbo-benzin 156ps güce sahip motorlu T3 modeli İngiltere’de 27.905Sterlinden başlıyor ve rakiplerinden Mercedes GLA’nın da başlangıç fiyatı bu seviyede. Bu da bize modelin baz modelinin yaklaşık 185.000TL-190.000TL aralığında bir fiyata sahip olabileceğini gösteriyor.