Geely Lynk&Co tanıtıldı

Geely markası 2010 yılında bir İsveç markası olan Volvo’yu 1.8 milyar dolar karşılığında satın almıştı ve o tarihten sonrada Volvo markasındaki atılım gerçekten de oldukça çarpıcı bir şekilde gerçekleşti. Ardı ardında yeni modeller tanıtan marka Geely’nin mali gücü ve desteği sayesinde Alman premium rakiplerine karşı XC90 ve S90 gibi çok başarılı modelleri piyasaya sundu ve bu araçlar gerçekten de çok beğeniliyor ve Alman premium markalardan da fazlasıyla müşteri kapmayı başardı. Hatta XC90 modeli hem IIHS hem de EuroNcap kuruluşlarından en yüksek puanları alarak şu dünyanın en güvenilir aracı konumunda yer alıyor. 

Bu başarılı modeller sayesinde bir yandan karlılığını yükselten Geely, bir yandan da Volvo’nun köklü otomobil birikiminden sonuna kadar faydalanıyor. Öyle ki Çinli marka karşımıza Lynk&Go adında yepyeni bir marka ile çıktı ve gerek görünümü gerekse de tekniği ile adından ciddi şekilde söz ettirecek gibi görünüyor.  Lynk&Co 01 adındaki model geçtiğimiz aylarda tanıtılan Volvo XC40 konsepti ile aynı platforma sahip ve ayrıca tasarımı Çin’de değil İsveç’de gerçekleştirilmiş. Diğer taraftan Çin’de üretileceği belirtilen modelin ağırlıklı olarak Avrupa ve A.B.D pazarlarına satılacağı da detaylar arasında yer alıyor. 
Bu arada modelde içten yanmalı motorlar tek başlarına bulunmayabilir ve Volvo üretimi 1.5lt-2.0lt turbo-benzin motorların menzil arttırıcılı hybrid ve şarj edilebilir hybrid sistemleri içinde kullanılacağı, ayrıca tam elektrikli bir modelinde seçenekler arasında bulunacağı belirtiliyor. Güç aktarımının içten yanmalı motor ile de yapıldığı modellerde 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanların kullanılacağı tahmin ediliyor. 
4530mm uzunluk, 1855mm genişlik ve 1654mm yüksekliğe sahip olan modelin bu boyutları VW Tiguan ile hemen hemen aynı ve bu da C Segmenti Crossover/SUV sınıfında yer alacağını gösteriyor. Tasarım anlamında diğer Çin kökenli markaların aksine İsveç eli değdiği belli olan modelin sadece ön tasarımı Porsche Macan/Cayenne modeline benzettiğimizi belirtmekte fayda görüyoruz. Farklı çizgilere sahip olsa da ön aydınlatma grubunun bize bakışı bu modeli biraz andırıyor denilebilir. Ancak gerek aracın dış tasarımında gerekse de kokpitinde özgün, modern ve başarılı bir tasarımdan bahsetmek oldukça mümkün. 
Lynk&Co 01 modelinin en önemli özelliği ise sürekli olarak internete bağlı olması ve sahibinin bu şekilde aracı kişileştirip yönetebilmesinde yatıyor. Firma yetkilileri detayları açıklanmamış olsalar da şu anda tam bağlanabilirlilik anlamında başka bir otomobil modeli olmadığını açık bir şekilde belirtiyorlar. Bu arada 2018 yılında satışa çıkması planlanan 01 modelini daha sonra 02 ve 03 modellerinin de izleyeceği açıklanıyor ve 2021 yılına kadar yarım milyon Lynk&Co marka aracın satışını hedefliyor.
Egzantrik mili olmayan motor Çin kökenli Qoros tarafından tanıtıldı

Açıkçası bu tip yenilik haberlerini vermek bizi sevindiriyor ancak bu konuda biraz da hüzün yaşadığımızı ve bunun nedenleri için de son paragrafı açmayı uygun gördüğümüzü belirtmek isteriz. Volvo gibi köklü ve imajı yüksek bir markayı 6 yıl önce satın alarak hem kendi markasını yücelten hem de Volvo’nun daha başarılı bir marka olmasını sağlayan Geely, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Güney Koreli markalar Hyundai ve Kia’nın yaptığına benzer atılımlar gerçekleştirebilir ve Çin malı otomobillere olan ön yargıyı kaliteli ve modern modeller ile ortadan kaldırabilecek potansiyele sahip.


Burada ülkemiz açısından alınacak ders ise;

Yerli otomobil konusundaki ilk planlar yaklaşık olarak Geely’nin Volvo’yu satın aldığı tarihlere denk geliyor diyebiliriz. 6 yıl gibi kısa bir sürede hem Volvo’nun hem de Geely’nin çok ciddi atılımlar yaptığı düşünülürse bizim devletimiz veya teşvik edeceği babayiğitler neden böyle bir satın alma yapmadı diye gerçekten de kendimize soruyoruz. Şu anda konuşmakta olduğumuz Lynk&Co modeli de aslında hem iç piyasada hem de dünya çapında ilgi görecek bir model ve keşke şu anda böyle bir model Türkiye’de geliştirilmiş olsaydı diye iç çekmiyor değiliz. Kısacası Amerika’yı tekrar keşfetmeye çok da gerek yoktu ve 1.8 milyar dolar Türkiye gibi bir ülke için hiç de yüksek bir miktar değildi. Bu sayede Lynk&Co örneğinde görüldüğü gibi elektrikli veya hybrid bir yerli araç geliştirmek çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleşebilirdi.

Yerli otomobilde durum nedir ve neden bu aracı üretmek zorundayız?

Facebook Comments