Değer bazlı MTV sistemi oranları nasıl olabilir?

Geçtiğimiz günlerde detaylı olmayan açıklamalar ile %40 zamlanacağı ve değer bazlı MTV sisteminin getirileceği konusundaki tartışmalar dur durak bilmiyor. Her ne kadar Maliye Bakanı 2017 ve önceki yıllarda satın alınmış otomobiller için eski oranların sabit olarak %15 civarında bir yeniden değerleme oranıyla  zamlanacağı söylese de insanların üzerindeki tedirginlik azalmadı. 

Sosyal medya hesaplarımız üzerinde takipçilerimiz arasında gerçekleşen tartışmalara baktığımızda ise; Belirtilen %40 oranının en yüksek motor hacmi ve fiyata sahip araca uygulanacağını savunan takipçilerimiz yer alıyordu. Maalesef ucu açık ve belirsiz demeçlerin sonucu olarak da tersi bazı iddialar da internette dolanıyor. Biz bu oranları kesin bir haber başlığı gibi vermek istemiyoruz ancak bahsetmeden de geçmek yanlış olabilir.
Bu doğrultuda resmi olmayan ve elden ele dolaşan aşağıdaki tabloda; En düşük MTV’ye sahip 1.3lt ve altındaki 40.000TL’yi geçmeyen araçların resmi olarak açıklanan %40 MTV zammına maruz kalacağı belirtiliyor. Diğer taraftan halen ülkemizde 40.000TL altında sıfır km araç satılmadığı düşünülürse korkutucu bir durum ortaya çıkıyor ve tabloda aracın TR’ye giriş fiyatının baz alınmış olabileceğini düşündürüyor. Yani Sıfır KM fiyatı yaklaşık 70.000TL’nin altında olan otomobiller için uygulanacak MTV oranı %40 zamlanabilir. 
Diğer taraftan bir üst  taşıt değeri diliminde zam oranı %54’e ve daha da üstünde %68’e kadar çıkıyor. Tabi bunlar 1.3lt ve altı için geçerli. Benzer bir 1.2lt-1.6lt arası motor hacimleri için de bu durum geçerli ve aynı oranlar %40-%54-%68 olarak devam ediyor. 1.6lt üstü hacimlerde ise taşıt değeri yükseliyor. Üstelik 1.6lt üstünde %40 zam kayboluyor ve 2 farklı dilimde %54 ve %68 şeklinde daha yüksek bir zam oranı uygulanıyor.
T.C. Vatandaşlarını Matematik Profesörü yaptıracak derecede komplike olan aşağıdaki bu tablo umarız koca bir yalandan ibarettir ve gerçek olmaz. Üstelik bir de 2018 yılı öncesinde satın alınan araçlar için sadece %15 olarak sabit zaman uygulanacağı resmi olarak açıkça belirtiliyor. Yani olay artık 5 bilinmeyenli denkleme doğru gidiyor ve bu soruların cevabını bulabilmesi, karışıklığın ortadan kalkması için detaylı bir resmi açıklama şart hale geldi diye düşünüyoruz.
Not: Aşağıdaki tablo farklı yayın organlarında yayınlanmıştır. sekizsilindir.com tarafından oluşturulmamıştır.