Dizel mi? Benzin mi? Yeni Opel Insignia Grand Sport

0
858
Yeni Opel Insignia Dizel mi Benzinli mi?
Yeni Opel Insignia dizel mi benzinli mi daha mantıklı sorusunun cevabını arıyoruz

Yeni Opel Insignia Dizel mi Benzinli mi? Farklı modellere özel “Dizel mi? Benzin mi?” yazı dizimizin bu bölümünde Opel’in yakın bir zaman önce yenilediği Opel Insignia modelini analiz edeceğiz. Ancak bu araç oldukça yeni ve henüz çok da fazla satılmadığı için 2.el değer kaybını hesaplarken bir önceki kasa Insignia modelini baz alacağız. Yani diğer dizel mi benzin mi analizlerimizin aksine daha farklı ve ileriye dönük gerçekleşen bir yapı söz konusu olacak ve  ” Yeni Opel Insignia dizel mi benzinli mi ? ” daha mantıklı sorusunun cevabını arayacağız.

Şimdi Yeni Opel Insignia Dizel mi Benzinli mi? analizimize geçelim;

İlk olarak araçların özelliklerine bir göz atalım;

 • 1.5T –  1.5lt turbo-benzin 4 silindir 165ps, 6 ileri otomatik – 250nm, 1442kg
  • Fabrika verisi ortalama tüketim: 6,1lt/100km
  • 0-100km/saat hızlanma: 9.4sn
  • Maksimum hız: 218km/saat
 • 1.6CDTi –  1.6lt turbo-dizel 4 silindir 136ps, 6 ileri otomatik – 320nm, 1497kg
  • Fabrika verisi ortalama tüketim: 5,1lt/100km
  • 0-100km/saat hızlanma: 10.9sn
  • Maksimum hız: 203km/saat

Gerçek ortalama yakıt tüketim değerini nasıl hesapladık?

Her iki modelin de kağıt üzerindeki tüketim değerleri oldukça düşük ancak durum diğer markalarda olduğu gibi görünenden daha farklı. Daha önce yaptığımız “Dizel mi? Benzin mi?”analizlerinde tüketim konusunda sürekli polemik olması nedeniyle takipçilerimizden bilgi topluyorduk ancak aracın yeni olması nedeniyle ancak 5 tane veri toplayabildik. Ancak Daha önce Opel’in bir başka modeli olan Astra analizi yapmıştık ve orada yer alan değerleri farklı bir şekilde baz alarak elimizdeki verilerle harmanlayabiliriz. Bu doğrultuda Astra’nın hem dizel hem de benzin motorlu olarak fabrika tüketim verilerine göre pratikte ne kadar fazla tükettiğini oransal olarak yeni Insgnia’nın fabrika tüketim değerlerine uyarlamak mümkün.
Bu doğrultuda gerçek ortalama tüketim değerleri şu şekilde hesaplanabilir;
 • Yeni Opel Insignia 1.5T fabrika tüketim değeri: 6.1lt/100km + %39 (Astra 1.4T fazla tüketim değeri) = 8.5lt/100km
  • Takipçi değeri: 8.0lt/100km
 • Opel Astra K 1.6CDTi ortalama tüketim: 5.1lt/100km + %26 (Astra 1.6CDTi fazla tüketim değeri) = 6.5lt/100km
  • Takipçi değeri: 6.4lt/100km
Yukarıda elde ettiğimiz değerler doğrultusunda takipçilerimizden gelen sınırlı değerlerlerle karşılaştırdığımızda dizel versiyonların benzer olduklarını söylemek mümkün. Bu nedenle doğrudan takipçi değerlerini referans alabiliriz. Ancak benzinde takipçi değerleri daha düşük ve onu almayı tercih ediyoruz. Bu tercihin bir nedeni de Opel’in daha gerçekçi olan yeni tüketim test standardına geçmiş olması diyebiliriz.

0 km araç fiyatları

 • Yeni Opel Insignia 1.5T , 6 ileri Oto, Excellence: 160.000TL
 • Yeni Opel Insignia 1.6CDTi , 6 ileri Oto, Excellence: 169.500TL

Araçların 2. el değeri nasıl hesaplandı?

Önceki analizlerimizde 2-3 yıl önceki modellerin 2.el fiyatını sahibinden.com sitesinden hesaplıyorduk ve oldukça sağlıklı değerler elde ediyorduk. Ancak bu sefer bu araştırmayı yeni Insignia için yapmak mümkün değil çünkü araç daha çok yeni tanıtıldı. Bu nedenle de fikir vermesi açısından bir önceki Insignia’nın 2.el fiyatlarını baz alacağız. Açıkçası bu tip bir değerlendirme aynı model 2 aracın farklı kasalarında değişebilir ancak biz en azından bir fikir verebileceğini düşünüyoruz.
 
Eski Opel Insignia 2015 Eylül ayı fiyatları;
 • Opel Insignia 1.6T , 6 ileri Oto, Cosmo: 100.900TL
 • Opel Insignia 1.6CDTi , 6 ileri Oto, Cosmo: 111.900TL
  • Dizel-Benzin sıfır km farkı: %12 Dizel daha pahalı
Bu doğrultuda her 2 aracın 2.el değerlerini sahibinden.com sitesinden araştırdık ve 2015 model 1.6T ve 1.6CDTi Cosmo donanıma sahip otomatik şanzımanlı Opel Insignia araçları analiz ettik. Bu doğrultuda her 2 aracın da yaptıkları km aralıklarını benzer olacak şekilde aldık. (2.el araçların analiz tablosu sayfa sonundadır)
Bu doğrultuda; 
 • 1.6T araçların km ortalaması 39.663km ve ortalama fiyatı da; 88.713TL
 • 1.6CDTi aracın km ortalaması 38.557km ve ortalama fiyatı da; 104.746TL
  • Dizel-Benzin 2.el farkı: %18 Dizel daha pahalı
Yukarıdaki değerlerden de görüleceği gibi, benzin motorlu Insignia dizel motorlu Insignia’ya göre %6 daha fazla değer kaybetmiş. Daha önceki analizlerimizde bu durum ağırlık olarak sanılanın aksine tersi bir şekilde benzin motor lehine gerçekleşmişti ancak görüleceği gibi Insignia’da dizel motor daha az değer kaybediyor. Biz de bu doğrultuda yeni Insignia’nın değer kayıplarını benzin motorun aleyhine %6 daha fazla olarak tablomuza yansıtacağız.

Opel Insignia 1.5T – 1.6CDTi 1 yıllık analiz

Yeni Opel Insignia 1.5T -1.6CDTi

 

SONUÇ olarak Yeni Opel Insignia Dizel mi Benzinli mi?

Yeni Opel Insignia analizimiz diğer analizlerimizde gerçekleşenden oldukça farklı sonuçlandı. Öyle ki dizel ve benzin motorlu seçenekler arasında diğer markaların aksine neredeyse yarı yarıya düşük fark olması ve yine diğer markaların aksine Insignia’da benzin motor seçeneğinin dizele göre 2.el değeri olarak ciddi oranda değer kaybetmesi, analizin bir nevi başlamadan bitmesine neden oldu. Öyle ki her 2 modelin 1 yıl içinde yapacağı km değerlerini bile hesaplamaya dahil etme gereği duymadık ve Insignia dizel olarak tercih edilip 1km bile yapılmadan 1 sene sonra satılsa bile avantajlı hale geliyor. Benzin motorlu versiyon ise; yüksek gücü ve daha rafine karakteri nedeniyle bu konulardaki titiz kişiler tarafından tercih edilebilir diye düşünüyoruz.

Tabii burada şöyle de bir durum söz konusu; Bir önceki kasaya göre 2.el değeri almış olmamız zamanla bazı yanılmalara yol açabilir. Yeni Insignia’nin benzin seçeneği bir önceki kasaya göre değerini dizel seçeneğe göre koruyabilirse analizin seyri değişir. Ancak bu tip bir sonuç elde etmek için en az 1 yıl beklemek gerekir diye düşünüyoruz. Sağlıklı ve net bir sonuç için ise en az 2 yıllık 2.el değerleri analize dahil edilmeli. 
Peki Insignia dizel neden durduğu yerde daha avantajlı hale geldi?
 • 0 km fiyatı: Benzin ile arasında 9500TL fark olması ne büyük etken. Bu fark diğer markalarda 2 katını bile geçebilirken Opel’in Astra modelinde bile 13.800TL.
 • 2. el değeri: Benzin motorlu Insignia dizel motorlu Insignia’ya göre diğer birçok marka ve modeldekinin aksine 2.elde çok yüksek değer kaybediyor.
 • MTV Değeri: Her iki model de 1.3lt-1.6lt aralığında olduğu için aynı MTV ücretini ödüyor.
 • Fiyat farkı getirisi: Dizel ve benzin motorlu Insignia modelleri arasındaki fark düşük olduğu için yıllık getirisi de oldukça düşük bir şekilde gerçekleşiyor.
Yeni Opel Insignia dizel mi benzinli mi dışındaki modellerin analizlerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilir. 
 
sahibinden.com’dan elde edilen 2015 model Opel Insignia 1.6T-1.6CDTi fiyat ve km tablosu (Her ikisi de Cosmo donanım ve otomatik şanzıman)