Audi’nin 4 halkası; Yaratıcılıkta sınır tanımayan logo

Audi markasının sahip olduğu logo şüphesiz oldukça çarpıcı ve görünüm olarak da otomobilseverler tarafından beğenilen güçlü bir yapıya sahip. Ayrıca Audi’nin kuruluşundan bu güne kadar olan değişim macerasını da çok güzel yansıtan bir profile sahip. Biz de bu doğrultuda markanın adının ve logosunun nasıl ortaya çıktığını basitçe anlatacağız. Ayrıca logoyu vurgulayan 90’lı yıllardan kalma ünlü bir Audi reklamına ve geçtiğimiz günlerde çıkan bir egzoz fotoğrafına kadar uzanacağız. 

Audi marka ve logo anlamı

1910 yılında Almanya’da Horch adında bir otomobil markasına sahip olan August Horch bir arkadaşı ile ortaklığa giderek bir marka daha yaratmıştır. Audi, Horch adının Latince karşılığıdır ve Türkçe’de de “dinlemek” anlamına gelmektedir. Daha sonra 1932 yılında Audi, Horch, DKW ve Wanderer markaları birleşerek Auto Union adını almıştır. 

Audi logosunun evrimi
Her birinin adı bir halka ile temsil edilerek iç içe geçmiş dört halka olan yeni markanın logosu ortaya çıkmıştır. 1969 yılında ise Stutgart merkezli NSU ile Auto Union birleşmiş ve yeni firmanın adı  Audi NSU Auto Union olarak belirlenmiştir. Bu yeni adın fazla uzun olması ve karışıklık yaratması nedeniyle de markanın adı 1985 yılında AUDI olarak kullanılmaya başlanmıştır. 
Görüleceği gibi Audi’nin çarpıcı ve akılda kalıcı logosu günümüze kadar en ufak bir değişiklik olmadan ama yapısını korumuştur ve 90’lı yıllarda yapılmış bir Audi reklam filmi de hala akıllardadır diye düşünüyoruz. Bu reklam filminde ilk önce Alfa Romeo anahtarlığının halkası duvardaki çiviye takılıyor ve “Tasarım” vurgusu yapılıyor. Ardından Mercedes’in anahtarlığı takılıyor ve “Konfor” vurgusu yapılıyor. Sonra Volvo anahtarlığı takılıyor ve “Güvenlik” vurgusu yapılıyor. En son olarak da BMW anahtarlığı takılarak “Sportiflik” anımsatılıyor. Rastgele takılan 4 anahtarlık halkası ise Audi amblemini ortaya çıkarıyor ve logonun üzerinde bu özelliklerin tek bir markada sunulduğu ifade ediliyor. Ardından da  Audi adı ve logosu beliriyor ve reklam sonlanıyor. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. 

Audi logolu egzoz
Kısacası Audi logosu oldukça ikonik ve farklı şekillerde karşımıza çıkabilen bir yapıya sahip. İşte bunlardan en sonuncusu bir Audi A4 ile kendini gösterdi ve araç sahibi yukarıdaki anahtarlık reklamından etkilenmiş olsa gerek, yuvarlak çıkışlı tek egzozuna 3 adet daha egzoz borusunu iç içe geçirterek ilginç bir tasarıma imza atmış. Sonuç olarak da Audi logosu şeklinde bir egzoz çıkışı elde etmiş. Kısacası elinizde 4 tane halka kesitli eşya veya benzeri şeyler var ise Audi logosu yapmak oldukça kolay 🙂