Sigorta firması ve mini onarım tamircisi arasında kaybeden vatandaş mı?

Geçtiğimiz günlerde 2 farklı aracımızın başına küçük kazalar geldi ve bu kazalar sonucunda da kaportada bazı küçük göçükler oluştu. Bu göçüklerden bir tanesi sokakta kavga eden 2 kişinin birini itmesi sonucu aracımıza şiddetli şekilde çarpması sonucu, bir diğeri ise otoparkta yerinden çıkan bir aracın diğer aracımızın ön çamurluğuna dokunması sonucu meydana geldi. 2. kazada araca vuran kişi, iyi niyet göstererek aracımıza iletişim bilgilerini bıraktığı için çözüm önerisini kabul ettik. Oluşan göçüklere baktığımız zaman ise, her ikisi de sanki arkadan bastırılınca düzelecek gibi görünüyordu ve boyalarda da atma kesinlikle yer almıyordu. 

Diğer taraftan kasko firmalarının yılda 2-3 kez ücretsiz olarak karşıladıkları “Mini Onarım” adında, bu tip göçüklere yönelik bir hizmetleri bulunuyor. Aracın orijinalliğini bozmamak için uygulanan mini onarım yöntemi ile parça değişimine ve boya yapmaya gerek kalmadan belli tipteki göçükler %90 oranında tamir edilebiliyor. Tabii bazı göçükler var ki, adeta kağıt gibi buruşmuş olduğu için kaporta-boya işleminden kaçış pek de mümkün olmuyor. 
Kazalarımız sonucu bu göçüklerde ne gibi işlemler yaptığımızı belirtmeden önce, analizimize neyin ilham kaynağı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu doğrultuda “Kaskoda mini onarım” başlıklı haberi aynen yayınlıyoruz.

“Ankara’da CNK isimli bir otomotiv şirketini yöneten Kürşat Şekillioğlu isimli vatandaş, şirkete ait 7 otomobiline 201? yılında kasko sigortası yaptırdı. Daha sonra sigorta şirketinin düzenlediği poliçeleri inceleyen Şekillioğlu, poliçenin bir yerinde ‘mini onarım hizmeti teminata dahildir’ cümlesini, aynı poliçenin diğer bölümünde ise mini onarım hizmeti için prim tahsil edildiği cümlesini gördü. Hemen sigorta şirketini arayan Kürşat Şekillioğlu, hatanın düzeltilmesini, kendisinden iki kez tahsil edilen mini onarım priminin iade edilmesini istedi. Ancak sigorta şirketi, mini onarım için ayrıca prim almadıklarını, bu primin zaten paket poliçenin içerisinde olduğunu, para iadesi yapamayacaklarını bildirdi.

Kürşat Şekillioğlu, sigorta şirketinin itirazı üzerine Ankara 3.Asliye Ticaret Mahkemesi’ne şirketi adına dava açıp, fazladan ödediği 500 liranın faiziyle birlikte şirketten geri alınmasını istedi. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, kasko poliçesi ile zaten teminat altına alınan bir risk için mini onarım hizmeti adı altında prim alınmasının sigortacılık esaslarına aykırı olduğunu mahkemeye bildirdi. Mahkeme, dava masraflarının sigorta şirketine yüklenmesine ve davacıya faiziyle birlikte toplam bin 309 lira ödemesine hükmetti.

Kürşat Şekillioğlu, SÖZCÜ’ye yaptığı değerlendirmede, mini onarım adı altındaki mükerrer prim ödemesinin poliçenin içerisine gizlendiğini, vatandaşların poliçelerini dikkatli okumaları gerektiğini söyledi.”

Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir; “İyi de sizin yaptığınız kaza ile bu haberin ne alakası var?” Açıkçası sigorta firmalarının mini onarım hizmeti sunması oldukça güzel ancak burada bir de ücretsiz olarak sağlandığı ifade edilen bir hizmetin parasal olarak sözleşmeye yansıtılması söz konusu. Bu tip bir uygulamayı bütün sigorta şirketleri yapıyor mu?; Araştırmak çok zor, ancak öyle veya böyle ortada sigorta şirketi tarafından taahhüt edilen bir “Mini Onarım” hizmeti söz konusu. 
Bunlardan sonra bu sefer de şöyle bir cümle kurabilirsiniz; “Sizin kaza ile olan alakası nedir hala çözmedik; İşte burası oldukça önemli. Araçlarımızın başına gelenlerden ilk paragrafta bahsettik. Sigorta şirketlerinin bize mini onarım hizmeti verdiklerini bilerek, bu konuda adı fazlasıyla duyulmuş anlaşmalı tamirat firmasına giderek göçükleri gösterdik. Ancak hiç de öyle ciddi göçükler olmamasına rağmen aldığımız cevap; “Bu göçükler mini onarım ile olmaz, bu şekilde giderilemez, kaporta bölümünde düzeltilip boyanması lazım” şeklinde oldu. Kendilerine “Aracın orijinalliğini bozmak istemiyoruz, sigorta firması da bu hakkı bize vermiş, şu kadar-bu kadar santimetre ölçüye kadar yapılıyormuş, bunlarda ondan daha büyük değil, üstelik boya da atmamış ve öyle komplike bir göçük de değil” dediğimizde ise; “Kesinlikle yapamayız, kaporta-boya uygulaması yapılması gerekiyor” şeklinde cevap aldık. 
Biz de bu doğrultuda; Araçlarımızın kaporta-boya uygulaması ile orijinalliğinin bozulabileceğini bilerek üzülmeye başladık. Ancak denememiz gereken son bir yol daha vardı. Sigorta şirketleri tarafından sunulan mini onarım paketine güvenerek daha önce ağırlıklı olarak göçük düzeltmesi üzerine çalışan yerlere gitmemiştik ve şansımızı da son olarak bu tip bir yerde denemek istedik. Belki işlem için para verecektik ancak en azından araca boya işlemi uygulanmayacağı için kafamız daha rahat olacaktı. Bu doğrultuda biraz araştırma yaptık ve işlemi uygulayacak yer ile görüştük. 
Göçükleri gösterdiğimizde, her 2 araçtaki göçükleri de %90 oranında yapabileceklerini söylediler. Pek de inanmayarak araçları bıraktık ve yaklaşık 2 saatlik bir işlemin ardından sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu malum yerin, bize kaporta-boya işlemleri olmadan yapılamaz dediği göçüklerin gerçekten de %90 oranında yapıldığını gördük. Göçük tamiri yapılan bölgeye karşı ışık koyup tam ters istikametten bakıldığında, milimetre bazında çekiç darbeleri ile düzeltildiği anlaşılıyordu ama bize göre bu işlem için taahhüt edilen %90 oranı uygundu ve istenildiğinde yapılabildiğini de görmüş olduk. Üstelik herhangi bir ısıl işlem de uygulanmadı.
Sigorta firması ile alakalı olmayan yerde göçük tamiri yaptırılması
Tabii burada, sigortanın anlaşmalı olduğu göçük tamiri yapan firma, %90 oranından tatmin olunmayabilir diye düşünerek bizi kaporta-boya işlemlerine yönlendirmiş olabilir ancak bu tip büyük tamirhanelere 1 ayda bile yüzlerce araç geldiği düşünüldüğünde, en azından çeşitli fotolar ile daha rahat ikna olabilirdik.. Ama bize ne böyle bir fotoğraf albümü gösterildi ne de bu konuda % oranı belirtildi. Sadece bu olmaz denilip kestirip atıldı. Ayrıca bu geri çevrilme olayı, sadece bu 2 araç için değil daha önceki benzer durumlarda da başımıza gelmişti. Göçüklerin %90 oranında tamir edilebilmiş olması ise bizim açımızdan bardağı taşıran son şey oldu.
Bu arada bir ilginç noktaya daha değinmeden geçmeyelim; Daha önce yaşadığımız durumlarda, sigortanın bize tanıdığı ücretsiz 2-3 göçük düzeltme hakkı birleştirilip, örneğin lokal bir boya işlemi veya tampon boyanması gibi işlemler yapılabiliyordu. Bu durumu, bizi göçükler konusunda reddeden kişiye sorduğumuzda ise “Sigortanın artık bu işe izin vermediğini ve göçüklerin tek tek değerlendirildiği” belirtildi.
Umarız bu yaşadıklarımız sadece çok az kişinin başına gelmiştir ancak görünen o ki, bu konuda sigorta firmaları ve anlaşmalı tamir firmaları arasında bir bilek güreşi mevcut. Tabii böyle bir durumda da, arada kasko yaptıran araç sahipleri kalıyor. Ayrıca ilgili gazete haberi de dikkate alındığında “Acaba ücretsiz olduğu belirtilen hizmete ekstra para ödüyor, üstüne bir de hizmet alamıyor muyuz?” diye düşünmeye başladık. Bu nedenle siz de kasko poliçenize bu konu ile ilgili göz atın veya acentanızla görüşün. Tabii bir de “Bu göçük tamir olmaz” cevabı alıyorsanız haklarınızı zorlayın. 
Facebook Comments