Yeni VW Polo ve rakipleri fiyat karşılaştırması

Yeni VW Polo ülkemizde satılmaya başlandı ve fiyatları da açıklandı. Gerçekleşen son MTV zamlarından sonra ise düşük hacimli motor ve fiyata sahip araçlar artık daha fazla ilgi çekecek gibi görünüyor.

Yeni MTV oranları için tıklayınız

Ancak şunu da belirtmekte fayda var, 2018 model araçlar için uygulanmaya başlanacak olan değer bazı yeni MTV sisteminde Türkiye’ye giriş fiyatı 40.000TL ve altı araçlar için mevcut MTV fiyatlarına %15 zam yapılıyor. 40.000TL-70.000TL arasında ise bu zaman oranı %26’ya yükseliyor. Açıkçası aşağıda karşılaştırmasını yapacağımız giriş seviyesi en ucuz modeller hariç 40.000TL altına baz fiyat olarak inemiyor. Bu nedenle 2018 yılında satın alınacak B Segmenti araçların bile büyük oranda 40.000TL-70.000TL için geçerli olacak %26 zamma tabi olacağını belirtmekte fayda var.
Şimdi MTV zamlarını bir kenara bırakıp, VW Polo’nun açıklanan fiyatlarını, içinde bulunduğu B Segmenti HB araçlarla karşılaştıralım. Bu karşılaştırmada 4 farklı kategori belirledik ve bu doğrultuda hareket edeceğiz. Dizel-otomatik seçeneği henüz yeni VW Polo’da sunulmadığı için böyle bir kategori açma gereği de duymadık.
 
Bu doğrultuda yeni VW Polo’nun da içinde bulunduğu B Segmenti HB fiyatları farklı kategorilere göre şu şekilde yer alıyor;
Yeni VW Polo ve B Segmenti HB fiyatları – 1
Yeni VW Polo ve B Segmenti HB fiyatları – 2
Yeni VW Polo ve B Segmenti HB fiyatları – 3

 

Yeni VW Polo ve B Segmenti HB fiyatları – 1
SONUÇ
Yukarıdaki farklı kategorilerdeki araçlardan da görüleceği gibi VW Polo için genel olarak sınıfının en pahalı aracı demek gayet mümkün görünüyor. Üstelik dizel motor seçeneği için henüz otomatik şanzıman sunulmuyor. İlerleyen dönemlerde eklenecek bu seçenek için de 7.000TL fark eklendiği zaman 99.000TL civarında bir fiyat çıkıyor..
Bu arada 2010 yılı Ekim ayında bu fiyata tam donanımlı bir BMW 320d -0- km araç alınabildiğini belirtmeden geçmeyelim. O dönem geçerli olan Euro kuru 1.99TL’yken bugün bu değer 4.3TL olarak yer alıyor. Ayrıca o dönem 2.0lt araçlar için uygulanan ÖTV oranı %60’ken şu anda %110 olarak yer alıyor.Kısacası tam olarak 7 yılda D Segmenti 2.0lt motorlu üst donanımlı premium bir aracın fiyatı 100.000TL’den 300.000TL’ye fırlamış. B Segmenti bir araç da D Segmenti premium 2.0lt motorlu aracın 7 yıl önceki fiyatını yakalamış. Bu kadar büyük farkı gördükten sonra ise tabloları yorumlayacak gücümüz kalmadı. Gerisi siz takipçilerimize kalıyor.

Facebook Comments