Tesla Kamyon – Çekici tanıtıldı. İnanılmaz hızlanması ile dikkat çekiyor

Geçtiğimiz haftalarda Pandora’nın Kutusu’nu açan Tesla, 10.000nm tekerlek torku sunan yeni Roadster modelini tanıtmıştı. Diğer taraftan bu tanıtım ile birlikte gündemde hiç de geri kalmaması gereken Tesla Kamyon – Çekici modelini de tanıttı.

Oldukça aerodinamik bir tasarıma ve şoförün ortada oturduğu, her 2 tarafında yan ayna görevi de dev bilgi ekranlarının da bulunduğu kabin yapısına sahip olan Tesla Kamyon’a 36 tonluk bir treyler takılabiliyor. Bu tip araçlarda en büyük sorunlardan bir tanesi olan menzil konusu ise orta-uzun mesafeler için oldukça başarılı ve 805km olarak açıklanıyor. Ayrıca bu menzilin %80’i yani yaklaşık 645km’lik kısmı yarım saat süren şarj işlemi sonunda tekrar elde edilebiliyor. Kısacası kısa bir yemek molasında zaman kaybetmeksizin yola devam etmek mümkün görünüyor.

Tesla Kamyon Performans

Aracın yük kapasitesi ve menzili bu tip taşıtlarda oldukça önemli ancak arka tekerleklerin her birinde yer alan toplam 4 adet elektrik motor sayesinde Tesla Kamyon’un spor otomobil kadar da iyi hızlanan bir araç olduğunu belirtmekte fayda var. 36 tonluk yük çekiciye bağlı değilken 0-100km/sa hızlanmasını 5 saniyede gerçekleştiren model, 36 tonluk yük ile 100km/s hıza 20 saniyede çıkabiliyor. Bu değerler şüphesiz Tesla çekiciyi fabrika çıkışı özellikleriyle dünyanın en iyi hızlanan çekicisi/kamyonu yapıyor diyebiliriz.
Oldukça gelişmiş bir otopilot sisteminin standart olarak sunulacağı modelde otomatik şerit takip ve otonom fren sistemi de yer alıyor. Tüm bunların yanında ürününe oldukça fazla güvenen Tesla, araca 1 milyon mil yani 1.61 milyon km garanti vereceğini de duyurdu. Bu gerçekten de çok iyi bir mesafe olmasıyla öne çıkıyor.
En son olarak birçok çekicinin korkulu rüyası treyler savrulması (Jackknife) durumunun da bu araçta hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceği açıklandı. Bu olumsuz durumu engellemek için araçta tork ayarlaması yapabilen bağımsız bir arka tekerlek sistemi yer alıyor. Tesla Kamyon – Çekici’nin 2019 yılında satışına başlanacağını da belirtmeden geçmeyelim.
Ülkemizde donanımlı bir servis noktası ve satış galerisi açmak için girişimlerde bulunan Tesla, umarız şarj istasyonu ağını ortaklık yaptığı Türk firması ile genişletir. Bu sayede hem Tesla marka otomobiller hem de ağır vasıtalar ülkemize satılmaya başlanabilir.