Yeni Tesla Roadster tanıtıldı

Amerikan otomobil üreticisi Tesla şüphesiz tam elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında en fazla çaba ve emek gösteren marka ve tanıttığı farklı sınıflardaki otomobillerle de dünyanın ilgisini üzerine çekmiş durumda. Öyle ki içten yanmalı motorlara bağımlı hareket eden Avrupalı otomobil üreticileri bile bu nedenle elektrikli otomobillere hız verdiler. Bize göre Tesla olmasaydı Avrupalı üreticiler büyük ihtimalle elektrikli otomobiller konusunda işleri oldukça ağırdan alacaklardı. 

2003 yılında kurulan ve ilk otomobili olan 2 kişilik spor otomobil ile üretime başlayan Tesla markası, bu doğrultuda 2008 yılında Tesla Roadster marka aracın satışına başlamış, 2012 yılına kadar da 2250 adet satış yapmıştı. İşte Tesla’nın başlangıç yapmasına vesile olan bu elektrikli spor otomobilin yeni kasası, markanın dün yaptığı etkinlikle tanıtıldı ve akılları da baştan aldı denilebilecek düzeyde özellikleri ile tüm dünyayı şaşkınlığa uğrattı.
0-100km/s hızlanmasını 1.9 saniyede, 0-16km/s hızlanmasını da 4.2 saniyede tamamlayan, 400km/s hızın üzerine çıkabilen ve 0-400mt mesafeyi de 8.8 saniyede geçebilen bu inanılmaz araç ayrıca 200kwsaat’lik pilleri sayesinde 1000km’lik de bir menzile sahip olmasıyla ağızları açık bırakıyor diyebiliriz. Ayrıca sıkı durun, araçta bulunan 3 adet elektrik motoru tekerleklerde tam tamına 10.000nm tork üretebiliyor. Yanlış okumadınız, 1 tane sıfırı yanlışlıkla eklemedik. 1.000nm değil 10.000nm!! (Tekerlek torku = motor torku x şanzıman dişli oranı x diferansiyel dişli oranı) Tesla Roadster’da tek kademe şanzıman olduğu ve 2 motorun doğrudan her 2 tekere ve 1 motorun da doğrudan tek bir aksa çekiş verdiği düşünülürse, dişli oranı etkisi düşük denilebilir.

Bu değerler yeni Tesla Roadster’i dünyanın hızlı yani en yüksek hıza çıkabilen otomobili yapmasa da en iyi hızlanabilen otomobili yapıyor. Ancak yine de 400km/s üstünde bir hıza çıkabiliyor olması yeni başlayan 0-400km/s-0 amonyak yarışı modasında Tesla’nın da kendini gösterebileceği anlamına geliyor. Hızlanma değerleri ve üretilen anormal düzeyde yüksek tork dikkate alındığında bu konuda sürprizlerle karşılaşılabilir.
Aracın görünüm ise gerçekten çok şık ve sportif ayrıca Tesla’nın ürün gamında yer alan D Segmenti Model 3 ile benzer detaylara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Aracın bir önceki modele göre 2 kişilik değil de 4 kişilik olması ise oldukça önemli bir detay. Her ne kadar arka koltuklar geniş bir oturma alanı vadetmiyor olsa da olmamasından mutlaka iyidir diye düşünüyoruz. 
Yeni Tesla Roadster’in 2020 yılında satışa çıkması ve ABD’de 200.000$ fiyat etiketine sahip olması planlanıyor. Ancak ekstralarla bu fiyatın 250.000$’a kadar çıkacağı belirtiliyor. Rezervasyonlar ise şimdiden alınmaya başlandı ve 50.000$ depozito yatıran bir kişi çağın çok ötesinde olan bu araç için sıraya girebiliyor.

Tesla Roadster ile birlikte tanıtılan Tesla Çekici/Kamyon için tıklayınız

Testini yaptığımız Tesla Model S P85+ videomuz
Tesla Roadster fotoğraflar