Başarılı derecelerle ülkemizi temsil eden Saitem’i ziyaret ettik

Bugün Sakarya Üniversitesinin mühendislik alanında ne kadar ileri noktalarda yer aldığını kanıtlar nitelikte işleri başarmış, pırıl pırıl gençlerden oluşan bir ekipten bahsedeceğiz size. Bu ekibin adı SAİTEM (Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu). Aslında sadece Sakarya Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bir öğrenci topluluğu. Ekipte Makine, Elektrik ve Malzeme Mühendisliğinden öğrenciler yer alıyor. Ancak yaptıkları işlerle isimlerini sadece Türkiye’de değil dünyada bile duyurmaya başladılar.

Bugünlerde çokça tartışılan bir konu var malumunuz: Elektrikli otomobiller. Dünyanın henüz tam olarak hazır olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır ama gelecek de onların, bu kesin. Biz de son zamanlarda bu işe kafayı koyduk, o arabayı yapacağız. Üretilecek olan otomobilin, kurulan ekibin ve yapılacak işin ayrı bir yazı konusu yapılması gerekiyor tabi ki. Şimdilik bu yazıda o konulara girmeyeceğiz. Bu yazı tamamıyla SAİTEM’in yaptığı güzel işlere ayrılacak.

Bundan birkaç sene önce talihsiz bir yangında ellerindeki birçok şeyi kaybetmiş olsalar da vaz geçmediler ve Evrim adını koydukları araç ile başarılar elde etmeye devam ettiler. Bugünlerde yeni bir otomobil daha tasarlıyorlar (Evrim 4) ve Evrim’in eksik yönlerini bu yeni otomobille giderecekler. O otomobili de bittiğinde size sunmaktan mutluluk duyacağız.

Geçtiğimiz hafta Sekizsilindir olarak kendilerine bir ziyaret gerçekleştirip hem hikayelerini dinleme hem de çalıştıkları ortamı gözlemleme fırsatı bulduk. SAİTEM ekibi üniversite içerisinde kendilerine tahsis edilen bir atölyede faaliyetlerini sürdürüyor. Tüm otomobillerini burada tasarlayıp burada test ediyorlar ve her şeyi kendileri yapıyorlar. Bu açıdan bakıldığında yaptıkları iş gerçekten muazzam. Sonuçta bir öğrenci topluluğu olarak başlayan birliktelik, bugün onlarca uluslararası yarışmada boy göstermeye ve hatta başarı elde etmeye kadar gitmiş.

Shell’in, her yıl Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında gençleri geleceğin yakıt alternatiflerini geliştirmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-Marathon isimli bir yarışma var. Shell Eco-Marathon her yıl Amerika, Avrupa ve Asya’da düzenlenen en yenilikçi öğrenci yarışmalarından biri. Bu etkinlik kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler, enerji tasarrufu konusundaki fikirlerini tasarlayıp, üretmeleri konusunda teşvik ediliyor.

Yarışın amacı en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmektir. Ekipler yarışa “Prototip” ve “Şehir Konsepti” (Urban Concept) adlı iki kategori altında katılıyor. Prototipler; geleceğin otomobillerini yansıtan, ilerici tasarımlı araçlar. Şehir Konsepti (Urban Concept) otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor.

SAİTEM Shell Eco Marathon yarışına ilk defa SAHİMO adlı aracı ile 2008 yılında Fransa’da katılmış. O yıl bu yarışta Avrupa 3.lüğünü elde etmişler. Bu derece bu alanda Türkiye’nin ilk podyum derecesi olma özelliğini taşıyor. Bir sonraki yıl ekip, Almanya’da düzenlenen yarışta SAHİMO’nun geliştirilmiş yeni versiyonu ile Avrupa 3.lüğünü korumuş. 2012 yılında Hollanda’da düzenlenen yarışta aynı kategoride (Urban Concept) sınıfında hazırladıkları elektrikli araç Evrim ile beraber Shell Eco Marathon’a ilk defa farklı kategoride katılmışlar. 2012-2013’de Evrim aracı ile Avrupa 7.si ve Türkiye 1.si, 2014 yılında da Avrupa 8.si Türkiye 1.si derecelerini elde etmişler.

Ekip, bu yıl 22-24 Eylül’de 5 ülkeden 22 takım ve 300’ü aşkın öğrencinin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen yarışmada Türkiye 2.si olmayı başardı. Bir sonraki Shell Eco Marathon yarışı 2018 yılının mayıs ayında Londra da düzenlenecek. Hedef, Avrupa da ilk 3’te yer almak.

İsterseniz şimdi biraz Evrim’in özelliklerinden bahsedelim.

SAİTEM’in otomobili Evrim, Shell Eco-Marathon yarışmasının Urban-Battery Electric (Şehir konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı) kurallarına uygun olarak tasarlanmış. Bu elektrikli aracın geliştirilmesine ilk olarak 2011 yılında başlanılmış. Bu otomobil şehir elektriğinden şarj edilen, şehir konseptine uygun üretilen bir araç. Tamamı karbon-fiberden, yürüyen aksamı alüminyumdan üretilmiş. 240 cm uzunluğunda, 120 cm genişliğinde ve 100 cm yüksekliğinde. Araç pist koşullarında çalışacak şekilde tasarlanmış, bununla birlikte sürücü güvenliği ve sürüş konforu da artırılmaya çalışılmış. Evrim’in çıkabildiği maksimum hız 58 km/h ve en verimli çalıştığı hız ise 30 km/h. Yarışmalarda pistin durumuna göre genellikle 20-40 km/h hız ile seyredilmekte. Araç 100 km yolu sadece 50 kuruşa gitmekte ve tek şarj ile yaklaşık 600 km yol gidebilmekte. Bunlar gerçekten muazzam tüketim ve menzil değerleri.

Aracın ağırlığını en aza indirmek için şasi, kabuk ve jantlar karbon fiber malzemeden üretilmiş. Aracın mekanik aksamlarında yoğunlukla Alüminyum 7075 malzemesi kullanılmış. Bu malzemelerin etkin bir biçimde kullanılması sayesinde aracın sürücüsüz ağırlığını 90 kg’a kadar düşürülebilmeyi başarmışlar. Araçta kullanılan karbon fiber jant, Evrim için özel olarak tasarlanmış ve sadece 1 kg ağırlığında. Karbon fiber jantların hafif olması ve alüminyum jantlara kıyasla çok daha rijit bir yapıda olması, aracın enerji verimliliğini arttırmakta ve yol tutuşuna önemli katkı sağlamakta. Bu çok özel karbon fiber jantın yapımına 2014 yılında başlanmış ve geliştirilmesi hala devam etmekte.

Tabii bu kadar özel otomobillerin tasarlanıp üretilmesi büyük maliyetler de gerektiriyor. Sadece Evrim otomobilinin üretilmesi için yaklaşık 400 bin TL gibi bir miktar harcanmış. Bu ileri teknolojilerin tasarlanması, geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi için genç arkadaşlarımız hala sponsor desteğine ihtiyaç duyuyor. Umuyoruz ki SAİTEM ihtiyaç duyduğu bu desteğe en yakın zamanda ulaşacak ve başarılarına yenilerini ekleyecektir. Sekizsilindir ailesi olarak SAİTEM ekibini başarılarından dolayı tebrik ediyor ve güzel işlerinin devamını diliyoruz.

Tunç İnce
sekizsilindir.com yazarı