Yeni Kia Cerato tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde resmi çizimleri yayınlanan yeni Kia Cerato, halen devam etmekte olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Genellikle abartılan resmi çizimlere göre doğal olarak daha uysal bir görünüme sahip olan yeni Kia Cerato, oldukça modern ve çekici bir tasarıma sahip olarak karşımıza çıkmış oldu.

Yeni -Eski Kia Cerato görsel karşılaştırma

Aşağıdaki karşılaştırmalı görselde; solda yeni modelin ön ve arka görünüm fotoğrafları yer alıyor. Eski Kia Cerato’ya göre daha küçük panjur ve ön farlara sahip olan yeni kasanın tamponu da daha detaylı bir görünüme sahip. Aracın arkası da tamamen değişmiş ve gerek stop tasarımı gerekse de tampon bambaşka bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca yeni Kia Cerato’nun yan görünümünden boyunun uzadığı hemen anlaşılıyor. Toplamda 81mm uzayan aracın uzunluğu 4640mm’ye ulaşmış. Yan camları tamamen saran krom çıtalar da, bir önceki kasanın sadece altta yer alan yapısına göre çok daha bütün bir yapıya sahip diyebiliriz.

eski yeni kia cerato 2018 2019
Solda yeni Kia Cerato ön e arka görünüm

Aracın kokpitinde gerçekleşen değişim ise gerçekten de kayda değer. Eski modelle karşılaştırıldığında en ufak bir ortak nokta yer almıyor. Hem Hyundai hem de Kia’nın son dönemlerde tanıttıkları modelerde yer alan yeni kokpit tasarımı kendine yeni Cerato modelinde de yer bulmuş. Bu tasarım anlayışı artık neredeyse tüm otomobil markaları tarafından tercih ediliyor. 8 inch genişliğe sahip Apple ve Adroid uyumlu olan bilgi-eğlence ekranı kendini hemen gösterirken, Kia’nın sportif D Segmenti 4 kapılı Coupe aracı Stinger ile olan benzerlikler de hemen göze çarpıyor.

eski yeni kia cerato kokpit dashboard
Üstte yeni Kia Cerato kokpiti

Yeni Kia Cerato motor ve şanzıman

Tanıtımın Detroit Otomobil Fuarı’nda yani ABD’de yapılması nedeniyle 2.0lt atmosferik-benzin 150ps gücündeki motor ile yapıldı. Diğer taraftan Avrupa versiyonunda motor seçenekleri doğal olarak çok daha farklı sunulcaktır. Bu doğrultuda 1.0lt turbo-benzin, 1.4lt turbo-benzin ve 1.6lt turbo-dizel üniteler, 6 ileri manuel ve 7 ileri DCT otomatik şanzımanlar eşliğinde kendine yeni yer bulacaktır diye düşünüyoruz. Modelin satışına ise bu yıl yaz aylarında başlanabilir.

Facebook Comments