Tesla’nın Türkiye’ye geliş zamanı belli oldu

Kısa zamanda büyük işler yapmayı başaran elektrikli otomobil markası Tesla, ülkemize bir türlü resmi olarak giriş yapmadı. Birçok kişi ise bunun ne zaman olacağını fazlasıyla merak ediyor. Son yaşanan bazı gelişmeler ise Tesla Türkiye ne zaman gerçekleşecek önemli ipuçları veriyor. Ayrıca farklı konularda bazı somut gelişmeler de yer alıyor.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre; Tesla’nın ülkemizde ilk olarak servis anlamında hizmete gireceği ve ardından da popüler bir alışveriş merkezinde galeri tarzında bir satış bürosu açması planlanıyor. Açılacak servis noktasının 6 ay içinde İstanbul Anadolu yakasında bir yerde olması planlanırken, yeri henüz kesinleşmiş değil. Tabi yeri kesinleşmemiş bir servis noktası nasıl oluyor da 6 ayda açılıyor o da ayrı bir soru işareti. Sonuçta inşaat aşamasını bir kenara bırakacak olursak, inşaat ruhsatı işlemleri bile genellikle 3-4 ay süre alıyor.

Bu nedenle ya servis şu an inşaat halinde ancak yeri ve durumu açıklanmıyor, ya da belirtilen 6 aylık sürenin 1 yıla kadar uzama ihtimali yer alıyor. Servis noktasının açılması gecikse de gecikmese de Tesla sahibi kişiler veya almak isteyenler için önemli bir gelişme olduğu ortada. Tesla sahipleri bir arıza durumunda araçlarını özel izinle ve binbir zorlukla yurt dışına göndermek zorunda kalıyorlar.

Elde edilen bu bilgilerden bize göre Tesla Türkiye araç satışına başlanması en iyi ihtimalle 1 yılı bulacaktır. Yani 2019 başı veya 2019 yaz aylarında merakla beklenen markanın ilk galerisi ülkemizde açılabilir.

Tesla Türkiye hızlı şarj istasyonları

Açıkçası elektrikli otomobilleri ülkemize getirmekten daha çok, şarj istasyonlarını yaygınlaştırmak çok daha önemli ve Tesla da bunun önemini herkesten daha iyi biliyor. İşte bu nedenle, birçok tüketiciyi elektrikli araçlara teşvik edebilecek hızlı şarj istasyonlarının kurulabilmesi için bu konuda yerli tasarım ve üretim yapan Gersan Elektrik A.Ş. şirketi ile Tesla Türkiye arasında bir anlaşma imzalandı. Bu konudaki hedefin şehirler arası yollarda her 200km mesafede bir hızlı şarj istasyonu kurulması ve 15-30dk arasında araçların pillerinin %80 oranında doldurulması hedefleniyor. Ayrıca şehir içinde; alışveriş merkezi, otopark ve benzeri mekanlarda da hızlı şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması planlanıyor.

Tesla Türkiye fiyatları

Tesla’nın halen 3 farklı modeli satışta bulunuyor. E ve F Segmentine yönelik Model S ve Crossover modeli Model X’in yanında, teslimat sorunları yaşanan uygun fiyatlı D Segmenti Model 3 de yer alıyor. Model 3’ün fiyatını daha önceden analiz etmiş ve mevcut şartlar altında Alman Premium markaların D Segmenti düşük hacimli motora sahip modelleri ile benzer fiyata sahip olabileceğini görmüştük. Tahmin ettiğimiz baz model fiyatı söz konusu olursa, gerek düşük tüketim değeri, gerekse de sahip olduğu performans sayesinde bu aracın oldukça fazla talep göreceğini düşünüyoruz.

Facebook Comments