Tesla Model S P100D dünyanın en hızlı otomobili mi?

Elektrikli otomobillerin gururu olan ve diğer markaları sıkıştırarak adeta bu yolda otomobil geliştirmeye iten A.B.D’li Tesla markası yakın bir zaman önce Model S’in en ucuz versiyonu olan P60D’yi tanıtmıştı. Seriye ekonomik bir model eklendikten sonra şimdi de çok üst düzey performans sunan ve serinin en üstünde yer alan Model  S P100D modeli eklendi.

Modelde daha önceden en fazla 90KWsaat enerji kapasitesine sahip bir pil bulunuyordu. Şimdi ise 100KWsaat enerjiye sahip bir pil kullanılmaya başlandı. Her ne kadar güç ve tork verileri henüz açıklanmamış olsa da 90KWh (P90D) versiyonda elektrik motorlarının toplamda 750ps güce ve 967nm torka sahip olduğu düşünülürse 100KWh versiyonda bu değerlerin daha yüksek olması beklenebilir. Ayrıca pil kapasitenin büyümesi sayesinde 613km olarak açıklanan yeni menzil bir elektrikli otomobil için gerçekten de rekor derecede iyi olmasıyla öne çıkıyor.
Modelin performansına gelecek olursak; hatırlanacak olursa Model S P90D modeli neredeyse tüm Super Sport modellere kalkışta kafa tutabiliyordu ve belli bir süre de bu mücadeleyi devam ettiriyordu. Yeni tanıtılan P100D modeli ise 0-60 mili (0-96km/saat) 2.5 saniyede tamamlayabiliyor. Yani 0-100km/saat hızlanma değeri 2.5-2.6 saniye arasında bir değer olarak rahatlıkla kabul edilebilir. Peki bu değer ne kadar iyi bir değer?
Bu doğrultuda  Sport sayılan bazı araçların 0-100km hızlanma değerlerine göz atalım;
  • Porsche 911 Turbo S Sport Chrono Pakete (580ps) – 2.9 saniyede 
  • Ferrari 488GTB’nin (670ps) – 3.0 saniye
  • Lamborghini Aventador /700ps) – 2.9 saniye
merhaba Görüleceği gibi Tesla Model S P100D Super Sport modellerin tümünden daha iyi hızlanma değerine sahip. Ayrıca Super Sport diyemeyeceğimiz ancak en az Super Sport modeller kadar iyi bir hızlanma değerine sahip olan Nissan GT-R Nismo 0-100km/saat hıza 2.8 saniyede çıkabiliyor. Kısacası Super Sport rakipler hızlanma konusunda P100D modelinden geride kaldı diyebiliriz. O zaman bir üst sınıfta bulunan rakiplere göz atmakta fayda var.

Şimdi ise Super Sport sayılan bazı araçların 0-100km hızlanma değerlerine göz atalım;
  • Porsche 918 – 2.5 saniye
  • Ferrari LaFerrari (963ps) – 2.9 saniye 
  • Lamborghini Centenario – 2.8 saniye
  • Bugatti Chiron – 2.5 saniye 
  • Koenigsegg One:1 – 2.5 saniye 
Yukarıdaki değerlerden görüleceği gibi Tesla Model S P100D en az Hyper Sport otomobiller kadar iyi hızlanan bir araç olmasıyla öne çıkıyor diyebiliriz. Kısacası dünyanın en iyi hızlanan otomobillerinden birisi de P100D olarak görünüyor. Ayrıca bu onu dünyanın en iyi hızlanan seri üretim Sedan modeli de yapıyor. Hatırlanacak olursa Porsche yeni Panamera Turbo modelini yakın bir zaman önce tanıtmış ve en hızlı olarak lanse etmişti. 

Diğer taraftan tam elektrikli otomobiller sağladıkları kesintisiz tork sayesinde oldukça iyi hızlanabiliyorlar ancak son hız konusunda içten yanmalı motora sahip otomobiller kadar yüksek maksimum hıza sahip değiller. Kısacası hızlı olmak ile iyi hızlanmak birbirlerinden farklı kavramlar olarak öne çıkıyor.

Tesla Model S P90D ve P100D modellerinin maksimum hızının 250km/saat ile sınırlandırıldığı biliniyor ancak bu araçların en yüksek hangi hıza çıktığı konusunda oldukça fazla dedikodu söz konusu. Limitör olmaması durumunda bazı kaynaklar 265km/saat bazı kaynaklar ise Model S’in performans modellerinin 300km/saat hatta 320km/saat hıza çıkabileceği belirtiyor ancak yüksek hıza çıkmak sadece aracın motorunun gücü ve torku ile de alakalı değil.


Elektrikli otomobil satışlarında dünyada ve ülkemizde durum ne?

Araçların aerodinamik yapısı bir aracın ne kadar yüksek hıza çıkabileceğini belirleyen etkenler arasında bulunuyor ve en az motorun özellikleri kadar da önemli diyebiliriz. Bu durumu en iyi iri yapılı SUV modellerden anlayabiliriz. Bir SUV model ne kadar yüksek güce sahip olursa olsun kendinden belki de yarı güçteki ancak daha aerodinamik bir araç ile aynı veya daha düşük maksimum hıza sahip olabilir. Bu nedenle de motor son hız konusunda her şey değildir. Burada Tesla Model S’in 4 kapılı sedan yapısı ve boyutları itibariyle de Mercedes S Sınıfı ve BMW 7 Serisi gibi araçlara denk olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu da maksimum hız için uygun bir yapısı olmadığı anlamına gelebilir.

Elektrikli otomobiller nasıl çalışır? Kaç tip elektrikli otomobil vardır?

Kısacası yeni tanıtılan Tesla Model S P100D dünyanın en iyi hızlanan araçları listesinden en üstlerde yer alıyor ancak dünyanın en hızlı araçları listesinde dereceye gireceğini düşünmüyoruz. Zaten tahmin edilen hızları bile zorlasa bu listeye girmesi çok zor. Hızlanma konusunda en az Hyper Sport araçlar kadar başarılı olan model maksimum hız konusunda ancak güçlü bir sedan kadar hızlı olabilir diye düşünüyoruz. Ancak her şeye rağmen gelinen nokta elektrikli otomobillerin neler yapabileceğini ve otomobillerin geleceğinin de elektrik gücünde olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Elektrikli otomobilleri bu noktaya kadar getirerek teknolojiye büyük katkılar sağlayan Tesla’yı bu nedenle kutlamak gerekir diye düşünüyoruz. Yaptıkları hamlelerle özellikle Alman otomobil sektörünü bu konuda fazlasıyla zorlayarak hızlandırdılar.

Tesla ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Tesla Model S Resimleri