Yeni bmw X4 tanıtıldı

Coupe tarzındaki SUV/Crossover modellerin yaygınlaşmasında önemli katkıları bulunan BMW’nin bu tip kasaya sahip 3 aracından bir tanesi olan X4 modeli yenilendi. Geçtiğimiz günlerde makyajlanan X3 modelinin bir nevi Coupe kasası sayılan yeni BMW X4, sahip olduğu yeni tasarımla oldukça fazla dikkat çekecek gibi görünüyor.

Yeni BMW X4’de bir önceki jenerasyona göre özellikle ön görünümde büyük değişiklikler barındıran modelin ön aydınlatma grubuna birleşik olan böbrekler artık eki modelin makyajsız kasasına benzer şekilde ayrılmış. Ayrıca böbreğin krom derinliği de azaltılmış. Diğer taraftan daha ince yapıya sahip böbrek artık daha iri bir görünüme sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ön aydınlatmalar böbrek yanında oldukça küçük görünüyor. Bu tasarım anlayışı, özellikle yeni tanıtılacak SUV ve Crossover BMW modellerinde yaygın bir şekilde kullanılacak. Ön tasarıma benzer şekilde arka tasarımda da önemli miktarda değişmiş. Diğer taraftan bize göre aracın dışından daha fazla değişiklik barındıran kokpit ise yeni BMW 5 Serisi ve 7 Serisi’ne oldukça benziyor. Öyle görünüyor ki bundan sonra tanıtılacak tüm BMW modellerinde bu kokpitin benzerleri karşımıza çıkacak.

Yeni BMW X4 motorlar

Sadece 4×4 çekiş sistemi xDrive’ın sunulacağı modelde kullanılacak motorlar ise mevcut motorların daha verimli hale getirilmiş versiyonlarından oluşuyor. Sadece 2.0lt I4 silindir ve 3.0lt I6 silindir motorların yer aldığı yeni X4’de yer alan motor seçenekleri aşağıdaki şekilde yer alıyor. Bu motorlar 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile sunuluyor.

  • Yeni BMW X4 20d – 2.0lt I4 silindir turbo-dizel 190ps güç, 400nm tork
  • Yeni BMW X4 30i – 2.lt I4 silindir turbo-benzin 252ps güç, 350nm tork
  • Yeni BMW X4 30d – 3.0lt I6 silindir turbo-dizel 265ps güç, 620nm tork
  • Yeni BMW X4 M40i – 3.0lt I6 silindir turbo-benzin 360ps güç, 500nm tork
  • Yeni BMW X4 M40d – 3.0lt I6 silindir turbo-dizel 330ps güç, 680nm tork

Yeni BMW X4’ün satış öncesi tanıtımı önümüzdeki haftalarda başlayacak 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Ardından da satışa sunulacak. Ülkemize gelmesi ise 2018 Yaz aylarını sonunu bulabilir diye düşünüyoruz. Ülkemizde başlangıçta 2.0lt turbo-dizel ve 2.0lt turbo-benzin motorlar ile sunulması güçlü ihtimal olan yeni BW X3’ün fiyatının Mercedes GLC ile benzer seviyede olması beklenebilir.

Facebook Comments