Yeni Hyundai Santa Fe tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde yeni Hyundai Santa Fe’ni bazı katalog fotoğrafları ortaya çıkmıştı. D Segmenti Crossover model bugün Güney Kore’de baştan aşağı tanıtıldı. Aslıda bu tanıtım biraz da Cenevre Otomobil Fuarı’na modeli yetiştirmek için yapıldı diye düşünüyoruz.

4770mm uzunluk, 1.890mm genişlik ve 1.680mm yükseklik ölçüleri ile yerini aldığı modelden 80mm daha uzun, 10mm geniş ve 5mm daha alçak olan yeni Hyundai Santa Fe’nin 2 dingil arası mesafesi ise 2.765mm. Bu ölçü ise 65mm daha fazla ve bu sayede arka diz mesafesi hissedilir bir oranda artacaktır. Ayrıca aracın uzunluğunun bir kısmı da bagaj için kullanılmış ve hacim 5 koltuklu versiyon için 585lt’den 625lt’ye yükselmiş. Bu değer 7 koltuklu model için 130lt olarak açıklanıyor.

Yeni Hyundai Santa Fe tasarım

Yeni kasanın özellikle C sütununun ve arka tasarımın BMW SUV/Crossover modelleri ile olan benzerliği dikkat çekici. Ön görünümde ise kısık bakışlı farlar, dev panjur ve panjurun üstünden farların altına geçiş yapan krom çıta oldukça şık duruyor. Hyundai’nin başta Kona modeli olmak üzere diğer Crossover modellerinde kullanmaya başladığı ön panjur tasarımı ise yeni Hyundai Santa FE’de de kendine yer bulmuş.

Kokpitte ise geçtiğimiz aylarda tanıtılan Hyundai modelleri ile önemli benzerlikler mevcut. Örneğin yeni i30 modelinden başlayıp markanın diğer modellerinde de kullanılan ve kokpitin orta-üstünde yer alan bilgi-eğlence ekranı artık neredeyse tüm markaların tercih ettiği bir detay. Ayrıca iç içe geçmiş bir tasarıma sahip deri kaplı kokpitin göğüs kısmı da kapılara kadar uzanıyor. Genel anlamda şık bir kokpitin ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Yeni Hyundai Santa Fe motorlar

Modelde 2 farklı dizel ve 1 de benzin motor seçeneği yer alıyor. 2.0lt turbo-dizel seçenek 186ps güce ve 402nm torka sahipken, 2.2lt turbo-dizel motor 202ps güce ve 441nm torka sahip. Tek turbo-benzin motorlu seçenek ise 2.0lt hacme sahip. Bu motor 235ps güç ve 353nm tork üretebiliyor. 3 motor da ürettikleri güç ve torku 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile sürekli 4×4 çekiş sistemine aktarıyorlar.

Ancak modelin rakipleri arasında Nissan X-Trail ve Renault Koleos gibi 1.6lt turbo-dizel seçeneği sunan seçenekler yer alıyor. 0km araç alımında 1.6lt ve 2.0lt arasında ÖTV farkı olarak araç değerine de bakılarak %40 ve %50 fark olduğu düşünülürse Santa Fe’nin bu konuda yine önemli bir dezavantajı ortaya çıkacaktır. D Segmentinde 2.0lt motor ile araç alımı büyük oranda Audi, BMW, Mercedes, Volvo, Jaguar ve Land Rover gibi markalarda tercih ediliyor. Bu nedenle yeni Hyundai Santa Fe’nin durumu ülkemizde maalesef yine oldukça zor görünüyor.