Cupra Ateca tanıtıldı, teknik verileri açıklandı.

0
34
cupra ateca

Seat’ın sportif modellerinde kullanılan bir versiyon adıyken, alt markaya dönüştürülen Cupra’nın ilk modeli tanıtıldı. Açıkçası geçtiğimiz günlerde karşımıza çıkan oldukça detaylı casus fotoğraflardan sonra karşımıza Cupra Ibiza‘nın çıkacağını düşünürken, ilginç bir şekilde Crossover modeli daha önce tanıtıldı. Bu doğrultuda ilk model de Cupra Ateca modeli oldu.

Seat logosuna sahip olmayan ve kendine has ilginç amblemi ile Cupra Ateca, ön tamponun en altında ve bagaj kapağı altında yer alan belirgin Cupra yazısı ile de oldukça dikkat çekici. Gerek ön tamponda gerekse de arka tamponda yer alan yoğun sportif detaylar ise karşımızda performanslı bir araç durduğunu hemen hatırlatıyor. Arka cam üstünde yer alan büyük ebatlardaki spoiler ise arka görünümü daha da sportif bir hale getiriyor. 19inch çapa sahip gösterişli jantlar ve 4’lü egzoz çıkışı ise tüm bu tasarım detaylarını tamamlıyor.

Cupra Ateca motor ve performans

Aracın gövdesine uygulanan bu kadar fazla detay sadece görünüm ve aerodinamik amaçlardan ibaret değil. Cupra Ateca’da halen adı değişmeyen Seat Leon Cupra’da da kullanılan 2.0lt turbo-benzin 300ps güce sahip VW üretimi motor yer alıyor. Üretilen güç ve tork ise 4×4 çekiş sistemine 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Bu sayede Cupra Ateca 0-100km hızlanmasını 5.4sn gibi çok iyi bir zamanda tamamlayabilirken, 245km/s maksimum hıza çıkabiliyor.

Başarılı performansı iyi bir şekilde kontrol edebilmek için ise Cupra adına yakışır özelliklere yer verilmiş. Adaptif süspansiyon sisteminin standart olarak yer aldığı araçta Normal, Individual, Sport, Snow, Off-Road ve Cupra olmak üzere 6 farklı süspansiyon ayarı yer alıyor. Daha da sportif özellikler isteyenler içinse Performance Pack adında opsiyonel bir paket yer alıyor. Bu paket içinde 18inch çapında disklere sahip Brembo fren sistemi, içte ve dışta karbon kaplamalar ile deri kaplı yarış tipi ön koltuklar yer alıyor.

Önümüzdeki haftalarda kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda resmi tanıtımının ardından satışa başlanacak aracın, ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Fiyatının ise 270.000TL-280.000TL civarında olması beklenebilir.