Cupra markasının ilk 2 modeli tanıtım öncesi ortaya çıktı

Seat’ın sportif modellerini bir alt marka dahilinde sunmaya başlayacağı geçtiğimiz aylarda belli olmuştu. Bu doğrultuda yeni logo bile tanıtılmıştı. İşte bu markanın ilk örnekleri olacak olan Cupra Ateca ve Cupra Ibiza modellerinin casus fotoğrafları görüntülendi. Yaklaşık 2 hafta sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan 88. Cenevre Otomobil Fuarı‘nda bu 2 modelden en az 1 tanesi tanıtılabilir. cupra ibiza cupra ateca

Cupra adı nerden geliyor?

Cup Racing kelimelerinin de bir nevi kısaltması olan Cup-Ra, güzel seçilmiş bir ad olarak Seat’ın altında başarılı bir şekilde bu günlere kadar geldi. İşte bu nedenle Seat yetkilileri, alt markanın Seat’ın bir sportif alt markası olarak adlandırılması zamanının geldiğini düşünerek 2 markayı birbirinden ayırdılar.
Bu alt marka altında satılacak araçlar Seat’ın ürün gamında yer alacak olan Ibiza ve Ateca gibi modeller, Seat Sport Engineering Team Touring yarış ekibinin müdahelesi ile şekillenecek. Cupra markası altındaki modellere bizzat el atacağı belirtiliyor. Seat modellerinde VW motor ve şanzımanları kullanılmasına rağmen, daha farklı teknik verilere sahip araçların ortaya çıkabileceği de sürpriz olmayacaktır.
Ancak ilk gelen bilgilere göre Ibiza’da yeni VW Polo GTi’da kullanılan olan 2.0lt turbo-benzin 200ps motor yer alacak. Ateca’da ise aynı motorun 300ps güce sahip olan versiyonu kullanılacak gibi görünüyor. Bakalım az da olsa bazı farklar bu 2 modelde yer alacak mı? Yoksa fotoğraflarda görüldüğü gibi sadece gövde kiti ve çeşitli trim seçenekleri ile mi ayrışacak? Umarız bu durum sadece ad değişikliği ile kalmaz. Süspansiyon ayarları ve motorda bazı ayarlar sonucunda aracın dinaniklerinde yaşanacak farklar hiç de fena olmazdı diye düşünüyoruz. Tüm bu soruların cevapları 2 hafta içinde belli olacak.
Cupra marka logosu ise oldukça değişik bir yapıya sahip. Bu otomotiv dünyasında pek de rastlanır bir tasarım değil. Ancak ülkemizde de görmeye alıştığımız bazı otomobil grupları ve ateşli HB (Hot-Hatch) kulüpleri bu tip merak uyandırıcı ve gizemli logoları sıklıkla tercih ediyorlar. Ayrıca daha önceki bir yayınımızda takipçilerimizden bir tanesi bu logoya “Boğa Kafası” yakıştırması da yapmıştı.