Yeni Opel Combo Life tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde yenisi tanıtılan Citroen Berlingo modelinden sonra, şimdi de bu modelin klonu olan yeni Opel Combo modeli tanıtıldı. PSA’nın geçtiğimiz yıl Opel’i satın almasıyla etkisinin Opel üstünde artmasına çok güzel bir örnek olan yeni model, dış görünümde ön tasarım hariç tamamen aynı olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde Peugeot Partner modeli de bu 2 model ile klon olacak şekilde, sadece ön tasarım farklarıyla tanıtılacak.

Klon kardeşler; Solda Citroen Berlingo, ortada Opel Combo, sağda Peugeot Partner

Sayfa sonunda yer alan ve ilk olarak üst düzey donanım ve MPV modeli Meriva yerine geçen Combo Life versiyonundan da görüleceği gibi, oldukça üst düzey donanımlar dükkat çekici. Bu donanımlar şu şekilde listelenebilir;

  • Aktif-pasif güvenlik ve sürüş yardımcıları: Head up Display, Otomatik Fren Destekli Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Opel Eye Ön Kamera Sistemi, Otomatik Cruise Control, Akıllı Hız Adaptasyonu, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi, Yan Koruma Çarpışma Tespit Sistemi, Panoramik Geri Görüş Kamerası, Gelişmiş Park Pilotu, Intelligrip akıllı çekiş destek sistemi.
  • Konfor donanımları: Isıtmalı Deri Direksiyon Simidi, Isıtmalı Ön Koltuklar, Yardımcı Isıtma (Vebasto benzeri)

Görüleceği gibi bu donanımlara ağırlıklı olarak binek araçlarda alışığız. Bu da açık bir şekilde artık Ticari Van modellerin, Crossover olarak evrilmeye başlayan MPV modellerin yerini aldığını gösteriyor. Bu arada yeni Opel Combo Life modelinin aile kullanımı için farklı iç hacim seçenekleri olduğunu da belirtelim. 5 koltuklu (4.40mt) ve 7 koltuklu (4.75mt) olarak 2 farklı uzunluğa sahip olan araç, 5 koltukluda 597lt ve 7 koltukluda da 850lt bagaj hacmine sahip. Ayrıca arka koltukların yatırılmasıyla bu hacimler 2.126lt ve 2.693lt’ye genişleyebiliyor.

Yeni Opel Combo motor ve şanzımanlar

Motor konusunda PSA kökenli 75ps-130ps güçleri arasında dizel ve benzin motorlarının yer alacağı belirtiliyor ve hacim detayı henüz verilmiyor. Ancak bu durum sır da değil ve PSA’nın Citroen ve Peugeot modellerinde kullanılan motorlara bakmak yeterli. Her ne kadar 82ps güce sahip 1.2lt atmosferik-benzin motorun da seçenekler arasında olup olmayacağı belli değilse de, 1.6lt turbo-dizel motorun 75ps, 90ps ve 110ps seçenekleri ile turbo-benzin motorun 110ps ve 130ps seçenekleri yeni Opel Combo’da yer alabilir. En büyük yenilik olarak ise 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanın da seçenekler dahilinde sunulacak olması gösterilebilir. Bu şanzıman seçeneğinin en dizwel ve benzin motorların en üst güç seçeneklerinde kullanılacağı tahmin edilebilir.

Yeni Opel Combo ne zaman?

Yeni Opel Combo’nun 2 hafta sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasının ardından satışa sunulması bekleniyor. Ülkemizde ise yaz aylarında satılmaya başlanacağı belirtiliyor. Yani Haziran ortası veya en geç Temmuz başında aracı Türkiye’de görebiliriz.

Fiyatında ise; yeni bir araç tanıtımının ortaya çıkardığı %3-%4 oranında artış dışında önemli bir yükselme olmasını beklemiyoruz. Ancak sunulan üst düzey donanım seçenekleri tabii ki bu artıştan hariç tutulmalı. Tam donanımlı araçların, üst düzey motor ve otomatik şanzıman ile 100.000TL sınırını rahatlıkla geçeceği söylenebilir.

Facebook Comments