Yeni Citroen Berlingo tanıtıldı

0
315
yeni citroen berlingo
William Crozes @ ContiArt

Dünya çapında otomobil ve ticari araç tipleri konusunda büyük bir değişim gerçekleşiyor. Pikap modelleri ile de kendini gösteren günlük kullanıma uygunluk ve sivilleşme, şehir ve aile kullanımına uygunluk anlamında ticari küçük van modellerinde de yaygınlaşıyor. Opel Meriva gibi MPV modellerinin, Crossland X gibi Crossover modellere evrilmeye başlamas sonucu, MPV araç boşluğunu doldurmak da öyle görünüyor küçük van araçlara düşecek. Bu doğrultuda; yeni Citroen Berlingo modeli bu dönüşüme güzel bir örnek oluşturacak gibi görünüyor.

Aslında bu tip van modeller iş harici amaçlarla uzun zamandır kullanılıyor. Ancak yeni Citroen Berlingo’nun lansman fotoğraflarından ve genel tasarımından bu durumu bir adım öteye taşıdığı rahatlıkla söylenebilir. Üstelik Citroen ve Peugeot ile birlikte Opel’i de artık bünyesinde bulunduran PSA, diğer 2 markanın aynı platform, motor ve şanzıman özelliklerine sahip modellerini de küçük bir ipucu ile tanıttı. Bu doğrultuda elden geçirilmiş EMP2 platformu üzerinde yükselecek olan bu 3 araç, Citroen Berlingo, Peugeot Partner ve Opel Combo adları ile pazarlanacak. Kısacası diğer kardeş markaların da MPVleştirilmiş ticari versiyonlarını yakın zaman içinde göreceğiz. Aşağıda PSA tarafından yayınlanan ilgili görsel görülebilir.

Solda Citroen Berlingo, ortada Opel Combo, sağda Peugeot Partner

Yeni Citroen Berlingo motor ve şanzımanlar

Motor konusunda 75ps-130ps güçleri arasında dizel ve benzin motorlarının yer alacağı belirtiliyor ve hacim detayı henüz verilmiyor. Ancak bu durum sır da değil ve Citroen’in güncel modellerinde kullanılan motorlara bakmak yeterli. Her ne kadar 82ps güce sahip 1.2lt atmosferik-benzin motorun da seçenekler arasında olup olmayacağı belli değilse de, 1.6lt turbo-dizel motorun 75ps, 90ps ve 110ps seçenekleri ile turbo-benzin motorun 110ps ve 130ps seçenekleri yeni Citroen Berlingo da yer alabilir. En büyük yenilik olarak ise 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanın da seçenekler dahilinde sunulacak olması gösterilebilir.

Yeni Citroen Berlingo’nun 2 hafta sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasının ardından satışa sunulması bekleniyor. Ülkemizde ise yaz aylarında satılmaya başlanabilir diye düşünüyoruz. Fiyatında ise; yeni bir araç tanıtımının ortaya çıkardığı %3-%4 oranında artış dışında önemli bir yükselme olmasını beklemiyoruz.