Ssangyong Musso Pikap tanıtıldı

Güney Koreli otomobil üreticisi Sssangyong, Mercedes’in de tecrübeleriyle uzunca bir süredir SUV ve Pikap modeller konusunda üretim yapıyor. Ülkemizde de özellikle Korando Sports pikap modeli ile öne çıkan marka, daha önce SUV model olarak karşımıza çıkan Ssangyong Musso’yu artık bir pikap olarak sunacak.

Ssangyong Musso’nun genel tasarımı ise geçtiğimiz 1 yıl önce tanıtılan yeni Rexton modeli ile hemen hemen aynı. Genel olarak da yerine geçeceği pikap modeli Korando Sports’tan daha başarılı görünüyor. Takıldığımız tek nokta ise yük kabininde sonlanan C sütununun dar ve dimdik inen yapısı oldu. Bu tasarım kabaca yapılmış photoshop çizimlerindekine benziyor. Bu durum mevcut pikap modelinde de böyleydi ve detayı yumuşatabilmek için sportif bir arka kabin aksesuarı da zaten sunuluyor. Kokpit tasarımı ise oldukça şık ve SUV ikizi ile bazı küçük detaylar hariç birebir aynı.

Ssangyong Musso motor ve şanzıman

Modelde kullanılacak motor ve şanzıman ise Mercedes iş birliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. 2.2lt turbo-dizel 181ps güç ve 420nm tork üreten motor yeni kasa için optimize edilirken, 4×4 çekiş sistemine 6 ileri manuel veya opsiyonel olarak sunulan yine Mercedes kökenli 7 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor.  1 ton taşıma kapasitesine sahip olan aracın maksimum çekme kapasitesi ise 3.5ton olmasıyla öne çıkıyor.

Bu arada küçük bir not eklemekte fayda var. Birçok kişi tarafından bilindiği gibi, Mercedes X Serisi pikap, platform, kasa, motor ve şanzımanlarını Nissan Navara’dan alıyor. Ssangyong Musso ise Mercedes motoru ve şanzımanına sahip. Ayrıca diğer bazı teknik özelliklerinin de Mercedes destekli olduğunu düşünüyoruz. Yani en azından Ssangyon Musso’nun teknik olarak X Serisi’nden daha Mercedes olduğunu söylemek fazlasıyla mümkün görünüyor. Ancak X Serisi ürün gamına yakın zamanda Mercedes üretimi V6 motor ve şanzımanın eklenmesiyle işler biraz olsun değişecek.

2018 sonunda Avrupa’da satışa çıkacak olan Ssangyong Musso, ülkemizde 2.2lt motor hacmi nedeniyle MTV sorunu yaşayacak gibi görünüyor. Ayrıca 4×2 seçeneğinden de bahsedilmiyor olması üzücü. Pikap araçlarda 4×2 seçeneği sayesinde, MTV’de motor hacminden bağımsız vergilendirme yapılıyor ve önemli oranda vergi düşüşü meydana geliyor. 2.2lt ve sadece 4×4 çekiş sistemi ile, rakipleri de dikkate alındığı zaman, SSangyong Musso’nun ne kadar başarılı olursa olsun çok fazla şansının olmayacağını düşünüyoruz.

Facebook Comments