Yerli otomobil segmentleri ve kasa tipleri belli oldu

0
202
yerli otomobil

2.5 yıl önce prototip araçlar ile kendini gösteren yerli otomobil projesi başlangıçta NEVS ortaklığı ile planlanıyordu. Ancak planlar değişti ve 2 Kasım 2017’de yapılan imza töreninde Karsan, Anadolu Isuzu, BMC, Vestel ve Turkcell’in oluşturduğu “Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu” tarafından üstlenildi.

Aradan geçen yaklaşık 6 ayın ardından, tasarlanacak araçların nasıl olacağı ile ilgili ilk ciddi açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi. Bu doğrultuda ilk olarak bu birlikteliğin yapısı hakkında bilgi veren Özlü şunları söyledi;

“Projede teknik ve mali analizin, fizibilitenin son aşamasına geçildiğine işaret ederek, “Geldiğimiz noktada, devlet desteklerinin tasarımı üzerinde çalışılıyor. Ayrıca bir üst yönetici (CEO) ataması olacak, buna Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu karar verecek. CEO olarak çok sayıda ismin adı geçti ancak şu anda 3 isim üzerinde düşünülüyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu, CEO’sunu kendi içinde değerlendirip çalışma arkadaşlarını kendileri açıklayacaklar.”

Yapılan açıklamadan da anlaşılacağı gibi birlikteliğin başında yer alacak kişi henüz belirlenmedi. Ancak teknik ve mali analizin son aşamaya geldiği belirtiliyor. İşte tam da burada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil tekniği konusunda bazı önemli detayları da paylaştı. Bu doğrultuda;

“Yerli otomobilin 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor. Mesela bir sedan olacak, bir spor kullanım modeli SUV cinsi olacak, bir genel maksat aracı olacak. Araçlar, B ve C segmentinde üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, elektrikli olacak”

Görüleceği gibi 3 modelin aynı platforma sahip olacağı, toplamda 5 model yer alacağı ve anlaşıldığı kadarıyla da tam elektrikli motor sisteminin tercih edileceği belirtiliyor. Diğer taraftan aynı platforma sahip olacak 3 aracın Sedan, HB ve Crossover kasa tipine olacağını anlıyoruz. Ayrıca “Genel Maksat Aracı” ifadesinden bizim anladığımız MPV, tipinde bir model daha mevcut. Ancak 5. model hakkında detay yer almıyor. Bilgi eksikliği yer almıyorsa, B ve C segmenti gibi satış potansiyeli en yüksek segmentlerin seçildiği de anlaşılıyor.

Yerli Otomobil ne zaman?

2019 yılında ilk prototibin sergilenmesi beklenen yerli otomobilin seri üretimine ise 2021 yılında başlanması bekleniyor. 22 şehirden de kurulacak fabrika için arsa önerisi yer alıyor. Umarız Türk İnsanı’nın merakla beklediği yerli otomobil en kısa zamanda kendini gösterir. Biz yabancı üreticilerin kamuflajlı test araçlarını yayınlamaktan bıktık, bakarsınız yerli otomobili bu şekilde yollarda yakalayıp sizlerle paylaşma fırsatını yakalarız.

Aşağıdaki görsel temsilidir ve Mercedes Vision G-Code konsept modeline aittir.

yerli otomobil