Yerli otonun ilk prototiplerine ilham kaynağı olan NEVS 9-3 EV tanıtıldı

Yerli otomobil konusunda ilk prototipler 2015 Ekim tarihinde tanıtılmış ve GM Grubu bünyesinde yer alan Cadillac BLS ve Saab 9-3 modellerinin örnek alındığı anlaşılmıştı. Hatta zamanın ilgili Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda, aracın Saab 9-3 ile aynı platformda olabileceği de belirtilmişti. Tabii bu aracın platform haklarının İşveç-Çin ortaklığı NEVS (National Electric Vehicle Sweden) firması tarafından satın alındığı da hesaba katıldığı zaman, yerli otomobilin NEVS’in tanıtacağı elektrikli otomobil ile hemen hemen aynı olacağı tahmin ediliyordu.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde yerli oto ile ilgili olarak yapılan bir imza töreninde, karşımıza sürpriz bir şekilde bambaşka bir 5’li konsorsiyum ortaya çıktı. Karsan-Anadolu Grubu (Isuzu)-BMC-Vestel ve Turkcell şirketlerinin oluşturduğu bu konsorsiyumun ne tip bir otomobil ortaya çıkaracağını fazlasıyla merak ediyoruz. Ancak burada, daha önceden baz alınan Saab 9-3 ve Cadillac BLS prototipinin tamamen boşa gittiği ve 2 yılda yapılan harcamaların da yaklaşık 47 milyon Euro (220 Milyon TL) olduğu bazı haber kuruluşları tarafından iddia edilmişti. Bu iddialara karşılık ise Bakan Faruk Özlü şu açıklamayı yapmıştı;
“Önceki proje için verilen 47 milyon Euro çöpe giden bir para değil. Platform alalım, bunun üzerinde çalışalım süreci hızlandıralım. Bunu ortak girişim grubunun hizmetine sunacağız. Bu projede yer alanların bir kısmını ortak girişim grubundan bir üye değerlendirmek istedi. Bu kayıp değil. Sınırlı insan kaynağı olduğunu biliyoruz. Geçen 18-20 ay içinde deneyim sahibi oldular. Bunları ortak girişim grubunun hizmetine sunacağız.”

 

İşte bu şekilde bir polemiğe neden olan NEVS 9-3 modeli dün Çin’de devam etmekte olan 2017 CES Shanghai Fuarı’nda tanıtıldı. Gerek iç gerekse de dış tasarım anlamında Saab 9-3 modeli ile hemen hemen aynı olan bu modelde içten yanmalı bir motor bulunmuyor ve tamamen elektrikli bir araç olmasıyla öne çıkıyor. Zaten 9-3 adının devamında aracın elektrikli olduğunu vurgulayan EV (Electric Vehicle) kısaltması da yer alıyor. 177ps gücünde bir motora sahip olan aracın menzili ise yaklaşık 300km olacak. Başlangıçta yılda 50.000 adet üretilmesi planlanan NEVS 9-3 EV modelinin, fabrika kapasitesi ve talebin artması ile yılda 220.000 adet civarında üretilmesi planlanıyor.