Yeni Ford Focus tanıtıldı

0
210
yeni ford focus 2019

Ford markasının C segmentinde HB, Sedan ve SW kasa tipleri ile yer alan popüler modeli Focus yenilendi. Yeni Ford Focus, sahip olduğu dış tasarım ile yerine geldiği kasadan genel tasarım hatlarını alsa da, geçtiğimiz yıl yenilenen küçük kardeşi Ford Fiesta‘dan da önemli tasarım detaylarına sahip olmuş.

Aslında yeni Ford Focus, yaklaşık 1 ay kadar önce kendisini baştan aşağı kamuflajsız bir şekilde göstermişti. Katalog çekimleri sırasında elde edildiği anlaşılan bu fotoğrafta, modelin profil görünümünün çok fazla değişmediği anlaşılmıştı. Diğer taraftan Ford’un 2-3 yıl önce kullanmaya başladığı Aston Martin benzeri dev hava girişine sahip ön panjuru daha sivri ve daha sinirli bir görünüme kavuşmuş diyebiliriz. Aracın iç tasarımı ise belirgin bir şekilde değişime uğramış ve küçük kardeşi Fiesta ile oldukça benzer bir hale gelmiş.

Araç hakkında teknolojik detayların da yer aldığı iç ve dış görsel karşılaştırmayı önümüzdeki günlerde ayrı bir yayında yapacağız.

Yeni Ford Focus motorlar

Motor güçlerinin detayı konusunda henüz net bir bilgi yer almasa da, Ford’un B, C ve D Segmentinde kullandığı turbo-benzin ve turbo-dizel motorlar yeni Ford Focus’da da doğal olarak kendine yer bulmuş. 1.0lt 3 silindirli turbo benzin seçeneği ile birlikte 1.5lt 4 silindirli turbo-benzin motor da bir üst seçenek olarak yer alacak. Diğer taraftan yeni Ford Fiesta ST modelinde de kullanılan 1.5lt 3 silindirli turbo-benzin 200ps motorun yeni Focus’da yer alıp almayacağı belli değil. Dizel tarafında ise 1.5lt 4 silindirli turbo motor aynen kullanılmaya devam edilecek.

Diğer taraftan esas yenilik otomatik şanzıman seçeneğinde yer alıyor. 6 ileri şanzıman standart olarak yer alırken, yeni 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman verimlilik anlamında mevcut motorlara çok şey katacak gibi görünüyor. Bu şanzımanın hem performans hem de tüketim değerlerini iyileştireceğini söylemek gayet mümkün görünüyor.

Yeni Ford Focus ne zaman gelir? Fiyatı ne olur?

Yeni Ford Focus’un 2018 yaz aylarında Avrupa’da satışa çıkması beklenirken, ülkemize sonbahar aylarına denk gelen 3 çeyreğin sonunda gelmesi beklenebilir. Fiyatında ise, yeni bir modelin tanıtım etkisi ile %2-%3 civarında bir artış beklenebilir. Diğer taraftan döviz kurundaki mevcut dalgalanmanın sürmesi durumunda fiyatların şu andakine göre %10-%15 civarında artması beklenebilir. Bu da en düşük motor ve donanım seçeneği ile 100.000TL civarında bir giriş fiyatı anlamına geliyor.