Anadol SL – 1975 model; İlk sahibinden, ilk günkü gibi gıcır gıcır

Geçtiğimiz günlerde Anadol markasının nasıl ortaya çıktığını, marka logo anlamını ve kısa tarihini anlatmıştık. Şimdi ise çok başarılı bir şekilde restore edilmiş dede yadigarı 1975 Anadol SL modelini detaylı bir şekilde test edeceğiz.

Anadol SL Videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız

1975 model Anadol’umuz, araç sahibi Bahadır Bey’e dedesinden yadigar kalmış. Aracın ilk sahibi de yine dedesi ve ilk satın alındığı zamanki belgeleri bile bir dosya halinde günümüze kadar muhafaza edilmiş. Bunları videomuzda sizlere gösteriyoruz.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda, tepeden tırnağa kadar olabilecek en orijinal şekilde de restore edilmiş. Kısacası ülkemizde restore edilmiş Anadol modelleri içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır.

Aracın bu derece orijinal restore edilmesi ve ilk günkü kondisyonunda olması nedeniyle, işin biraz da espirisine kaçarak 0-100km/s ve maksimum hız testlerini bile gerçekleştirdik. Hem şehir içi, hem de otoban kullanımı yapmamız sayesinde de konforu hakkında düşüncelerimiz belirttik. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler dlileriz.

1975 anadol sl testi

Anadol hakkında kısa bilgiler;

1967-1984 yılları arasında çok farklı versiyonlarla yaklaşık 64.000 adet Anadol üretilirken, pikap versiyonu 1991 yılına kadar yaklaşık 37.000 adet üretildi. Yani Anadol markası altında üretilen araç sayısı 100.000 adetin hemen üstünde yer alıyor. 1984 yılında binek olarak son Anadol modelinin üretilmesi sonrasında ise araç yerini Ford Taunus modeline bıraktı.

Videoda da bahsettiğimiz ilginç bir Anadol hikayesi; 1970’li yılların sonunda oldukça ilginç prototip araçlar üretildi. Bunlardan 2 tanesi FW11 ve Çağdaş modelleriydi. Her ikisinde de, 1960’lı yılların başında icat edilen Wankel motor yer alıyordu. Ayrıca FW11 prototipi Bertone tarafından tasarlanmıştı ve daha sonradan tasarım hakları Citroen tarafından satın alındı. Uzun bir dönem satılan ve insanların beğenisini kazanan Citroen BX modeli bu prototip kullanılarak tasarlanmıştır. Bahsi geçen bu prototip araçların bir kısmı İstanbul Koç Müzesi’nde görülebilir.

Facebook Comments