Nissan GT-R50; GT-R’ın 50. yılına özel çok farklı ve daha güçlü Godzilla

Nissan’ın şüphesiz en popüler modeli GT-R diyebiliriz. 50 yıldır üretilen ve Super Sport araçlara çok daha uygun bir fiyata toz yutturmayı başaran modelin şimdi de 50.yıla özel Nissan GT-R50 versiyonu satışa çıkıyor. Italdesign tarafından tasarlanan prototip araç gerçekten de oldukça başarılı ve ilerici bir görünüme sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Italdesign tasarım firması ise halen VW Grubu bünyesinde yer alan Lamborghini tarafından kontrol ediliyor. İlk tasarımını 1969 yılında Suzuki’ye yapan firmanın en önemli tasarımları arasında; 1971 BMW M1, 1974 MK1 VW Golf, 1980 Audi 80, birçok Fiat ve Alfa Romeo modelinin yanında Ferrari ve Bugatti konsept araçları da yer alıyor.

Nissan GT-R50 tasarım

Ortaya çıkardığı birçok üretim modelinin yanında, en az onlar kadar prototip ve konsept araç ortaya çıkarmayı başaran Italdesign’ın Nissan GT-R50 prototipi standart bir GT-R ile benzeşse de, tavan yüksekliğinin 54mm daha az olması, dışa doğru fırlamış gibi duran çift stop lambaları ve arka camın farklı geometrik tasarımı sayesinde değişik bir araçmış gibi görünüyor. Tüm bunların yanında ön tasarımın daha aerodinamik hatlara sahip olması, aracın sanki bir sonraki GT-R modelini görmemizi sağlıyor gibi hissettiriyor. Aacın içinde ise ilginç bir şekilde bilgi-eğlence sisteminin ekranına yer verilmemiş ve mevcut modele göre tamamen farklı bir tasarım anlayışı benimsenmiş.

nissan gt-r50 - nissan gt-r nismo

Nissan GT-R50 motor ve performans

Şüphesiz Nissan GT-R dendiği zaman ilk akla gelen konulardan bir tanesi de aracın motoru ve performansı. İşte bu doğrultuda motorda da önemli değişikliklere gidilmiş. Bu değişiklikleri ise Nissan’ın performans departmanı Nismo gerçekleştirmiş. Modifikasyona çok uygun 3.8lt V6 çift-turbo benzin motor GT-R modelinden alınmış ve mevcut turboların yerine yarış versiyonu GT3’ün turboları kullanılmış.

Turboların büyütülmesi sonucu artacak olan basınç ve sıcaklıkla baş edebilmek için ise intercooler sisteminin yanında krank mili, piston ve biyel kolları ile bunlara bağlı birçok rulman ve yatakta güçlendirilmeye gidilmiş. Yağlama kapasitesi de artırılmış. Ayrıca artan hava emişini karşılayabilmek için de, eksantrik mili dereceleri, yüksek püskürtme kapasiteli enjektörler ve yeni emme manifoldu tercih edilmiş. Son olarak egzoz sistemi de tüm bu modifikasyonlara uygun olarak, egzoz gazlarının tahliyesini kolaylaştırmak için yenilenmiş.

Tüm bunların sonucunda ise; geçtiğimiz yıl makyajlanan ve gücü de artan Nissan GT-R‘ın motoru 565hp’den 710hp’ye ve torku da 633Nm’den 780Nm’ye yükselmiş. Nissan GT-R standart hali ile 0-100km/s hızlanmasını 2.9 saniyede tamamlarken 317km/s maksimum hıza çıkabiliyordu. Nissan GT-R50 prototip ise bu güç artırımı sonucunda 0-100km/s hıza 2.5 saniyede çıkabilecekken, 330km/s hıza da ulaşabilecek diye tahmin ediyoruz.

Sonuç olarak; Italdesign ve Nissan’ın GT-R’ın 50.yılına özel olarak tasarladıkları bu prototip bir sonraki GT-R modeli için önemli şifreler barındırıyor olabilir. Super Sport otomobil performansına sahip olsa da, modifiyeli bir spor otomobil görünümü ile rakiplerinden ayrışan başarılı modelin fiyat da benzer performansa sahip modellere göre çok daha az. Motorunun modifiyeye yatkın olması ve 1500-2000hp seviyesine çıkabilmesi de cabası. Umarız bu müthiş gelenek aynen devam eder.

Facebook Comments