Yeni VW Passat kendini Çin’de mi gösterdi?

2015 yılında yenilen VW Passat’ın makyaj zamanı yaklaşıyor ve bu yönde kamuflajlı görseller de internete düşmeye başladı. Diğer taraftan  yeni VW Passat’a ait olduğu sürülen görseller Çin’de ortaya çıktı. Mevcut Passat modeline göre belirgin farklara sahip olan araç daha çok yakın zaman önce tanıtılan yeni VW Jetta ile benzer çizgilere sahip.

Hatırlanacak olursa yeni VW Jetta büyüyen dış hatları ve tamamen değişime uğrayan kokpiti ile dikkat çekmişti. Ancak şimdilik sadece Kuzey Amerika gibi pazarlarda satılması planlandığı için ülkemizde bu karar hayal kırıklığı ile karşılanmıştı. Görselleri ortaya çıkan ve yeni VW Passat olduğu belirtilen aracın ise Avrupa’ya yönelik bir Passat mı, yoksa Çin pazarı için tasarlanan versiyon mu olduğu pek de belli değil. Diğer taraftan Çin’de halen satışta olan Passat modelinin Avrupa versiyonu ile hemen hemen aynı ve Magotan adı ile satılıyor olması, görsellerde yer alan aracın yeni VW Passat olma ihtimalini de kuvvetlendiriyor. Üstelik yeni Jetta ile benimsenen tasarım anlayışı da bu konuda önemli bir destek noktası oluşturuyor.

Aracın boyutları ise oldukça dikkat çekici. 4933mm uzunluğa, 1836mm genişliğe ve 1484mm yüksekliğe sahip olan aracın 2 dingil arası mesafesi ise 2803mm olarak açıklanıyor. Bu değerler mevcut VW Passat modelinin 4767mm uzunluğundan 166mm daha uzun, 1832mm genişliğinden 4mm daha geniş, 2786mm 2 dingil arası mesafesinden ise 17mm daha uzun olması ile dikkat çekiyor. Yükseklikteki artış ise 8mm. Diğer taraftan aracın 166mm gibi belirgin bir uzunluk artışına sahip olması, Çin’e özel uzun versiyonlardan bir tanesi de olabileceğini gösteriyor. Ancak günümüzde araçların adeta bir üst sınıf değerlerine ulaşacak düzeyde hızlı büyümesi normal versiyonun da bu uzunluğa sahip olabileceğini gösteriyor.

Aracın kokpitinin nasıl olduğu ile ilgili bir görsel yayınlanmamış olsa da, VW’in B segmenti Polo’dan başlayıp yeni Jetta’da da benimsediği ve tamamen yeni olan kokpit yapısının, daha heybetli ve gösterişli bir şekilde yeni Passat modelinde de çıkacağını tahmin etmek pek de zor olmayacaktır.

Yeni VW Passat motorlar

Açıkçası bu araç için en kolay tahmin edilebilecek noktalardan bir tanesi için motorlar diyebiliriz. VW’in yakın zaman önce tanıttığı yeni nesil 1.5lt turbo-benzin 125ps ve 150ps gücündeki motorların aynen yeni kasada kullanılabilir. Diğer taraftan 1.6lt turbo-dizel seçenek küçük değişikliklerle ülkemiz benzeri pazarlarda satılmaya devam edilebilir. 1.4lt turbo-benzin + elektrik motorun kombine edildiği Hybrid seçeneği GTE ise artık daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkabilir ve yavaş yavaş da olsa 2.0lt turbo-dizel seçeneklerin yerini alabilir diye düşünüyoruz. Şanzıman seçeneklerinde ise sürprizler yaşanabilir. Hatırlanacak olursa Yeni VW Jetta’da 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanımı başlamıştı. Ancak aracın Kuzey Amerika pazarına yönelik olması da DSG oto. şanzıman kullanımını engellemiş olabilir. Bu nedenle Avrupa versiyonunda DSG oto. Şanzıman kullanımına devam edilebilir.

Facebook Comments