Renault Logan Stepway (Yükseltilmiş Symbol) tanıtıldı

Başlıktan da anlaşılacağı gibi; Renault’un Logan modeli altında yaşattığı marka-model karmaşasını ancak bu şekilde ifade edebildik. Öyle ki, orijinali Dacia Logan olan araç ülkemizde Renault Symbol olarak satılırken, ilginç bir şekilde Rusya ve bazı pazarlarda Renault Logan olarak satılıyor. Yani Dacia Symbol haricinde tüm olasılıklar bir şekilde kullanılmış. Diğer taraftan başlığımızın konusu, bahsi geçen aracın yerden daha yüksek ve arazi aracı görünümlü aksesuarlara sahip bir versiyonu olan Renault Logan Stepway modeli.

Renault’un pazarlama stratejisi gereği ülkemizde Dacia Logan Renault Symbol adıyla satılırken, Dokker ve Sandero modelleri de Dacia ürün gamında yer alıyor. Rusya’da ise Dokker ve Sandero modelleri de Renault markası altında satılıyor. Renault Logan Stepway ise yerden 195mm yükseliğe sahip. Ülkemizde satılan Renault Symbol’ün yerden yüksekliği ise 130mm. Yani Renault Logan Stepway 65mm daha yüksek bir yapıya sahip. Bu da şüphesiz hafif arazi şartları yollarda avantaj sağlayan bir özellik olarak öne çıkıyor. Diğer taraftan araç önden çekişli ve herhangi bir 4×4 seçeneği de sunulmuyor.

Bu konu da ilginizi çekebilir; Dacia Duster ne kadar güvenilir?

Aslında yerden yükseltilmiş bu aracın satışa sunulmasındaki esas neden olarak; ülkemize bir türlü gelmek bilmeyen Lada Vesta modelinde sunulan yerden yükseltilmiş Cross versiyonunu gösterebiliriz. Üstelik Lada Vesta Cross modelinde de Renault’da yer alan bir çok parça yer alıyor. Yani Renault ve dolayısı ile Fransızlar Rusya’yı güzel bir şekilde ele geçirmiş gibi görünüyorlar.

Renault Logan Stepway motor ve şanzıman

Modelde ülkemizde de yakından tandığımız 1.6lt atmosferik-benzin ve 1.5lt turbo-dizel motorlar yer alacak. Güç seçenekleri ise 82ps-113ps (1,5lt) ve 102ps (1.6lt) olarak yer alıyor. Tüm motor ve donanım seçenekleri 5 ileri manuel şanzıman ile sunuluyor. Cvt otomatik şanzıman 1.6lt atm.-benzin ile, Easy-R yani otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ise 1.5lt turbo-dizel ile ekstra ücret karşılığında alınabilecek. Ayrıca otomatik şanzımanın daha üst düzey donanım seçenekleri ile tercih edilebileceğini de belirtmekte fayda var.

Renault Logan Stepway Türkiye’ye gelir mi? Fiyatı ne olur?

Şimdilik sadece Rusya’da sunulacak olan Renault Logan Stepway, bu ayın sonunda yapılacak olan Moskova Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak ve ardından da satışa sunulacak. Daha sonraki dönemelerde başka ülkelerde de satışa sunulması planlanan model, ülkemize küçük bir ihtimalle de olsa gelebilir.

Fiyatının ise en düşük donanım ve manuel şanzıman ile 90,000TL – 95,000TL bandında başlaması beklenebilir. Halihazırda Renault Symbol modelinin 1.0lt 75ps motora sahip Joy donanım paketi kampanyalı olarak 84,650TL fiyata sahip. Dizel motora sahip Symbol ise 100,000TL’den başlıyor. Yani 1.5lt turbo-dizel motora, Easy-R otomatik şanzımana ve kendi içinde en üst donanıma sahip yerden yükseltilmiş bir Renault Symbol 110,000TL’nin üstünde bir fiyata sahip olabilir.

Facebook Comments