Dacia Duster ne kadar güvenilir?

Dacia’nın hem B hem de C Segmentine hitap eden Crossover modeli Duster modeli geçtiğimiz günlerde Global NCAP tarafından çarpışma testine tabi tutuldu (Renault Duster olarak). 2 farklı güvenlik donanımına sahip olan versiyonun sonuçları ise oldukça farklıydı ve 1 tane bile hava yastığı olmayan araç 0 yıldız alırken direksiyonunda hava yastığı bulunan araç da 3 yıldız aldı. 

Açıkçası Duster’ın elde ettiği bu değerler hem dünyada hem de ülkemizde doğrudan 0 yıldız başlığı ile sansasyonel bir şekilde açıklandı ve biraz da otomobil severlerin dikkatini çekerek kendi sitelerine yönlendirme amacı hissiyatına kapıldık diyebiliriz. Bu hissiyata kapılmamızın esas nedeni ise Dacia Duster’ın 2011 yılında Euro NCAP ve 2015 yılında da Latin NCAP testlerine zaten katılmış olmasından kaynaklanıyordu. Üstelik Global NCAP tarafından test edilen araç Avrupa ve Latin Amerika için olan model değil, bizzat Hindistan’da üretilen ve bölge ülkeleri için satışta olan model olmasıyla öne çıkıyor.
Global NCAP Renault Duster çarpışma testi – Solda hava yastıksız solda 1 adet hava yastıklı versiyon
Dünyanın Çin’den sonra en kalabalık ülkesi olan Hindistan’daki araçların güvenirliği konusunda geçtiğimiz yıl çarpışma testi sonuçlarından bir analiz yapmış ve Hindistan’da üretilerek bu ülkede satılan Suzuki Swift marka aracın 0 yıldız almasına rağmen başka bir ülkede üretilen ve Avrupa’da satılan Swift modelinin 5 yıldız aldığına tanık olmuş, 2 farklı coğrafyada Suzuki gibi bir markanın bile ne büyük bir çifte standart uyguladığına değinmiştik. Bu durum aynı ülke için üretilen Renault Kwid modeli için de geçerliydi ve yine Hindistan’da aynı ülkenin pazarı için üretilen model 0 yıldız alarak büyük tepki çekmişti. Kısacası otomobil üreten ülkeler gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerin pazarlarında düşük maliyeti önde tutan bu tip insan hayatını hiçe sayan uygulamalar yapıyorlar. 
İşte tam da bu noktada Global NCAP testine giren Renault  Duster modelinin Hindistan’da üretildiğini belirtmeden geçmeyelim. Renault-Nissan ortaklığının Chennai fabrikasında üretilen ve Hindistan ile bölge ülkelerinde satılan Global NCAP’in test ettiği Duster modeli, ayrıca daha önceden önemli de bir eleştiri de almıştı. 2015 yılında Latin NCAP’ni yaptığı çarpışma testinde 4 yıldız almayı başaran Kolombiya üretimi Renault Duster’ın sahip olduğu direksiyon hava yastığının, Global NCAP’in yaptığı testte kullandığı ve 3 yıldız alan Duster’ın hava yastığından daha büyük, başı ve göğüs bölgesini daha iyi koruyan bir hava yastığı olduğu belirtiliyor. Yani Renault maalesef Hindistan için bu ülkede ürettiği Duster modelinin hava yastığından bile tasarruf sağlamaya çalışmış gibi görünüyor. 
Latin NCAP Renault Duster çarpışma testi – 1 adet hava yastıklı
Hindistan üretimi model Global NCAP testinden 1 adet direksiyon hava yastığı ile 3 yıldız alırken yukarıdaki görselden de görüleceği gibi Kolombiya üretimi 1 adet hava yastıklı model 4 yıldız almış. Aradaki yıldız farkı, iki farklı kuruluşun değerlendirme kriterlerine göre de değişebileceği gibi Kolombiya üretimi modelin daha büyük ve koruyucu bir hava yastığına sahip olmasından da kaynaklanıyor olabilir. 
Latin ve Global NCAP sonuçlarını değerlendirdikten sonra en son olarak 2011 yılında EuroNCAP tarafından yapılan teste geçelim. Bu testte 3 yıldız alan Dacia Duster, 3 ve 4 yıldız alan diğer araçların aksine direksiyonda hava yastığına sahip değil ancak diğerlerinin aksine 1 adet yan yolcu hava yastığına sahip ve aynı şekilde 3 yıldız almış. Ayrıca çocuk koruması da ilginç bir şekilde diğer test araçlarından daha yüksek (%78) gibi görünüyor. Burada Latin ve Global NCAP testlerinin daha yeni olması ve test kriterlerinin de daha gelişmiş olma ihtimali var. Ancak genel olarak şunu söylemek mümkün, toplamda 1 adet, sadece direksiyonda hava yastığına sahip olan Dacia Duster 3 testten ortalama olarak 3.33 yıldız almış denilebilir. ((3+3+4)/3)
Dacia Duster EuroNCAP sonuçları – 1 adet yolcu hava yastığı ile
Şimdi gelelim en son olarak ülkemizde satılan Dacia Duster modelinin güvenlik donanımına; 
Türkiye’de halen satışta olan Dacia Duster modellerinde en alt donanım seviyesi de dahil olmak üzere toplam 4 adet hava yastığı sunuluyor. Global ve Latin NCAP araçlarında yer alan direksiyon hava yastığı ve Euro NCAP’de bulunan ön yolcu hava yastığına ek olarak sürücü ve ön yolcu için yan hava yastıkları da standart donanım paketine dahil. Yani her 3 testten de 3 ve 4 yıldız alan araçlardan 3’er hava yastığı daha fazla barındırıyor. Hava yastığı olmayan modelin Global NCAP testinde 0 yıldız aldığı ve yine aynı testte 1 adet direksiyon hava yastığı ile yıldız sayısının 3 yıldıza yükseldiği düşünülürse ülkemizde satılan 4 hava yastıklı Dacia Duster’ın 3 yıldızdan daha yüksek bir skor elde edebileceği var sayılabilir diye düşünüyoruz. 
Dacia Duster standart güvenlik donanımları
Sonuç 
Sonuç olarak Dacia Duster’ın yerli ve yabancı otomotiv basınında yaygara edildiği kadar güvensiz bir otomobil olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca 1 adet hava yastığının bile ne büyük güvenlik sağladığı, 0 yıldız ile 3 yıldız arasında da ne kadar ince kırmızı bir hat olduğunu açık bir şekilde gösterdiğimizi düşünüyoruz. Ancak esas olarak Hindistan’da üretilen araçların malzemesinden göstere göstere nasıl tasarruf edildiği, bu konumuzda Renault olmak üzere, bu ülkede üretim yapan daha birçok otomobil markasının utanç kaynağı ve insanlık ayıbıdır diye düşünüyoruz. Neyse ki ülkemizde satılan Dacia Duster hem 4 adet hava yastığına sahip hem de Hindistan’da değil Avrupa Birliği üyesi Romanya’da üretiliyor. 

Not: Bu arada geçmiş dönemlerde Dacia Duster modelini 1 hafta boyunda kiralamış ve kullanma fırsatı bulmuştuk. Uzun yoldaki güven hissi bizi pek tatmin etmemiş ancak arazi ve şantiye kullanımı ile takdirimizi kazanmıştı. 
Global NCAP’den 0 yıldız alan hava yastıksız Dacia Duster’ın çarpışma testi videosu
Global NCAP’den 3 yıldız alan direksiyon hava yastıklı Dacia Duster’ın çarpışma testi videosu
Euro NCAP’den 3 yıldız alan yolcu hava yastıklı Dacia Duster’ın çarpışma testi videosu
Latin NCAP’den 3 yıldız alan direksiyon hava yastıklı Dacia Duster’ın çarpışma testi videosu
Facebook Comments