Dacia Duster’da Renault-Mercedes 1.33lt motorlar kullanılmaya başlandı.

2018 yılı başında tanıtıldıktan bir süre sonra ülkemizde de satılmaya başlanan yeni Dacia Duster, Renault-Mercedes-Nissan birlikteliğinde geliştirilen yeni 1.33lt turbo-benzin motorlara kavuştu. Hatırlanacak olursa bu motor ilk olarak Renault Espace modelinde kullanılmaya başlanmış, ardından da yeni Mercedes A Serisi ve makyajlı Renault Kadjar ile dün tanıtılan yeni Mercedes B Serisi’nde de kendine yer bulmuştu.

Sıralı 3 silindirli 1.33lt turbo-benzin motor Renault ve Mercedes modellerinde sırasıyla 136ps ve 163ps seçenekleri ile yer alıyordu. Hatta aynı motorun 116ps güce sahip bir seçeneğinin de daha sonra kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor. Diğer taraftan Dacia Duster modelinde sunulan güç seçenekleri 130ps (240Nm) ve 150ps (250Nm) olarak açıklanıyor. Her 2 motorun da hangi şanzıman seçenekleri ile tercih edilebileceği henüz açıklanmıyor ancak 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavrama otomatik şanzımanların yer alacağını tahmin etmek zor olmayacaktır.

Çekiş seçeneği tarafında ise; yeni motorlara sahip Dacia Duster’da şimdilik 4×4 opsiyonu yer almıyor ve sadece önden çekişli olarak sunulacak. Ancak 2019 ortasında sürekli 4×4 seçeneğinin de ekleneceği belirtiliyor. Büyük ihtimalle de 150ps olan motor gücü ile tercih edilebileceğini düşünüyoruz. Halen 4×4 seçeneği sadece Renault tasarımı 1.5lt turbo-dizel motor ile tercih edilebiliyor.

Bu arada yeni sunulmaya başlanacak 1.33lt turbo-benzin motor, 125ps güce sahip sıralı 4 silindirli 1.2lt turbo-benzin (TCE) motorun yerini alacak. Ülkemizde de satılan 1.6lt atmosferik-benzin motorun Dacia Duster’da kullanılmaya devam edileceği henüz belli değil. Bu seçeneğin fiyatı 1.2TCE motora yakın olsa da, LPG uyumu dikkate alındığı zaman Türkiye’de satılmaya devam edilebilir.

1.33lt turbo-benzin motorlar Dacia Duster’da ne zaman yerini alacak?

Halen devam etmekte olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan birkaç hafta sonra Duster’da yerini alacak olan 1.33lt turbo-benzin motorlar, ülkemizde 2019 yılı ile beraber satılmaya başlanabilir. Fiyatının ise 1.2TCE motora göre %5 civarında daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Mevcut fiyatlar baz alındığı zaman; 1.33lt turbo-benzin 130ps motora, 6 ileri manuel şanzımana ve Comfort donanıma sahip Dacia Duster fiyatı yaklaşık 115,000TL’den başlayabilir.

Facebook Comments