Yeni Mercedes B Serisi tanıtıldı.

Mercedes’in C Segmentinde yer alan MPV modeli B Serisi baştan aşağı yenilendi. Yeni Mercedes B Serisi, markanın yeni tanıttığı tasarım çizgilerine aynen sahip olduğu gibi, yeni A Serisi‘nde kullanılmaya başlanan dijital kokpite de kavuştu.

Aracın tasarım çizgileri ise; yeni tanıtılan birçok Mercedes modelinde olduğu gibi daha yumuşak bir görünüme kavuşmuş. Özellikle C sütunu ve arka bagaj kapağının olduğu kısım, markanın yeni SUV/Crossover modelleri ile oldukça benzer. Açıkcası bu yeni tasarım anlayışı ile yeni B Serisi’ne SUV/Crossover tuzu biberi katıldığını söylemek bile mümkün. Öyle görünüyor ki Mercedes, müşterilerin SUV/Crossover segmentine yaklaşmasını MPV sınıfında da değerlendirmek istiyor.

Kokpit ise yeni Mercedes A Serisi ile aynı. Diğer taraftan yeni Mercedes B Serisi’nin tüm ölçüleri henüz açıklanmamış olsa da, 2 tekerlek arası mesafesinin 30mm artmış olması önemli bir gelişme. Bu sayede arka diz mesafesinin bu tip bir araca yakışır şekilde, bir önceki jenerasyona göre daha başarılı olacağını anlaşılıyor. Değişken hacimli bagaj ise 455lt-705lt olarak açıklanıypr. Ayrıca bagaj kapasitesi arka koltukların yatırılması ile 1540lt’ye kadar yükseliyor.

Yeni Mercedes B Serisi motorlar

Mercedes‘in C segmenti modellerinde Renault tasarımı 1.5lt turbo-dizel motor kullanıldığını artık duymayan kalmadı. Bu motor yeni Mercedes B Serisi’nde de kendine yer buldu ancak 109 ps olan güç 116ps olarak güncellenmiş. Tork ise 260nm. Bu motor ile 0-100km/s hızlanmasını yaklaşık 11 saniyede tamamlayan B Serisi 200km/s maksimum hıza çıkabiliyor ve ortalama olarak da 4.1lt/100km yakıt tüketimin sahip.

Diğer taraftan benzin motorlarda yaşanan değişiklik oldukça önemli. Mercedes-Renault-Nissan ortaklığı tarafından tasarlanan 1.33lt (1.4lt olarak geçiyor) sıralı 4 silindirli turbo-benzin motorlar kendine yeni Mercedes B Serisi’nde de yer buldu. 136ps (B180) ve 163ps (B200) gücündeki seçeneklere daha sonra 116ps (A160) seçeneğinin de eklenmesi bekleniyor.

Avrupa satışları Aralık 2018 başında ve Türkiye satışları da tahminen 2019 ilk aylarında  başlayacak olan yeni B Serisi’nin, Mercedes’in amiral gemisi S Serisi’nden çeşitli tekonlojiler kaptığını ve bazı durumlarda yarı otonom sürüş özellikleri kazandığını da belirtmeden geçmeyelim.

Facebook Comments