Makyajlı Renault Kadjar tanıtıldı. Yeni turbo-benzin motorlar geldi.

Renault’un C – Crossover Segmenti modeli Kadjar, aradan geçen 3.5 yılın ardından makyajlandı. Makyajlı Renault Kadjar’ın tamponlarında meydana gelen belirgin değişimlerin yanında, sunulan motor seçeneklerinde de köklü değişikliklerin olması makyaj operasyonunun etkisini fazlası ile hissettiriyor.

Bu doğrultuda hem ön hem de arka tampon baştan aşağı yeniden tasarlanmış. Öyle ki ön tamponda plakalığın yeri bile değişmiş. Makyajlı kasa ile beraber daha düz çizgiler kullanılmaya başlanmış. Bu sayede ait olduğu sınıfa daha fazla yakıştığını düşünüyoruz. Arka tamponda ise, sade olarak nitelendirilebilecek olan tasarım daha belirgin detaylar ile zenginleştirilmiş. Diğer taraftan birçok markanın bir makyaj operasyonu vazgeçilmezi olan far ve stop içi tasarımlarının değiştirilmesi, makyajlı Kadjar’da kendine yer bulamamış. Resmi fotoğraflardan anladığımız kadarı ile de yeni jant seçenekleri ile yenilik algısı güçlendirilmeye çalışılmış.

Aracın içinde ise dıştakine benzer bire şekilde belirgin farklar yer alıyor. Bilgi eğlence ekranı üzerinde yer alan tuşlar kaldırılırken, artık herhangi bir tuş yer almıyor. 7 inch büyüklüğü ile dümdüz camsı bir görünüme kavuşan bilgi eğlence ekranı, bu sayede daha şık ve modern bir görünüme sahip olmuş.

Tasarımı tamamen değişen detaylardan bir tanesi de havalandırma kumandaları. Daha önceden küçük yuvarlak ve köşeli düğmelere sahiop olan ünite, artık oldukça büyük 3 tane yuvarlak düğmeye sahip. Ayrıca havalandırma ile ilgili bilgilerin verildiği uzun dijital bilgi ekranı yerine, bu büyük yuvarlak kumandaların içinde yer alan küçük dijtital ekranlar tercih edilmiş. Sonuç olarak; İç ve dış tasarım anlamında makyaj operasyonunun hakkı verilmiş.

Makyajlı Renault Kadjar motorlar

İçte ve dışta belirgin değişimler ile kendini güncel tutmaya çalışan Kadjar, Mercedes ve Nissan ile birlikte geliştirilen yeni 1.33lt turbo-benzin motoru ile de dikkat çekiyor. Bu motor ilk olarak Renault Espace modelinde kullanılmış, daha sonra yeni A Serisi HB ve A Serisi Sedan modellerinde kendisine yer bulmuştu. Makyajlı Renault Kadjar’da 140ps ve 160ps olarak 2 farklı seçeneğe sahip olan bu motorun her iki güç seçeneği de, 6 ileri manuel veya 7 ileri çift kavramalı (EDC) şanzıman ile tercih edilebiliyor.

Dizel tarafında ise gücü 6ps artan ve 115ps’e yükselen 1.5lt turbo-dizel motor kullanılmaya devam edilecek. 1.33lt ve 1.5lt motorlar 4×2 önden çekiş sistemine sahipken, bir diğer dizel seçenek olan 149ps gücündeki yeni 1.7lt turbo-dizel motor 4×4 çekiş sistemi ile kombine edilebiliyor. 1.2lt turbo-benzin ve 1.6lt turbo-dizel motorlar ise artık ürün gamında yer almayacak.

Makyajlı Renault Kadjar, yaklaşık 3 hafta sonra kapılarını ziyarete açacak olan Paris Otomobil Fuarı’nda segilendikten sonra satışa sunulacak. Ülkemize ise 2019 başında geleceğini tahmin ediyoruz. Fiyatlar ise 200.000TL’den başlayıp, yeni 1.7lt motorun ÖTV dezavantajı nedeniyle 300.000TL’yi geçebilir.

Facebook Comments