Ford Ranger Raptor tanıtıldı

Ford Ranger modelinin geçtiğimiz günlerde hem makyajlanması hem de ABD pazarında bu yeni görünümü ile sunulmaya başlanmasından sonra şimdi de uzun zamandır merakla beklenen Ford Ranger Raptor resmi olarak tanıtıldı. Açıkçası büyük abisi F150 Raptor’un elde ettiği büyük şöhret sonrası Ranger Raptor modelinini de ortaya çıkması oldukça önemli. VW Amarok, Nissan Navara, Mitsubishi L200 ve benzeri araçların yer aldığı 1 tonluk pikap sınıfında yeni bir dönüm noktası bu model olabilir diye düşünüyoruz.

Görünüm itibariyle abisiyle büyük benzerlik gösteren aracın sahip olduğu off-road görünümü ve şişik çamurlukların sağladığı heybetli duruş, gerçekten de Raptor yani “Yırtıcı Kuş” adını sonuna kadar hak ediyor. Üstelik sahip olduğu mavi renk de aynen F150 Raptor modelinde kullanılıyor.

Ford Ranger Raptor motor ve şanzıman

Motor anlamında ise birçok kişi başlangıçta hayal kırıklığına uğrayabilir. Çünkü araçta 2.0lt hacminde bir çift turbo-dizel motor yer alıyor. 210ps güce ve 500nm torka sahip bu motor, yakın zaman önce Transit ve Tourneo Custom modellerinde kullanılmaya başlanan motorun en güçlü versiyonu olarak yer alacak. Diğer taraftan motordan daha önemlisi, 210ps güç ve 500nm torkun Ford ve GM’in beraber geliştirdiği 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile 4×4 çekiş sistemine aktarılacağı diyebiliriz.

Açıkçası bu motorun kullanılacak olması karşımızda ABD harici bir Ranger Raptor versiyonu olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. ABD versiyonunda 2.3lt hacminde sıralı silindir bir turbo-benzin motor kullanılması bekleniyor. Bu motorun çeşitli güç seçeneklerine sahip olan versiyonları halen Ford Focus RS ve Ford Mustang modellerinde yer alıyor. Ford Ranger Raptor’da da 300ps civarında bir güce sahip olması bekleniyor ancak turbo-dizell motorun tork değerinden daha düşük bir tork ortaya çıkacaktır.

Ford Ranger Raptor özellikler

Yerden yüksekliği 283mm’ye yükseltilen aracın yaklaşma açısı 32.5°, arka eğim açısı 24° ve oturma açısı da 24° olarak açıklanıyor. Ayrıca abisi F150’den gelen Baja modu devreye alındığı zaman gaz tepkisi ve vites değişimleri agresif bir hale geliyor. Mekanik diferansiyel kilidi de devreye girerek azariz özelliklerini yükseltiyor. Kısacası araç tam bir arazi canavarı haline geliyor. Bu arada aracın ölçüleri;  yükseklik 1873mm, genişlik 2180mm ve uzunluk 5298mm olarak açıklanıyor. Modelin bu ölçüleri, sınıfının en iri aracı olduğunu da açık bir şekilde gösteriyor.

Ford Ranger Raptor fiyatı

Ford Ranger Raptor, Avustırya’daki Ford merkezi tarafından geliştirildi ve ABD’de yer alan Raptor takımı tarafından tasarlandı. Aracın üretimi ise Ford’un Tayland’daki fabrikasında gerçekleşecek. Bu arada ülkemizdeki Ford Ranger modellerinin de bu fabrikadan geldiğini belirtmeden geçmeyelim. Bu nedenle ülkemizde de satılmasına kesin bir gözle bakıyoruz. Üstelik 2.0lt hacminde bir motora sahip olması, onu sınıfında Amarok 2.0lt ile beraber en düşük MTV’ye sahip pikap yapacak. Fiyatının ise döviz kurlarındaki harekete bağlı olarak 200.000TL civarında olması beklenebilir. Satışına ise 2019 yılı 3. ve 4.çeyrekte başlanacağını tahmin edebiliriz.

Facebook Comments