Yeni VW Golf (MK8) kamuflajsız olarak görüntülendi

0
192
yeni vw golf 2020

VW’in dünya çapında en çok satış yapan modeli Golf 2020 yılında yenileniyor. Ancak VW geleneklerine aykırı olarak, yeni kasa biraz erken şekilde kendini göstermeye başladı. Araçlarını sıkı sıkıya kamuflajlayıp trafiğe denemeye çıkaran VW’in ne oldu da bu kadar erken bir şekilde yeni VW Golf’ü ortaya çıkardığını da anlamak pek mümkün değil.

Açıkcası 2020 yılında beklediğimiz tamamen kamuflajsız test aracı görünütülerinin 1 yıl önceden gündeme düşmeye başlamasının bir nedeni olabilir. Bu doğrultuda, ya VW’de bir kafa değişiklik var, ya da yeni VW Golf tahmin edilenden daha önce bir zamanda satışa sunulacak.

Tamamen kamuflajsız görüntülenen aracın tasarımı ise fazlası ile tanıdık. Geçtiğimiz yıl yenilen VW Polo ile önden neredeyse aynı çizgilere sahip ancak ön farlar belirgin bir şekilde farklı. Arka kısıma geçildiğinde ise; daha basık ve kalın bir C sütunu yanında bambaşka stop grubu VW Golf’ün farklılığını vurguluyor. Aslında VW Golf gibi 1974 yılından beri aslına sadık çizgilerle yoluna devam eden bir modelin çok fazla değişiklik yapmasını da beklemek sürpriz olurdu diye düşünüyoruz.

Bu arada halen kullanılan MQB platformunun elden geçirlimiş bir versiyonu olan MQB Evo üzerine inşa edilen yeni kasanın, mevcut kasaya göre 45-50kg daha hafif olacağı, 2 dingil arası mesafesinin ise artacağı en azından elimizdeki fotoğraflardan anlaşılıyor. Bu da arka diz mesafesini olumlu etkileyecektir.

Yeni VW Golf Motorlar

Tasarım anlamında çok fazla değişime uğramayan yeni VW Golf’ün motor seçeneklerini tahmin etmek ise oldukça kolay. VW zaten yeni nesil motorlarını son 2 yılda tanıtmıştı. En son nesil motorlarını ise 2026 yılında tanıtacağını açıklamıştı. İşte bu nedenle yeni VW Golf’de mevcut kasada kullanılan 1.0lt turbo-benzin, 1.5lt turbo-benzin ve 1.6lt turbo-dizel motorların devamını bekleyebiliriz. Tabi en azından farklılık yaratmak için motorlarda ufak iyileştirmeler de yapılabilir. Şanzıman tarafında da ise; motor seçeneğine göre 6 ileri manuel, 6 ve 7 ileri DSG çift kavrama otomatik şanzımanlarla yola devam edilecektir.

Diğer taraftan GTi modelinde yer alacak 2.0lt turbo-benzin motorun 300ps civarında bir güce sahip olabileceği tahminleri de yapılıyor. Serinin en üstünde yer alan yine 2.0lt turbo-benzin motorlu Golf R ise 340ps güce ulaşabilir.

Yaşanan bu sürpriz gelişme ile tüm detaylarını gösteren yeni VW Golf’ün, 2019 yılı sonbahar aylarında tanıtılabileceğini, ülkemize ise 2020 başlarında gelebileceği tahmin ediyoruz. Fiyatında ise önemli bir değişiklik olmayacaktır. Sonuçta zaten sınıfının en pahalı modeli.