Honda E’nin üretime en yakın prototip versiyonu tanıtıldı

Honda’nın 2017 yılında konsept bir araç olarak tanıttığı Urban EV artık gerçeğe çok yakın. Önümüzdeki günlerde kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobl Fuarı’nda görücüye çıkacak olan Honda E Prototip, markanın ilk elektrikli otomobili olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Honda E, genel hatları itibariyle 1972 yılında üretilmeye başlanan Civic ile oldukça benzer. Gerek ön, gerek profil, gerekse de arka görünüm dedesi ile oldukça benzer hatlara sahip. Diğer taraftan arka görünüm 1974 yılında üretilmeye başlanan VW Golf modeli ile de benzerliklere sahipken, yan görünümü Peugeot’un 80’li yıllarda üretilmeye başlanan 205 modeline de benziyor. Öyle veya böyle, neredeyse yarım asırlık tasarım anlayışı önümüzdeki yıllar için güzel bir şekilde yorumlanmış diye düşünüyoruz.

honda e honda civic 1972

Aracın iç tasarımı ise oldukça dikkat çekici. Evlerimizdeki oturma odalarına benzeyen tasarım anlayışı, aracın koltuklarına ve kokpit tasarımına fazlasıyla yansımış. Öyle ki; köşeli modern koltuklar ve karşısında bulunan ahşap dekorlu dümdüz kokpit, bir otomobilde değil de sanki küçük bir oturma odasında bulunuyormuşsunuz gibi bir his uyandırabilir. Bu arada kokpit üstünde bulunan ince ve uzun ekran ise, hem araçla hem de bulunulan yer ile ilgili bilgileri araçtakilere bildiriyor.

Honda E motor ve menzil

Aracın performans ve teknik bilgileri ise henüz açıklanmadı. Ancak bir elekrikli otomobilde en çok merak edilen konu olan menzili açıklandı. 200km menzile sahip olan aracın pilleri, hızlı şarj özeliği sayesinde 30 dakika içinde %80 oranında şarj olabiliyor. Bir diğer önemli detay ise elektrikli motorun arka aksta yer alıyor olması. BMW’nin bile C segmenti araçlarında önden çekiş sistemine geçtiği bir ortamda, Honda‘nın arkadan çekişi tercih etmiş olması sevindirici. Bu sayede daha eğlenceli sürüş karakterine sahip bir araç elde edileceği kesin gibi görünüyor.
Modelin tam üretim hali ile 2019 yılı sonu veya 2020 başında Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor. Anlaşılan o ki, birçok markanın sanki 15-20 yıl öncesi için tasarlanmış gibi görünen elektrikli konsept modelleri yakın zaman içinde galerilerdeki yerini alacak ve bizleri şaşırtacak.
Facebook Comments