Yeni VW Jetta GLi tanıtıldı. VW Golf GTi ve R detayları dikkat çekiyor.

2018 yılında Kuzey Amerika pazarı için tanıtılan yeni VW Jetta‘nın şimdi de performans versiyonu GLi tanıtıldı. Avrupa’da artık satılmayacak olması nedeniyle özellikle ülkemizde hayal kırıklığı yaratan aracın GLi versiyonu ise, sahip olduğu detaylar ile kardeşi VW Golf GTi’ı hatırlatıyor. Lansman rengi olarak seçilen son zamanların modası, opak bir renk olan Nardo Grisi ise yeni VW Jetta GLi’ye fazlası ile yakışmış.

İlk olarak Golf GTi’da sportifliğe vurgu yapan kırmızı şeritlerin kullanılması aynen GLi’ye de yansıtılmış. Ayrıca krom yerine tercih edilen parlak siyah renkteki detaylar da aynen yer alıyor. Aracın içine geçildiğinde de değişen pek bir fark yok. Kırmızı ve parlak siyah detaylar dışta olduğu gibi içte de yoğun bir şekilde kullanılmış.

Kasa detaylarını büyük bir çoğunluğunun VW Golf GTi’a benzemesi yanında, motor, şanzıman, ve frenler de aynen bu araçtan alınmış. Süspansiyon sistemi ise biraz daha farklı ve adaptif özellik standart olarak sunuluyor. Bu sayede aracın yol tutuşunun farklı zemin şartlarına göre daha iyi olması hedeflenmiş. DCC adaptif süspansiyon sistemi, aracın genellikle ailelerin seçtiği 4 kapılı bir Sedan olması nedeniyle de tercih edilmiş olabilir. Ayarlanabilir olması sayesinde, istenildiği zaman yumuşak ayar seçeneği ile ile konfor, sert seçeneği ile sportif bir sürüş elde edilebilir.

Yine VW Golf GTi’da sunulan değişken oranlı elektronik direksiyon sistemi ve elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel sayesinde de önden çekişli aracın yol tutuş ve hakimiyet özelliklerinin daha iyi olması hedeflenmiş.

Yeni VW Jetta GLi motor ve şanzıman

Yeni VW Jetta GLi’nin motor ve şanzıman seçenekleri GTi ile birebir aynı. Golf GTi’da kullanılan (ABD versiyonu) 230ps güce ve 350NM torka sahip 2.0lt turbo-benzin motor, GLi’de de aynen kendine yer bulmuş. Ayrıca yine GTi’da yer alan 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG otomatik şanzımanlar da GLi’de yer alıyor. Performans değerleri ise henüz açıklanmadı ancak genel ağırlığın GTi’a göre daha fazla olduğu düşünüldüğünde, 0-100km/saat hızlanmanın 6.5saniye civarinda gerçekleşmesi beklenebilir.

Önümüzdeki aylarda ABD’de satışa çıkacak olan VW Jetta GLi, sadece bu pazara özgü olarak üretilecek ve aynen standart modelde olduğu gibi Avrupa’da satışa sunulmayacak.

Facebook Comments