Yeni Renault Captur tanıtıldı.

Geçtiğimiz aylarda yenilenen Renault Clio‘nun ardından şimdi de yine B Segment’te yer alan Crossover modeli Captur baştan aşağı yenilendi. Yeni Renault Captur, Renault ürün gamında yer alan birçok araçtaki yeni detaylara kavuştuğu gibi, boyutlarındaki büyüme ile de artık daha kullanışlı bir araç haline geldi.

Tasarım anlamında yeni Captur’a bakılınca; yeni Clio’nun etkisi daha ilk bakışta belli oluyor. Sonuçta Captur model, Clio’nun bir nevi Crossover versiyonu ve bu durum gayet de doğal. Öyle ki ön tamponun yapısı bile fazlası ile benzer. Diğer taraftan boyutlardaki belirgin fark ve bir önceki Captur’a göre hissedilir büyüme, yeni Renault Captur’u daha başarılı bir araç haline getirecek gibi görünüyor.

Bir önceki Captur’dan 110mm daha uzun olması, hem arka diz mesafesinin 17mm genişlemesini, hem de bagaj hacminin 81lt artarak 536lt’ye çıkmasını sağlamış. Tüm bunların yanında aracın daha kullanışlı olabilmesini sağlamak için, kapılardaki 1.5lt pet şişe gözleri ile beraber toplamda 17lt’lik çeşitli eşya gözleri tasarlanmış. Sonuç olarak; Gerek tasarımda yaşanan başarılı dönüşüm, gerekse de yaşam alanı ve kullanışlılıkta gerçekleşen ilerleme, yeni Captur’un Avrupa’da daha da popüler olacağını gösteriyor.

Yeni Renault Captur motorlar

Her şeyden önce şark edilebilir hybrid bir seçeneğin Clio’da olduğu gibi Captur’da da olacağını belirtelim. 1.6lt atmosferik-benzin motor ile kombine edilen 2 elektrik motor, 9.8kWh kapasiteli piller sayesinde sadece elektrikli olarak 45km menzile sahip. Bu menzil günlük şehir içi kullanımlar için yeterli görünüyor.

Diğer taraftan, 2 farklı hacim ve toplamda da 3 farklı güç seçeneğine sahip turbo-benzin (TCE) seçenekler ise şu şekilde sıralanıyor.;

  • 1.0lt sıralı 3 silindirli, 100ps güç, 160Nm tork
  • 1.33lt sıralı 4 silindir, 130ps güç, 240Nm tork
  • 1.33lt sıralı 4 silindir, 155ps güç, 270Nm tork

155ps güce sahip versiyonda, 7 ileri çift kavrama otomatik şanzıman (EDC) standart olarak sunulurken, 130ps’de opsiyon listesinde yer alıyor. 6 ileri manuel şanzıman ise 1.0lt için şimdlik tek seçenek.

Turbo-dizel tarafında ise, tek motor hacminin 2 farklı güç seçeneği yer alıyor;

  • 1.5lt sıralı 4 silindir, 95ps güç, 240Nm tork
  • 1.5lt sıralı 4 silindir, 115ps güç, 260Nm tork

115ps güce sahip versiyonda, 7 ileri çift kavrama otomatik şanzıman (EDC) opsiyon listesinde yer alırken, 6 ileri manuel şanzıman ise 95ps için şimdlik tek seçenek.

4×4 çekiş sisteminin yer almadığı ve sadece önden çekişli olarak sunulacak olan yeni Renault Captur, 2019 son çeyreği ya da 2020 başında ülkemizde satılmaya başlanabilir. Fiyatının ise giriş seviyesi benzinli versiyonda, baz donanım ile 140.000TL civarında olması beklenebilir.

Facebook Comments