Honda S2000 modeli 20.yıla özel güncellendi

0
66
honda s2000
honda s2000

Bazı otomobil modelleri vardır, markanın adını hem çok yukarılara taşırlar, hem de unutulmaz olup hep özlemle anılırlar. Hatta yenisi, aynı görünüm ve teknikle bir tane bile civatası değişmeden üretilse, satın almak için sıraya girecek birçok hayranları vardır. İşte bu modellerden bir tanesi de şüphesiz Honda S2000 modelidir.

Sahip olduğu teknik ile 2000’li yılları sallayan, 2.0lt atmosferik bir motordan 240ps üstünde bir güç çıkarabilmesi ile de kendisine hayran bırakan S2000, bu nedenle günümüzde bile çok yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor. Saklı garajlarda pırıl pırıl, hiç oynanmamış ve çok düşük km değerine sahip örnekleri ise çok yüksek fiyatlara satışa çıkartılabiliyor.

Ancak Honda, aracın yenisini adeta üretmemek için diretiyor. Bunun en büyük nedeni ise şüphesiz bu tip araçlara olan düşük talep gibi görünüyor. Öyle ki, aynı segmentte yer alan SLC (SLK) bile düşük talep nedeniyle Mercedes tarafından artık üretilmeyecek. Bu sınıfın kalan üyeleri ise Mazda MX-3 Miata, BMW Z4 ve Audi TT. Hatta Audi bile bir sonraki jenerasyon TT’yi Crossover modeline dönüştürme planları yapıyor diyebiliriz. Kısacası düşük talep – yüksek maliyet nedeniyle üreticiler bu sınıfla pek de oyalanmak istemiyor.

Peki ama yeni Honda S2000 mümkün olur mu?

Diğer taraftan bu kadar arzu edilen bir modeline sonunda Honda da tepkisiz kalamadı. Aynı aracı, bir nevi günümüz modasına uygun çizgilerle makyajladı ve tanıtımının 20.yılına özel olarak bir de prototibini hazırladı. 10-12 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Tokyo Auto Salon etkinliğinde sergilenecek olan bu ilginç S2000 prototibi, ön tamponda yapılan sert hatlı yenilikle, dev ızgara ve yere daha yakın yapısı ile adeta günümüze hazır gibi görünüyor. Ayrıca aydınlatmaların iç tasarımı da değiştirilmiş. Yan marşpiyeller de daha büyük yapısı ile aracı yere daha yakın gösteriyor.

Aracın arkası ile ilgili henüz bir görsel olmasa da, aynı şekilde tampon ve stoplarda değişik bir tasarım beklenebilir. Benzer şekilde kokpit ile de ilgili görsel yok ancak mevcut görselden koltuk tasarımının değiştiği anlaşılıyor. 2.0lt atmosferik-benzin 240ps gücündeki motorda ise bir değişiklik yer almıyor.

Bu hali ile satışa çıksa bile kuyruğa neden olacak olan S2000 prototipi, maalesef üretilmeyecek. Ancak Honda’nın OEM parça satışında eklentilerin yerini alacağı tahmin ediliyor. Yani bir S2000 aracınız ve bu tip fabrika çıkışı parçalara verebilecek yüksek sayılabilecek bir bütçeniz var ise, gerçekten de güncel ve orijinal bir S2000 ortaya çıkarmak mümkün olacak.