Elektrikli Volkswagen T1 e-Bulli tanıtıldı

0
10
Elektrikli Volkswagen T1

Klasik otomobil dönüşümünlerinin bu kez resmi kanattan gelen bir örneği olan elektrikli Volkswagen T1 projesi, meraklılarını mest edecek.

T1‘in otomobil tarihine bıraktığı izlerle bugün bile çok ciddi kullanıcı ve hayran kitlesine sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu da onu sık sık restorasyon projelerinin merkezinde görmemize vesile oluyor. Kısa süre önce benzer bir elektrik dönüşümüyle karşımıza çıkan bu ikonik model bu kez bizzat Volkswagen Ticari Araçlar departmanı tarafından hayata geçirildi. Normal şartlarda, Almanya’da kapılarını açacak Techno Classica 2020 fuarında tanıtılması planlanan model, Koronavirüs engeline takıldı. Volkswagen cephesi de aracın tüm detaylarını resmi kaynakları üzerinden dijital olarak karşımıza çıkarıyor.

Elektrikli Volkswagen T1 dönüşüm projesinin teknik detayları

1966 model yıllı T1 üzerinde gerçekleştirilen ve e-Bulli olarak isimlendirilen projenin bir konsept olduğunu ve sadece tek örneğinin bulunduğunu belirtmekte fayda var. Projede içten yanmalı Boxer motorun yerini alan elektrik ünitesi karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 82 SS güç ve 156 Nm tork üreten bu motor, klasik versiyonun ürettiği 43 beygir güç ve 102 Nm torkun da olukça üzerinde. Klasik versiyonda 105 km/s maksimum hıza çıkabilen T1, elektrik dönüşümüyle birlikte ise 130 km/s limitlerini görebiliyor.

Aracın batarya bölümünde ise 45 kWh‘lık bir paket var. Hlı şarj desteğini de beraberinde getiren bu paketle birlikte e-Bulli 200 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. Kullanıcılar hızlı şarj desteği üzerinden bataryalarını yüzde 0’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada getirebiliyor. Tek kademeli bir otomatik şanzıman da yine altyapıdaki temel taşlar arasında. Standart olarak bağımsız süspansiyonlar, disk frenler, LED far grubu ve multimedya ekran gibi güncel destekleri de barındıran araç doğrudan satışı olmayak. Volkswagen, T1 sahiplerine bunu bir dönüşüm paketi olarak 64.900 euroya sunuyor.