Honda Türkiye Koronavirüs kararını açıkladı

0
5
Honda Türkiye

Amerika ve Avrupa’da faaliyet gösteren üreticilerin neredeyse tamamı tarafından açıklanan fabrika kapatma kararlarına Honda Türkiye de dahil oldu.

Türkiye’de de alarm seviyesine gelmesiyle birlikte artık hayatlarımızı doğrudan etkilemeye başlayan koronavirüs, küresel bazda gündemde. Pek çok Avrupa ülkesinde toplu karantina uygulamalarının başlatılmasına neden olan salgın, üretim faaliyetlerinde de ciddi aksamalara neden oluyor. Otomobil sektörü de bu süreçten etkilenen önemli endüstriler arasında. Nitekim geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren Volkswagen, Fiat-Chrysler, PSA ve Renault gibi grupların Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yer alan tesislerindeki üretimi askıya aldıklarıyla alakalı basın açıklamları da birbirini izledi. Türkiye için de gözlerin çevrildiği isimlerden birisi olan Honda da bugün paylaştığı basın açıklamasında Kocaeli’de yer alan fabrikadaki tüm operasyonların askıya alınacağı net bir şekilde ifade edildi.

Honda Türkiye Koronavirüs sebebiyle 23 Mart’ta üretimi durduruyor

Marka tarafından paylaşılan açıklama şu şekilde; “Honda Türkiye, bugün çalışanlarına ve tedarikçilerine, Coronavirus (COVID-19) salgınının etkisiyle Kocaeli Şekerpınar’daki üretim operasyonlarının geçici olarak askıya almaya karar veriyor. Yapılacak son hazırlıkların ardından 23 Mart 2020 itibarıyla uygulama başlayacak. Bu karar, tedarik zincirlerinde yaşanan zorlukların sonucunda alınmıştır. Şu anki plan 6 Nisan 2020 tarihinde üretimi yeniden başlatmaktır. Ancak bu durum hükümet kararları, sağlık otoritelerinin tavsiyeleri ile piyasa ve tedarik koşullarına bağlı olarak yeniden gözden geçirilecek ve duruma göre değerlendirilecektir.