İçten yanmalı motorlara ne olacak? İşte Volkswagen’den önemli açıklamalar

0
756
Volkswagen

Volkswagen Teknik Şefi Matthias Rabe, markasının içten yanmalı motorlara olan yaklaşımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Emisyon skandalı denildiğinde belkide akıllara gelen ilk isim Volkswagen oldu. Süreç içerisinde pek çok önemlü markanın irili ufaklı rakamlarla bir ucundan bulaştığı bu sürecin fatura olarak en ağırını ödeyenlerin başında şüphesiz grupla birlikte Volkswagen vardı. Audi‘nin de işin içerisine karıştığı süreci geride bırakma çabası içerisinde olan marka bunu yeni marka logosu ve elektrik dönüşümüyle gerçekleştirmeyi umuyor. ID.3 ile birlikte elektrik sürecine resmen başlayan şirketin, bundan sonraki süreçte artık çok daha agresif olacağını biliyoruz. İçerisinde Porsche, Bentley, Skoda ve Seat gibi dünyanın en önemli markalarını barındıran grubun içten yanmalı motora olan bakış açısıysa karamsal sayılmaz. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Autocar‘a açıklamalarda bulunan marka teknik şefi Matthias Rabe, bu ünitelerin hala önemli bir ömürleri olduğunun altını çiziyor.

Volkswagen içten yanmalı motorları tamamen sürecin dışında tutmayacak

Rabe, fosil yakıtların ötesinde artık biyokütle ve diğer malzemelerden yapılan sentetik yakıtların, otomobil üreticilerinin yanmalı motorlar inşa etmeye devam etmelerine izin vereceğini ifade ediyor. Başarılı isme göre geleneksel ünitelerin ömürleri, tahmin edilen de fazla olabilir. Rabe süreci şu sözlerle ifade ediyor; “Sentetik yapı gereği doğal malzemelerden üretiliyor. Elbetteki bu karbon ve diğer zehirli gaz salınımının ortadan kaldırılması demek. Bu teknolojinin uzun yıllardır geliştirildiğini biliyoruz. Buna rağmen henüz üretime hazır değiller. Sürecin sonunda bunların verimli hale getirileceğini düşünüyoruz. Karbon salınım hedefleri ciddiye aldığımız bir süreç ve bu alandaki iyileştirmelerde öncü olmak elbette istiyoruz. Ancak bu yanmalı motoru hariç tutacağımız anlamına gelmiyor.